Jak fotografować wodospady

Jak fotografować wodospady

Waterfall
Waterfall
Marcin
01.09.2008 07:00, aktualizacja: 01.09.2008 09:00

Wodospady stanowią wyzwanie dla fotografa - z jednej strony mamy zazwyczaj do czynienia z pięknym statycznym krajobrazem, a z drugiej z szybko przemieszczającą się wodą. Aby odpowiednio ją uchwycić na takim zdjęciu mamy dwa wyjścia: albo zamrozić ją, albo pozwolić, nomen omen, rozmyć.

Jak tego dokonać?

Jak tego dokonać?

  • Zamrozić wodę - musisz użyć standardowych ustawień, których używasz aby uzyskać ostre zdjęcie. Możliwe, że na zdjęciu pojawią się pojedyncze krople lub strugi, zamiast ciągłego wodnego cieku. Pamiętaj, aby nie używać lampy, ponieważ jej światło odbije się od wody, przepalając zdjęcie.
  • Rozmyć wodę - to o wiele ciekawsza i efektowniejsza technika. Chodzi o to, aby na zdjęciu wszystko było odpowiednio ostre, natomiast woda wyglądała jakby była w ruchu. W tym przypadku wymagany jest stabilny statyw. Minimalnym czasem w większości przypadków to 1 sekunda naświetlania
  • Filtr polaryzacyjny-  w przypadku fotografowania wodospadu ma dwie podstawowe atuty: po pierwsze ogranicza ilość światła wpadającego na matrycę, a po drugie woda jest ciemniejsza i \głębsza\ kolorystycznie.

Jeśli jednak ciągle Twoje zdjęcia są prześwietlone, proponuję zmniejszyć czułość ISO o parę działek. Znacznie zmniejszy to ilość szumów na zdjęciu, dodatkowo ograniczy możliwość przepalenia fotografii. Dobrym sposobem ma znalezienie odpowiednich parametrów technicznych jest bracketing, czyli seria następujących po sobie naświetleń z z różnymi ustawieniami. Już nawet większość cyfrowych kompaktów posiada taką opcję.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)