Tryb LAB w Photoshopie - do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać? [wideoporadnik]

Tryb LAB fotografowie często bagatelizują. Dziś pokażę Wam, dlaczego warto z niego korzystać.

Trybu LAB używa niewiele osób. Reszta nie sięga po niego głównie dlatego, że nie widzi jego zalet. Rzeczywiście, nie da się w nim zapisać zdjęć do formatu JPG, ale ma on mnóstwo plusów. Przede wszystkim nie jest przekładany na reprodukcję barw na danym urządzeniu, jak dzieje się w przypadku RGB czy CMYK. LAB jest najbliższy temu, co widzą nasze oczy.

Tryb LAB można wykorzystać m.in. przy wyostrzaniu zdjęć, zwiększaniu kontrastu, a także manipulowaniu kolorystyką. Przyda się głównie do korygowania tonów na fotografiach, a także do zmiany balansu bieli dla partii zdjęcia o różnej jasności.
W dzisiejszym poradniku pokażę Wam, jak używać go w codziennej pracy. Zapraszam!

Zobacz również: Jak zrobić efektowne zamglenie przy pomocy Adobe Photoshop?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik] Frymografia - szara strefa wrażeń Kolor selektywny w Adobe Photoshop - proste i potężne narzędzie, które odmieni twoje zdjęcia Jak fotografować na koncertach, aby nie fałszować? [poradnik] Frymografia: idź i rób zdjęcia, ale nie kopiuj świata 6 inspirujących pomysłów na wiosenne zdjęcia [poradnik] "Frymografia" - aparat to młotek Zbuduj w kilka minut cyfrową camerę obscurę na Światowy Dzień Fotografii Otworkowej! W poszukiwaniu własnego kadru Stała współpraca z fotografem Slider do twojego aparatu za niewiele ponad 100 zł [zrób to sam] Szybko i celnie, czyli sesja portretowa Roberta Lewandowskiego Fotografia uliczna w czasach propagandy. Jak się do niej zabrać? [poradnik] "Frymografia" - Szachy nie maty Adobe Lightroom mobile wreszcie na rynku! Jak sprawdza się w praktyce? [test] W podróż bez lustra, czyli jak uniknąć dodatkowego bagażu w trakcie fotowyjazdów Jak założyć fotobloga i którą platformę wybrać? "Frymografia" - Potwór oddycha Bez lustra w studio, czyli dlaczego duża matryca nie zawsze jest zaletą Skąd się biorą dobre zdjęcia? 6 prostych kroków do udanego portretu [poradnik] Metoda Brenizera, czyli płytka głębia ostrości i szeroki kąt bez jasnego obiektywu [poradnik] Coś Wi-Fi w powietrzu, czyli sterowanie bezlusterkowcem z poziomu smartfona

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?