Zasady kompozycji w fotografii: prostota i linie skośne

W fotografii kompozycja jest niezwykle ważna, gdyż to ona bezpośrednio przekłada się na końcowy efekt i odbiór zdjęcia przez widza. W zeszłym tygodniu pisałem o podstawowej zasadzie zwanej "Złotym podziałem". Dziś prezentuje dwie inne: prostotę i omawiam w jaki sposób używać skośnych linii, aby zdjęcie nabrało większego dynamizmu.

Prostota:

Im bardziej czytelne i proste jest w odbiorze zdjęcie tym lepiej. Główny motyw zdjęcia powinien być jasny w odbiorze. Nie utrudniajmy fotografii, nie dodawajmy do kompozycji zdjęcia zbyt wielu elementów. Najlepiej usuńmy z kadru wszystko co będzie rozpraszało uwagę oglądającego. Zdjęcie poniżej przedstawia świeczkę, możnaby usunąć jeszcze podkładkę leżącą na stole, niepotrzebnie rozprasza pomimo swojej prostoty.

Linie skośne

Takie linie sugerują ruch. Można ich kreatywnie użyć aby poprowadzić oko pomiędzy tematami lub gorącymi punktami. Prosty przykład — spróbujcie sfotografować drogę w taki sposób, by prowadziła od jednego z rogów zdjęcia w kierunku środka kadru. Niektórzy twierdzą, że w taki sposób wprowadza się do zdjęcia trzeci wymiar. Jeśli ułożysz główny temat zdjęcia po przekątnej kadru, spowoduje to większą dynamikę na zdjęciu. Oczywiście ta technika nie nadaje się do wszystkich tematów zdjęć, ale idealnie sprawdza się w przypadku, dróg, mostów, gałęzi czy samochodów.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zobacz więcej artykułów z serii: Podstawy fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?