Chwytać cień, czyli fotograficzny projekt Sylwestra Smigielskiego

Chwytać cień, czyli fotograficzny projekt Sylwestra Smigielskiego

Chwytać cień, czyli fotograficzny projekt Sylwestra Smigielskiego
Źródło zdjęć: © © Sylwester Smigielski
Redakcja Fotoblogia.pl
28.05.2014 09:39, aktualizacja: 26.07.2022 19:56

Sylwester Smigielski, młody student z Katowic, spróbował zatrzymać cień w obiektywie aparatu. Teraz możemy oglądać efekty jego pracy. Od początku czerwca do końca listopada 2014 roku w wielu nastrojowych miejscach w Katowicach odbędzie się wystawa „Chwytać cień” z cyklu „Wystawa Smigielskiego”, któremu patronujemy.

Projekt „Wystawa Smigielskiego" był początkowo realizowany w ramach zaliczenia przedmiotu: grafika projektowa i działania multigraficzne. Z biegiem czasu stał się jednak dla artysty punktem wyjścia do pracy dyplomowej. Autor próbuje stworzyć zespół młodych, kreatywnych ludzi, którzy wspólnie starają się oddać piękno znanego im bogactwa kulturowego oraz stać się jego współtwórcami. Wernisaż jest próbą ukazania wewnętrznej przemiany autora i - jak sam twierdzi - ma przekaz wielopłaszczyznowy.

Obraz

Wystawa składa się z 38 fotografik, które powstały w Rzymie. Ich zadaniem jest wyrażenie symboliki światła i cienia, które według autora, współgrając, tworzą w świecie harmonię i chaos.

Oskar Placek:

Światło i harmonia, określenia dla większości społeczeństwa mające wydźwięk pozytywny, są o wiele bardziej pożądane niż negatywnie kojarzone cienie i chaos. Zupełnie zapominamy przy tym, że światło widzimy dzięki cieniowi, harmonię dostrzegamy dzięki istnieniu chaosu. W tym morzu cienia i światła, chaosu i harmonii znajduję się „ja”, starający się ustalić, gdzie tak naprawdę przynależę. Czy do harmonijnej struktury, wyrażanej chociażby w kamieniach, z których zbudowane są rzymskie budowle? Czy też do pochodzącego z chaosu cienia, który o różnej porze dnia w różny sposób zaburza tę harmonię? Ile we mnie harmonii, a ile chaosu? „Chwytanie cienia”, fragment projektu „Wystawa Smigielskiego” jest dla niego próbą odpowiedzi na pytanie, które tak często zadają sobie zagubieni młodzi ludzie w dzisiejszych czasach: „Kim jestem – dzisiaj i tutaj?”.

Sylwester Smigielski urodził się w Chorzowie, a obecnie mieszka w Katowicach. Wrażliwość artystyczną od dziecka rozwijał za kulisami Teatru Rozrywki w Chorzowie. To artysta multidyscyplinarny: fotograf, projektant graficzny, realizator wideo, animator kultury. Absolwent szkoły fotograficznej z Katowic-Piotrowic, obecnie student IV roku Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na kierunku grafika. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice.

Specjalizuje się w szeroko pojętej budowie struktur interfejsów internetowych. Jako projektant wykonuje plakaty, identyfikacje wizualne, landing page, projekty aplikacji mobilnych dla korporacji w Polsce i za granicą. Aktywista społeczny. Współpracuje z licznymi agencjami reklamy, instytucjami kultury oraz fundacjami. Angażuje się w różnego rodzaju projekty kulturalno-społeczne, dzięki którym, jak sam twierdzi “można odmienić świat na nowo”.

Jako fotograf i grafik łączy techniki tradycyjne z współczesnymi. Głównym nurtem jego fotograficznego zainteresowania jest abstrakcja. W swoim portfolio na pierwszym miejscu wpisuje film “Silesian Timelapse” z 2011 r., który został wyświetlony podczas Golden Vision Music & Art Festival. Inicjator akcji wolontaryjnej Piechur 2012.

Zainteresowania: filozofia, film, muzyka alternatywna; w wolnych chwilach uczy dzieci fotografii przy projektach fundacji Ulica. Jego pomysłem na życie jest niesienie pomocy innym i działanie przy rozwiązywaniu trudnych problemów społecznych. Inspiracją jego twórczości jest maksyma: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Zobacz część zdjęć z wystawy:

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/20]

Kalendarz projektu:

PRZESTRZEŃ TWÓRCZA STACJA LIGOTA

Dworzec PKP

ul. Franciszkańska 1 Katowice-Ligota

Otwarcie wernisażu: 1 czerwca, godz. 16:00

Termin wystawy: od 1 czerwca do 15 czerwca 2014 r.

Temat przewodni: Wartości

GOLDEN VISION MUSIC & ART FESTIVAL

Huta Uthemanna

ul. Woźniaka 20

Katowice

Otwarcie wernisażu / midisaż festiwalu: 21 czerwca, godz. 19:00

Termin wystawy: od 20 czerwca do 22 czerwca 2014 r.

Temat przewodni: Złota wizja

CENTRUM KULTURY KATOWICE IM. KRYSTYNY BOCHENEK

pl. Sejmu Śląskiego 2

Katowice

Otwarcie wernisażu: 8 sierpnia, godz. 18:00

Termin wystawy: od 8 sierpnia do 22 sierpnia 2014 r.

Temat przewodni: Kult kultury

WYŻSZA SZKOŁA TECHNICZNA W KATOWICACH

ul. Rolna 43

Katowice

Otwarcie wernisażu: 17 października, godz. 18:00

Termin wystawy: od 17 października do 31 października 2014 r.

Temat przewodni: Kontrast

GALERIA NEGATYW

Klub Gugalander

ul.Jagiellońska 17

Katowice

Otwarcie wernisażu: 14 listopada, godz. 20:00

Termin wystawy: od 14 listopada do 30 listopada 2014 r.

Temat przewodni: Harmonia

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)