Jak poradzić sobie ze stratą całego sprzętu fotograficznego?

Fotograf z USA David Talley padł ofiarą złodzieja, który ukradł mu cały sprzęt fotograficzny, czyli podstawowe narzędzie pracy. Okazuje się, że taką tragedię można przekuć w sukces, przynajmniej mentalny. Zobaczcie w jaki sposób.

Przykładowe zdjęcie zestawu fotograficznego

Przykładowe zdjęcie zestawu fotograficznego (© Andrew Newdigate / Flickr / CC)

David Talley stracił swój sprzęt fotograficzny (łącznie z laptopem, na którym przechowywał zdjęcia) podczas wyprawy z przyjaciółmi do San Francisco. Było to ponad miesiąc temu. Do tej pory nie odzyskał aparatu, choć uruchomił kampanię w Internecie, aby zestaw się odnalazł.

Po początkowym szoku spowodowanym utratą narzędzi pracy David zaczął inaczej patrzeć na nieszczęście, które go spotkało. Swoimi doświadczeniami podzielił się z czytelnikami Fstoppers.com. Nie wiem, jak ja bym postąpił w takiej sytuacji, i nie chciałbym się o tym za szybko przekonać. Z pewnością postawa Davida dałaby mi dużo siły i pomysłów.

Wpis na facebooku z listą skradzionych rzeczy, jaki napisał David incydencie w San Francisco.

Przebaczenie

David zrozumiał, że na pewne rzeczy nie ma wpływu: nie zmieni faktu, że są ludzie, którzy żyją z okradania innych. Pozostaje mieć nadzieję, że dostęp do sprzętu i nieprzeciętnych prac Davida zgromadzonych na komputerze oraz innych skradzionych materiałów zmieni ich życie na lepsze: uwolni potencjał, być może twórczy. Okradziony fotograf liczy na to, że ta sytuacja zmieni życie takich ludzi, podobnie jak zmieniła jego życie.

Dzielenie się

Po stracie, jaka spotkała Davida, otrzymał duże wsparcie od rodziny, przyjaciół, znajomych i znajomych znajomych, którzy włączyli się w próbę odzyskania zguby. Znajomi Davida zebrali także pieniądze, które pozwoliły na zakup nowego laptopa. I być może uświadomienie sobie tego, że ma się wokół siebie osoby, na których można polegać, jest cenniejsze od wartości materialnej utraconych przedmiotów.

Zmiana myślenia

Davidowi udało się szybko przekształcić negatywne emocje w pozytywną energię twórczą, w nowe pomysły. Doszedł do wniosku, że prawdziwego twórcę charakteryzuje umiejętność tworzenia czegoś nowego i pozytywnego bez względu na sytuację życiową i zewnętrzne okoliczności. Prawdziwy twórca umie tworzyć i wpływać na swoje życie i okoliczności. Trzeba uwierzyć w siebie i nie pozwolić jakiemuś złodziejowi na przegranie z samym sobą.

Wpis na facebooku ze zdjęciem nowego laptopa, jaki sprezentowali Davidowi jego znajomi i rodzina.

Cieszenie się wolnością

Taka sytuacja może uwolnić kreatywność w tworzeniu, w wymyślaniu, w realizacji zdjęć. Jeśli do tej pory podążaliśmy przetartymi przez nas samych i innych szlakami, a w takich nietypowych okolicznościach możemy poszukać nowych rozwiązań tego samego problemu, być może lepszych. To pozwala użyć mniej oczywistego sprzętu. To także szansa na odciążenie naszego kręgosłupa od noszenia zbyt wielu akcesoriów, których nie wykorzystamy…

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Skompletowanie sprzętu od nowa

Złodziej paradoksalnie dał Davidowi możliwość stworzenia od nowa listy rzeczy, których naprawdę potrzebuje i które będzie dokupował w najbliższym czasie. Sam wielokrotnie miałem wrażenie, że gdybym teraz kupował na przykład nowy obiektyw, wybrałbym inną ogniskową lub inną wersję tego samego sprzętu. W gruncie rzeczy rzadko decyduję się na takie zamiany, a David z pustą kartką ma szansę kupić to, co chodziło mu po głowie między jednym naciśnięciem migawki a drugim.

Kradzież narzędzi pracy to z pewnością dla każdego wielka strata. Czy opisane doświadczenia Davida sprawdzą się w każdym przypadku? Pewnie nie. Ale dobrze jest przeczytać pozytywną w gruncie rzeczy historię, nawet jeśli jest ona podszyta bólem i stratą.

Jakie są Wasze doświadczenia po utracie sprzętu, który był dla Was bezcenny?

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Efektywne użycie pędzli w Adobe Photoshop [wideoporadnik] 8 rad, jak smacznie fotografować smartfonem [poradnik] Frymografia - Jerozolima światła Tryb LAB w Photoshopie - do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać? [wideoporadnik] Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik] Frymografia - szara strefa wrażeń Kolor selektywny w Adobe Photoshop - proste i potężne narzędzie, które odmieni twoje zdjęcia Jak fotografować na koncertach, aby nie fałszować? [poradnik] Frymografia: idź i rób zdjęcia, ale nie kopiuj świata 6 inspirujących pomysłów na wiosenne zdjęcia [poradnik] "Frymografia" - aparat to młotek Zbuduj w kilka minut cyfrową camerę obscurę na Światowy Dzień Fotografii Otworkowej! W poszukiwaniu własnego kadru Stała współpraca z fotografem Slider do twojego aparatu za niewiele ponad 100 zł [zrób to sam] Szybko i celnie, czyli sesja portretowa Roberta Lewandowskiego Fotografia uliczna w czasach propagandy. Jak się do niej zabrać? [poradnik] "Frymografia" - Szachy nie maty Adobe Lightroom mobile wreszcie na rynku! Jak sprawdza się w praktyce? [test] W podróż bez lustra, czyli jak uniknąć dodatkowego bagażu w trakcie fotowyjazdów Jak założyć fotobloga i którą platformę wybrać? "Frymografia" - Potwór oddycha Bez lustra w studio, czyli dlaczego duża matryca nie zawsze jest zaletą

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?