Poradnik: fotografowanie architektury

Architektura jest popularnym tematem do fotografowania. Budynki i ch kształt zachwycają nas swoją różnorodności i niepowtarzalnym charakterem. niestety wielu fotografującym architektura sprawia trudność. Kłopoty często stwarza odpowiednie oddanie perspektywy. Poniżej przedstawiam ogólne zasady fotografowania architektury i typowe błędy popełniane przy tego typu fotografii.

Najpierw należy obejść cały budynek i znaleźć najlepsze miejsce do ustawienia aparatu. Zwróćmy uwagę na kilka rzeczy:

— czy z danego miejsca widoczny jest cały budynek,

— czy bryła budynku z tego miejsca dobrze się prezentuje i jak się komponuje z otoczeniem,

— z której strony świeci Słońce i czy układ światłocienia nam odpowiada,

— czy budynek nie jest zasłonięty przez drzewa, parkujące samochody itp.,

— czy posiadanym sprzętem jesteśmy w stanie objąć całą bryłę,

Wrażenia, jakie wywołuje forma architektoniczna w znacznej mierze zależą od jej oświetlenia. Jeśli chcemy mieć dobrze widoczny cały budynek nie fotografujmy go pod słońce. Żeby dobrze wydobyć fakturę ścian potrzebne jest oświetlenie kierunkowe lub boczne. Jakie efekty daje słońce możesz zaobserwować o różnych porach dnia. Efekty, o których tu mowa, szczególnie wyraźnie uwidaczniają się wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Dla przykładu, boczne oświetlenie często tworzy interesujące cienie, niesłuchanie wzbogacające nastrój oraz podkreślające plastyczność budowli. Co więcej, cienie drzew oraz innych obiektów na budynkach mogą również ubogacić zdjęcia.

Spróbuj również sfotografować budynek nocą, uzyskasz niesamowite efekty jeśli budynek jest oświetlony bądź światło wydostaje się z pomieszczeń. Może przynieść szczególnie interesujące efekty.

Architekturę fotografujemy zazwyczaj z dużą głębią ostrości. Ma ją zazwyczaj większość aparatów więc nie będzie to problemem. To o czym należy pamiętać to unikanie zbyt szerokiego kąta.

Typowym błędem jest zbieganiem się pionowych linii ? szczególnie przy fotografowaniu wysokich budynków. Ma to miejsce tam, gdzie perspektywa jest szeroka przy jednym końcu zdjęcia, a zbiega się przy drugim, tworząc wrażenie nieproporcjonalnie małych obiektów z owej strony (zmiana zwykle przebiega od podstawy budynku do jego wierzchołka).

Aby przeciwdziałać temu, należy odsunąć się dalej od fotografowanego obiektu i jeśli to możliwe usytuować się na wyżej położonym punkcie obserwacyjnym, idealnie, gdy będzie on znajdował się w połowie wysokości fotografowanej budowli. Ze względu na pionowe linie większości budynków, każde nachylenie aparatu stanie się aż nadto widoczne na wykonanym zdjęciu.

Zobacz więcej artykułów z serii: Podstawy fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik]