Prosta i przyjemna konwersja do czerni i bieli w Silver Efex Pro 2 [wideoporadnik]

Sposobów konwersji zdjęć do czerni i bieli jest mnóstwo. Dzisiaj pokażę, jak korzystać z jednej z najpopularniejszych i najlepszych wtyczek służących do konwersji.

Kto nie lubi czarno-białych zdjęć? Chyba każdemu się podobają, zwłaszcza że w wielu przypadkach brak koloru pozwala skupić się na głównym motywie. Oczywiście, nie twierdzę, że wszystkie zdjęcia w czerni i bieli będą wyglądać bardziej artystycznie, ale przy niektórych fotografiach warto pokusić się o czerń i biel.

Metod konwersji jest mnóstwo, od najprostszej desaturacji, przez pracę na odpowiednich warstwach, do użycia wtyczek. Ja bardzo sobie cenię Silver Efex Pro 2. Kiedyś była to dość droga wtyczka, dziś natomiast kosztuje naprawdę niewiele, wziąwszy pod uwagę, że w zestawie z nią dostajemy m.in. świetny Color Efex czy Vivezę.

Użycie wtyczki w porównaniu ze standardowymi działaniami w Photoshopie czy Lightroomie jest o tyle wygodniejsze, że w jednej aplikacji znajduje się zestaw narzędzi przeznaczonych tylko do zmiany kolorystyki.

W dzisiejszym odcinku:

— dlaczego warto korzystać z zewnętrznych wtyczek,
— używanie kolorowych filtrów w fotografii czarno-białej,
— posługiwanie się gotowymi presetami,
— wykorzystanie symulacji filmów analogowych,
— zapisywanie własnych presetów,
— używanie korekt lokalnych.

Zobacz również: Import i eksport w Lightroomie, czyli coś dla początkujących

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Jak poradzić sobie ze stratą całego sprzętu fotograficznego? Efektywne użycie pędzli w Adobe Photoshop [wideoporadnik] 8 rad, jak smacznie fotografować smartfonem [poradnik] Frymografia - Jerozolima światła Tryb LAB w Photoshopie - do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać? [wideoporadnik] Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik] Frymografia - szara strefa wrażeń Kolor selektywny w Adobe Photoshop - proste i potężne narzędzie, które odmieni twoje zdjęcia Jak fotografować na koncertach, aby nie fałszować? [poradnik] Frymografia: idź i rób zdjęcia, ale nie kopiuj świata 6 inspirujących pomysłów na wiosenne zdjęcia [poradnik] "Frymografia" - aparat to młotek Zbuduj w kilka minut cyfrową camerę obscurę na Światowy Dzień Fotografii Otworkowej! W poszukiwaniu własnego kadru Stała współpraca z fotografem Slider do twojego aparatu za niewiele ponad 100 zł [zrób to sam] Szybko i celnie, czyli sesja portretowa Roberta Lewandowskiego Fotografia uliczna w czasach propagandy. Jak się do niej zabrać? [poradnik] "Frymografia" - Szachy nie maty Adobe Lightroom mobile wreszcie na rynku! Jak sprawdza się w praktyce? [test] W podróż bez lustra, czyli jak uniknąć dodatkowego bagażu w trakcie fotowyjazdów Jak założyć fotobloga i którą platformę wybrać? "Frymografia" - Potwór oddycha

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?