Prowokator: Helmut Newton

Jeśli ktoś szokował i wzbudzał kontrowersje w świecie mody to po kilku znanych projektantach, wychudzonych modelkach on-niemiecki fotograf Helmut Newton. Urodził się w 1920 zmarł 4 lata temu, w wypadku samochodowym. Pracował dla Straits Times, Playboy?a oraz Voug?a.

Od lat pięćdziesiątych skoncentrował się na fotografowaniu mody, co dało mu nieśmiertelność. Stał się symbolem fotografa ludzkich a dokładniej kobiecych ciał, zrewolucjonizował na nie spojrzenie. Był jednym z nielicznych, których dopuściły do siebie gwiazdy filmu i tzw. ludzie show-biznesu.

Od dziecka nie rozstawał się z aparatem. Mówi się i czyta na jego temat przeróżne opinie: narcyz, chimeryczny, ekshibicjonista, ale nie odmawia się jednego: obdarzony niesamowitą intuicją artystyczną.

Poza tym Helmut skandalista nie stronił od wszelakich uciech, czego upust dawał w swych pracach, jego fotografie kobiet często ocierają się o masochizm, fetyszyzm, a nawet przemoc.
Co do zdjęć modowych, ich narodziny przypadają na lata dwudzieste XX wieku, kiedy to nastąpiła ofensywa mody i zainteresowania nią kobiet jako konsumentek. Znalazła ona sobie w fotografii wielkiego sprzymierzeńca, można było uaktualniać tendencje, pokazywać i utrwalać to, co było w niej bieżącego. Tu przed Newtonen pojawiło się już kilku wybitnych fotografików, ale o nich innym razem.

Natomiast twórczość Newtona można podzielić tak naprawdę na trzy kategorie: akty, portrety i modę. Jednak nie dość, że uzupełniają się one nawzajem to i wpisują w siebie, bo akt może być portretem a przy okazji prezentować modny kapelusz czy też inną część garderoby. O zdjęciach ciężko mówić lepiej na nie po prostu patrzeć, być może w waszym mieście jest wystawa wspomnianego prowokatora, a jeżeli nie?cóż pozostają nam albumy i książki o nim z jego zdjęciami w roli głównej.

Warto zajrzeć:

  1. Helmut Newton — Fundacja w Berline
  2. Akty Helmuta Newtona

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Bergeron - szybkie portrety gwiazd Fotograf, który mówi, że możesz dotykać nieznajomych Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Malowanie światłem z rozmachem i Infiniti Poetyckie psy ze schronisk Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej nad Oregonem Masajscy wojownicy, słonie i zebry - ślub w stylu wildlife Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Wspaniałe czarno-białe zdjęcia architektury Trzecia okładka zagranicznego wydania National Geographic ze zdjęciem Polaka 75-letni bohaterowie sportu Zjednoczone Emiraty Arabskie - genialne miejsce dla fotografa Ludzkie imiona i ludzkie portrety... zwierząt „Postrzyżyny" w obiektywie Polaków docenione w Lens Culture Awards 2014 Dzikie krajobrazy K. R. Whitley'a z zamiłowaniem do sztuki 100 lat kobiecego piękna w 1 minutę Pływacy, kajaki, taśmy LED i malowanie światłem Pięć samolotów Airbus A350 w sesji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów Happy End - wraki samolotów w bezludnym krajobrazie Niecodzienne portrety modelek w miejscach z których pochodzą

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017 Prezentujemy projekt Marka Lapisa ”Biało-czerwona”. Otwarcie wystawy już jutro!