7 pomysłów na ciekawe zdjęcia smartfonem - bez wychodzenia z domu

Aby mieć radość z fotografowania, także smartfonem, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Fajne zdjęcia można robić... nie wychodząc z domu.

Fotografowanie tego, co jesz, nie musi być próbą lansu, ale ciekawym ćwiczeniem fotograficznym, ilustracją do domowej książki kucharskiej czy po prostu (jak w tym przypadku) fajną pamiątką.

Fotografowanie tego, co jesz, nie musi być próbą lansu, ale ciekawym ćwiczeniem fotograficznym, ilustracją do domowej książki kucharskiej czy po prostu (jak w tym przypadku) fajną pamiątką. (© Krzysztof Basel)

Seria portretów

Pomysłów na zdjęcia portretowe jest równie dużo jak fotografów. Nie ruszając się z domu, możesz zabrać się do fotografowania… samego siebie. To trochę narcystyczne, ale może się okazać ciekawym ćwiczeniem. Możesz np. sprawdzić, jak zachowuje się twarz, z której perspektywy lepiej wygląda itp.

Jeśli masz żonę, dzieci, współlokatorów czy wpadających od czasu do czasu znajomych, możesz regularnie robić im portrety i tworzyć ciekawe cykle tematyczne. Możliwości jest naprawdę wiele. Dzieciaki lubią się przebierać, a żona stroić. Interesującym pomysłem może być też zapraszanie znajomych i fotografowanie ich w charakterystycznych dla nich pozach, ubiorach.

Do wykonania dobrych zdjęć portretowych wcale nie jest potrzebne studio z drogim oświetleniem. Głównym źródłem światła może być światło dzienne. Ustaw modela przy oknie. Jeśli światło jest zbyt intensywne, spróbuj zasłonić okno przezroczystą firanką, aby je rozproszyć i zmiękczyć. Z drugiej strony możesz doświetlić modela blendą odbijającą światło (np. biały papier). Pamiętaj, aby wyłączyć lampę błyskową i korzystać z możliwie niskich czułości lub trybu portretowego oraz nie fotografować pod słońce.

Smartfonowe makro

W jednym z wcześniejszych tekstów opisywaliśmy, jak robić zdjęcia makro smartfonem. Tego typu piękne fotografie przybliżające mikroświat możesz wykonać również w domu. Skieruj obiektyw na rośliny, materiały, jedzenie czy zwierzęta. To też dobry powód, aby kupić kochanej osobie bukiet róż czy tulipanów i przed wręczeniem sfotografować go z bliska.

Niezwykłe faktury w najbliższym otoczeniu

Mówi się, że dobry dziennikarz potrafi znaleźć temat na ulicy. Tak samo fotograf powinien umieć dostrzec w otaczającym go świecie niezwykłe, niewidoczne na co dzień kadry. Rozejrzyj się i poszukaj geometrycznych kadrów, struktur, pięknych wzorów. Nie bój się podejść blisko, aby sfotografować detale. To zarazem świetne ćwiczenie na szukanie fotograficznych tematów. Uważaj: patrzenie na świat w ten sposób może uzależnić, ale jakże przyjemne jest to uzależnienie!

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Czas płynie szybciej, niż nam się wydaje

To pomysł na długi, przynajmniej kilkumiesięczny projekt. Jeśli masz piękny widok za oknem, spróbuj fotografować go z tego samego miejsca o różnych porach dnia, przy różnej pogodzie oraz porach roku, a następnie połącz je w film time lapse. Jednym z celów fotografii jest pokazywanie świata w nieznany sposób. To ćwiczenie pozwoli ci nie tylko uzyskać interesujące zdjęcia, ale też zwrócić uwagę na niezwykłe zmiany zachodzące za oknem. Dodatkowo możesz przećwiczyć, w jakich godzinach najlepiej fotografować naturę, co z pewnością zaowocuje np. podczas wakacyjnych podróży.

Ciekawym pomysłem na zdjęcia w domu jest też stworzenie filmu poklatkowego pokazującego zmiany zachodzące w nas samych. Ostatnio na Fotoblogia.pl pisaliśmy o małżeństwie, które postanowiło przygotować uroczy film poklatkowy dokumentujący przebieg ciąży. To swoista, współczesna i ciekawa kronika ciążowa. Inspirujący pomysł na świetną zabawę z fotografią i kapitalną pamiątkę.

Zarówno w Google Play jak i App Store znajdziecie sporo dobrych aplikacji do tworzenia filmów time lapse. Powodzenia!

Chleb nasz (nie) powszedni

Umiesz dobrze gotować? Fotografuj swoje śniadania, obiady i kolacje. Możesz nie tylko poćwiczyć fotografowanie jedzenia smartfonem, ale też przygotować sobie zdjęcia do osobistej książki z przepisami czy pochwalić się swoimi daniami na Instagramie. Nowi znajomi w serwisach społecznościowych gwarantowani.

Załóż fotobloga swojemu zwierzakowi lub maskotce

Zwierzaki to wdzięczny temat zdjęć. Wykorzystaj go i fotografuj smartfonem swojego kota, psa czy patyczaka w domu. W świecie Instagrama modne są wirtualne profile prawdziwych zwierząt fotografowanych przez właścicieli. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, taka forma prezentacji zdjęć może być też zachętą do regularnego fotografowania.

Co zrobić, jeśli po twoim mieszkaniu nie grasuje żaden zwierz? Jeśli masz w domu maskotkę, fotografuj ją w najróżniejszych sytuacjach – dziwnych, śmiesznych, intrygujących. To naprawdę może dawać dużo dobrej zabawy.

Namaluj swój świat… światłem

Malowanie światłem to wyśmienita zabawa – także dla osób, które dysponują tylko smartfonem, a nie drogim aparatem fotograficznym.

Podstawy są bardzo proste. Wystarczy postawić smartfon stabilnie (np. skorzystać ze statywu, oprzeć o coś lub po prostu trzymać), ustawić niską czułość ISO oraz długi czas naświetlania. Można też użyć specjalnej aplikacji, która ułatwia malowanie światłem (np. Magic Shutter).

W ręce trzeba mieć jakieś źródło światła: latarkę, świeczkę czy nawet telefon komórkowy z dużym wyświetlaczem i malować nim litery, kształty, znaki. Dzięki długiemu czasowi naświetlania ruchy źródła światła zostaną zarejestrowane na zdjęciu jako smugi światła. Takie fotografie należy robić w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu. Dobrze jest mieć na sobie ciemne ubrania, które nie będą zbytnio widoczne na zdjęciach. A na koniec ciekawostka dla osób mających aparat, smartfon lub tablet:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Fotografia mobilna:

Kolorowe kredki w smartfonie noszę, czyli Repix Okulary przeciwsłoneczne Tens przenoszą Instagrama do świata rzeczywistego Fisheye Pro, czyli emulator rybiego oka Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 3] Lory Stripes, czyli paski, linie i zawijasy Blender - program, który nie zawiera filtrów, ale potrafi nieźle namieszać Diana Photo App, czyli aplikacja dla fanów "True Detective" W fosie z iPhone'em, czyli fotografia koncertowa przez smartfona Koniec z losowymi zdjęciami, czyli R.I.P. Rando Zaskakujące Rando, czyli fotograficzna zabawa na okrągło Zagraniczni fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie Nos jak u Pinokia i twarz jak po botoksie, czyli Facetune w akcji Polscy fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie Mextures - aplikacja do obróbki zdjęć w sposób inny niż wszystkie Promują tych, którzy robią telefonem wysmakowaną fotografię. Wywiad z VSCO Poland Małe, ale przydatne aplikacje: Retouch, Typic i Cross Process Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 2] Czy fotografia mobilna jest czymś śmiesznym i niepoważnym? Wywiad z członkami grupy Mobilni Jak 2014 rok witali użytkownicy aplikacji Instagram i Vine? Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 1] Mobilny Photoshop Express, czyli jak Adobe podąża za konkurencją Małe, ale przydatne aplikacje: Squaready, Flip oraz Camera Plus PicFx, czyli idealny plan B do obróbki zdjęć na smartfonie Cichy zwycięzca, czyli Google Snapseed