Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Nie ważne czy mamy obiektyw za 200 czy 8000 zł - każdy z nich obarczony jest większymi lub mniejszymi wadami optycznymi. Jak uporać się z nimi w zaledwie kilka minut?

Obecnie mamy coraz bardziej wymagające matryce, które bezlitośnie obnażają niedoskonałości podpiętych do nich obiektywów. Niestety wielu fotografów zupełnie zapomina o korygowaniu tych wad, a co za tym idzie, często zdjęcia nie są tak dobrej jakości, jak byśmy chcieli. W ogóle wielu fotografów w Adobe Lightroom używa tylko zakładki "basic", ewentualnie korekt lokalnych, przez co zdjęcia często są nieostre, a wady obiektywu aż biją po oczach.

Na szczęście do wielu obiektywów możemy zastosować gotowe profile, które sprawnie uporają się z wyraźną dystorsją, aberracją chromatyczną czy winietowaniem. Niestety wszystko to odbywa się kosztem jakości zdjęcia. Nie osiągniemy efektu obiektywu za trzy średnie krajowe, korygując wady szkła za 200 zł. Niemniej jednak wady jak najbardziej należy korygować.

Jeśli jednak naszego obiektywu nie ma w bazie Lightrooma, możemy stworzyć własny profil używając Adobe Lens Profile Creator lub ręcznie korygując zdjęcie źródłowe, a następnie kopiując korekcję na dalsze zdjęcia. Wszystkiego dowiecie się z poniższego poradnika. Zapraszam.

W dzisiejszym poradniku:

— jakie są najczęstsze wady obiektywów
— jak stosować profile zainstalowane w Lightroomie
— jak manualnie korygować wady obiektywów
— jak kopiować ustawienia na kolejne zdjęcia
— dlaczego Sony 16–50/3.5–5.6 jest tak słaby (?)

Zobacz również: Efekt przygaszonego zdjęcia w Adobe Photoshop

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?