Wszystko, co musisz wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Korekty lokalne to jedna z najważniejszych funkcji w Adobe Lightroom. Pomogą nam zarówno w krajobrazie, jak i przy fotografii portretowej. Jak jednak z nich korzystać?

Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie pracy w Adobe Lightroom bez funkcji korekt lokalnych. Nie korzystam na co dzień z filtrów połówkowych, więc przy fotografowaniu krajobrazu filtr stopniowy jest nie do przecenienia. W plikach RAW dobrych aparatów jest tyle informacji, że bez straty jakości możemy wyciągnąć detale ze świateł i cieni.

Pędzel korekty będzie przydatny szczególnie przy drobnym retuszu, jak również podczas rozjaśniania/przyciemniania nieregularnych elementów na zdjęciu. Trzeba jednak uważać z jego użyciem, bo szczególnie przy korygowaniu jasności nieba, ciężko pozbyć się brzydkiego efektu jasnych obwódek, co zobaczycie na filmie. Niedawno dodane narzędzie filtra radialnego świetnie sprawdzi się podczas nakładania winiet i akcentowaniu większych partii zdjęcia. Mi posłużył również do zmiany koloru tła.

Korzystając z Adobe Lightroom koniecznie trzeba zaznajomić się z tymi funkcjami, bo w prosty sposób mogą podnieść wartość naszych zdjęć, a pracując na pliku RAW, informacji, które możemy uzyskać jest znacznie więcej.

Zobacz również: Adobe Photoshop Elements 12 - tańsza alternatywa

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka zdjęć z Dubaju w pigułce [screencast] Trudne momenty do fotografowania podczas ślubu – jak sobie z nimi poradzić? [poradnik] Ekspresowe wyrównywanie ekspozycji na wielu zdjęciach w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Zadbaj o detal na zdjęciach, czyli odszumianie i wyostrzanie w pigułce [wideoporadnik] Specjalizacja w jednej dziedzinie fotografii Fotografia krajobrazowa – praktyczne porady dla każdego fotografa [poradnik] Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?