Wybuchowe zdjęcie, w którym zakochała się społeczność 500px. Rozmawiamy z jego autorem Adrianem Chudkiem

Jego zdjęcie zostało zauważone przez serwis 500px oraz Adobe. Zawodowo woli jednak filmować, zamiast robić zdjęcia. Przeprosił się ostatnio z Instagramem i od pary tygodniu znów jest zakochany w fotografii mobilnej. Ma 21 lat i całą masę pomysłów, a jego portfolio robi wrażenie, pomimo młodego wieku autora zamieszczonych w nim prac. Po prostu Adrian Chudek.

Zdjęcie wybrane przez 500px // © Adrian Chudek cc

Zdjęcie wybrane przez 500px // © Adrian Chudek cc

Zaciekawiło mnie, to że jesteś wielkim fanem Stephena Kinga. Z drugiej strony przyznałeś mi się do muzycznych fascynacji zespołami takimi, jak Agnes Obel, Grizzly Bear czy Lana Del Ray. Czy to książki i muzyka zainspirowały Cie do filmowo-fotograficznego hobby?

Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z fotografowaniem — było to około 8 lat temu — to żaden z tych zespołów muzycznych jeszcze nie istniał, a o Stephenie Kingu nie wiedziałem praktycznie nic. Zawsze pragnąłem przedstawić ludziom otaczającą mnie rzeczywistość z własnej, subiektywnej perspektywy. Fotografia była najprostszym sposobem, żeby to osiągnąć. Potem w technikum poszedłem o krok dalej i zacząłem tworzyć filmy.

Zawodowo kręcisz filmy, jednak prywatnie ciągnie Cię do fotografii. Skąd taki podział?

Gdybym tylko mógł to dalej tworzyłbym artystyczne filmy krótkometrażowe (jak to robiłem w przeszłości), jednak poświęcony temu czas jest niewspółmierny z korzyściami wynikającymi z tego wszystkiego. Aby zrobić taki film potrzeba tygodni pracy, budżetu i ogromnej zależności od innych osób, które często nie są tak bardzo zaangażowane jak ja. Kiedy w końcu znalazłem swoje miejsce na rynku jako filmowiec, fotografia stała się moją prywatną, nieskalaną komercyjnymi wymaganiami sztuką i za pomocą której mogę bardzo szybko zrealizować własną artystyczną wizję.

Warto dodać, że Twoje filmu nie pozostają niezauważone. Zdobyłeś parę nagród i nominacji (m.in. na Off Plus Camera). Z których jesteś najbardziej dumny?

Właśnie z tej o której wspomniałaś. Dzięki nominacji mojego filmu ONIRYZM w kategorii Allegro Short Film dostałem możliwość bezpłatnego wyjazdu do Krakowa na cały festiwal Off Plus Camera. Poznałem tam reżyserów takich, jak Andrzej Wajda czy Andrew Dosunmu reżyser „Mother of George" (który swoją drogą uważam za najlepszy z całego festiwalu) oraz aktorów — Arkadiusza Jakubika, Kim Cattrall i wielu, wielu innych. Czas spędzony w Krakowie wiele mnie nauczył i pozwolił dostrzec na własne oczy, jak od wewnątrz wygląda świat filmu.

Jak trafili na Ciebie edytorzy z serwisu 500px?

O wyborze mojego zdjęcia z włosami na okładkę galerii w 500px Prime - „Unique Storytelling” dowiedziałem się przypadkiem, z Twittera, dopiero po dwóch miesiącach od opublikowania w Sieci. Później moje zdjęcie zostało udostępnione na wszystkich kanałach social media — od Facebooka po Google+. Byłem dosłownie w szoku!

Twój poradnik został jest często linkowany przez 500px. Jak to wyglądało — najpierw go napisałeś i wysłałeś do adminów strony czy po prostu zostałeś o niego poproszony?

Tuż po udostępnieniu zdjęcia wykorzystałem okazję i napisałem do autorów bloga 500px ISO z pytanie, czy nie byliby zainteresowani tutorialem opisującym, jak wykonałem to zdjęcie.. Zgodzili się, więc jak najszybciej napisałem ten tekst i go wysłałem. Czekałem miesiąc aż go opublikują, a kiedy to już zrobili to w głowie mi się nie mieściło, że będą go tyle razy udostępniać! W sumie stało się to ponad 10 razy! Co najlepsze — kilka dni przed sylwestrem samo Adobe Photoshop na Facebooku, Twitterze i G+ również udostępniło moje zdjęcie z linkiem do tutoriala! Poczułem się, jakbym wygrał Oscara! Niesamowite uczucie.

Zobacz również: Photoshop Mix - recenzja

Jak wpadłeś na pomysł zdjęcia z włosami?

Pomysły nie przychodzą na zawołanie. Objawiają się w jak najmniej oczekiwanych sytuacjach uzależnionych od obecnie słuchanej muzyki, pory dnia, nastroju, czy pogody. I tak też było z ideą na „lewitujące włosy”.

Czy szum w internecie i dość duże zainteresowanie zarówno fotografią, jak i samym poradnikiem (500px linkowało do niego paręnaście razy na samym Facebooku) przełożył się jakoś na Twoje życie zawodowe? Zaczęli zgłaszać się ludzie chętni do współpracy?

Niestety nie. Oprócz wewnętrznej, błogiej radości, nie miało to żadnego przełożenia na moje życie zawodowe. Ale nie mogę narzekać. To wielki sukces zostać docenionym przez 500px i Adobe!

Ile trwa stworzenie tego typu fotografii i co jest potrzebne do jej stworzenia?

Prawie dwie godziny rzucania włosami, bawienia się podpalonymi kartkami na patyku oraz potem 4 dni zajęło obrabianie w Photoshopie. Tyle czasu zajęło mi zrealizowanie swojej wizji. Więcej informacji, jak zrobić takie zdjęcie znajdziecie w poradniku na blogu 500px ISO.

Masz na koncie parę sesji m.in. dla zespołu State Urge. Ta zaciekawiła mnie najbardziej — dużo tu ujęć nad morzem, nietypowych portretów. Wymyślaliście to wspólnie z zespołem podczas odsłuchiwania płyty czy po prostu improwizowaliście?

Muzyka dla mnie jest głównym elementem inspiracji. Nie ważne, czy robię film czy zdjęcia, to ona stymuluje mój mózg i pozwala dryfować na oceanie nieskończonej wyobraźni. Także i w tym przypadku nie mogło być inaczej. State Urge mieli koncepcję czarno białych, kontrastowych zdjęć nad morzem, którą pochwyciłem i przekształciłem w coś niezwykłego. Muszę przyznać, że ta sesja zdjęciowa była dla mnie ogromnym wyzwaniem. Musiałem kompletnie porzucić swój dotychczasowy, harmonijny i pełnym barw styl na rzecz czegoś kompletnie nowego i mocno alternatywnego. Patrząc na moje poprzednie prace, można by przypuszczać, że sesję robiła kompletnie inna osoba. I właśnie z tego jestem niesamowicie dumny!

Zdjęcie z włosami to początek jakiegoś cyklu czy pojedynczy strzał? Chciał byś jeszcze kiedyś skorzystać z tego pomysłu?

Czuję, że z tego pomysłu mogę wyciągnąć znacznie więcej. Zrobienie serii „lewitujących włosów" mogłoby być bardzo ciekawym projektem… Ale nic więcej nie zdradzę :)

Jak wygląda u Ciebie proces obróbki takich zdjęć?

Najpierw przeglądam wszystkie fotografie w Lightroomie i wybieram te, których chciałbym użyć. Składam je w Photoshopie i zapisuję w najwyższej jakości TIFF. Na koniec bawię się wszystkimi możliwymi narzędziami w Lightroomie, aby wydobyć pożądaną kolorystykę finalnego zdjęcia.

Czy korzystasz z jakiś poradników? A może wolisz doskonalić się metodą prób i błędów?

Nigdy nie korzystałem z żadnych poradników. Lubię eksperymentować. Dojście do czegoś kompletnie samemu daje niesamowitą satysfakcję.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Posiadam Canona 6D + 35mm f/2 IS USM + 85mm f/1.8 USM. Zdjęcia obrabiam w Lightroomie i Photoshopie CC na MacBooku Pro.

Co możesz polecić tym, których fascynuje fotografia typu Fine Art i chcą iść właśnie tą droga?

Najważniejsza jest wiara w siebie i konsekwencja w realizowaniu własnych marzeń i wizji. A jedyną barierą, która jest w stanie cię powstrzymać to wyobraźnia… która jest nieskończona.

Na koniec chciałabym poruszyć temat fotografii mobilnej do której wróciłeś po dość długiej przerwie. Odkryłeś w niej coś nowego?

Zainteresowałem się fotografią mobilną w czasach, kiedy ona dopiero raczkowała, a aplikacja Instagram ledwie ujrzała światło dzienne, czyli ok. 5 lat temu. Będąc wtedy posiadaczem iPhone 4 pochwyciłem nowy nurt w fotografii i zacząłem robić zdjęcia. Konto usunąłem w 2013 r. z powodu upadającej idei przyświecającej temu serwisowi. Na Instagram powróciłem dopiero 3 tyg. temu za sprawą iPhone 6 + VSCOcam i namową wielu moich znajomych. Te wszystkie czynniki pchnęły mnie do ponownego założenia konta i dania drugiej szansy serwisowi. Odkryłem tym samym, że Instagram został podzielony na dwa totalnie odrębne światy — VSCO i cała reszta. A dzięki hashtagom #VSCO (kiedyś ich nie było) mogę bardzo szybko wyszukać typ zdjęć, które mnie interesują. Przy okazji zrozumiałem, że sukcesem dobrego streamu na Instagramie jest powstrzymanie się od od dawania follow swoim znajomym tylko dlatego, że nimi są. To jakość fotografii, jaką dana osoba reprezentuje, powinna być kluczowym czynnikiem. Tym samym w końcu udało mi się znaleźć swój świat… w którym czuję się dobrze.

Twoje mobilne zdjęcia (do zobaczenia na Twoim Instagramie) są zupełnie inne od tego co prezentujesz w portfolio. To po prostu takie zwykłe klatki ze spacerów czy życia. Zupełnie nie pasuje mi to do Twojego portfolio czy innych prac. Pociąga Cię takie fotografowanie na "luzie?"

Jasne, że tak! Siłą fotografii mobilnej jest możliwość zrobienia i zedytowania zdjęcia tu i teraz. Telefon zawsze mamy przy sobie, a lustrzankę niekoniecznie. Zresztą robienie zdjęć Canonem 6D takich jak na moim Instagramie byłoby jawnym przerostem formy nad treścią. Ponadto, dzięki fotografii mobilnej robię zdjęcia jakie nigdy w życiu bym nie zrobił lustrzanką, bo uważałbym je za zbyt banalne i proste. Fotografia uliczna nie potrzebuje kilogramów sprzętu i wielu godzin obróbki w Photoshopie. Liczy się kadr, miejsce i emocje jakie wywiera na odbiorcę — jakość jest tu sprawą drugorzędną. Zresztą wielogodzinne eksplorowanie miasta w poszukiwaniu ciekawych kadrów sprawia mi ogromną przyjemność. Co ciekawe na początku 2014 roku, kiedy kupiłem Canona 6D próbowałem właśnie robić zdjęcia tego typu. Jedno z nich zdobyło nawet 1 miejsce w konkursie "Gdyński Modernizm w Obiektywie” za które dostałem aż tysiąc złotych, i które stało się częścią wystawy w muzeum. Ale muszę przyznać, że na dłuższą metę nie sprawiało mi to przyjemności. Dlatego to porzuciłem i ustanowiłem twardy podział do jakiego typu fotografii ma mi służyć lustrzanka, a do jakiej iPhone. Dzięki czemu spacerując po mieście mam więcej czasu i swobody na obcowanie z rzeczywistością, aniżeli obserwowanie go jedynie przez wizjer aparatu.

Portfolio Adriana można zobaczyć pod tym adresem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Zdjęcia uliczne z jeleniami zamiast ludzi Cofający się lodowiec uchwycony na zdjęciach za pomocą malowania światłem Sinfonietta Cracovia - jak powstała jubileuszowa sesja zdjęciowa dwudziestu muzyków? Oto najlepsze z najlepszych i nagradzanych zdjęć ślubnych 2014 roku Współczesna Mongolia rusza do miast Deep Breeding - międzygatunkowe związki w wykonaniu Platona Staranne krajobrazy Xaviera Jamonet Vincent Laforet, Canon 1D-X i Nowy Jork nocą wysokości ponad 2 km Życie pod powierzchnią - niezwykła podwodna sesja oraz wystawa Kolorowy i różnorodny świat kurzu na zdjęciach Klausa Pichlera Kontrowersyjne zdjęcia Christiana Berthelot - noworodki 20 sekund po urodzeniu Ponure i tajemnicze drogi sfotografowane w różnych zakątkach świata Za kulisami dzikich i surrealistycznych filmów z Bangladeszu Fotografie uliczne z Francji z lat 1930-70 Klasyczna stylizacja kalendarza Rossmanna na 2015 rok Kolorowe zdjęcia powojennej, zniszczonej Warszawy Fantazyjne sceny stworzone i sfotografowane w malutkim studiu Tao Liu - fotograf amator z Chin, który stał się znany, dzięki humorystycznej fotografii ulicznej Anja Humljan, aparat fotograficzny i miejska joga Wyjazdy na wieś z dzieciństwa inspiracją do cyklu zdjęć dokumentalnych

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!