Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię

Elliott Erwitt, znany fotograf agencji Magnum, otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię. 86-letni Erwitt odbierze wyróżnienie osobiście podczas dorocznej gali w Londynie, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

© Elliott Erwitt / MAGNUM PHOTOS

Uroczystość zbiegnie się w czasie z obszerną prezentacją 60-letniego dorobku artysty. Jego najsłynniejsze i mniej znane prace będzie można oglądać od 24 kwietnia do 10 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards. Na 24 kwietnia zaplanowane jest również spotkanie Erwitta ze Stuartem Smithem, od wielu lat projektującym makiety jego książek.

Międzynarodową sławę przyniosły Erwittowi nieupozowane, często ironiczne, czarno-białe zdjęcia codziennego życia. Jego prace — zarówno komercyjne, jak i prywatne — łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.

Elliott Erwitt jest Amerykaninem francuskiego pochodzenia. Od 1953 roku współpracuje z agencją Magnum, dla której dokumentował historyczne wydarzenia, osobowości, humor i absurd — z lekkością i wrodzonym wyczuciem dobrej fotografii. „Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji, umiejętnością wynajdywania czegoś ciekawego w zwyczajnym miejscu”, mówi Erwitt o swoim zawodzie. „Przekonałem się, że ma ona niewiele wspólnego z rzeczami, które się widzi, za to bardzo dużo wspólnego ze sposobem patrzenia na te rzeczy”.

Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015

Jeszcze tylko miesiąc mają fotografowie na zgłaszanie swoich prac do konkursu Sony World Photography Awards 2015. Dzisiaj prezentujemy garść ciekawych…

Erwitt jest autorem doskonale rozpoznawalnych zdjęć prezydenta Nixona, Marilyn Monroe i paryskich psów, a także ogromnego — i stale powiększającego się — zbioru fotografii i filmów. Na wystawie w Somerset House znajdzie się wybór jego publikacji książkowych, zbiór archiwalnych odbitek, cyfrowa prezentacja cyklu Personal Best (ulubionych zdjęć Erwitta) oraz niektóre filmy.

Nagroda Sony World Photography Awards za wybitny wkład w fotografię przyznawana jest każdego roku osobie, której dorobek miał znaczenie dla całej branży fotograficznej. Wcześniej uhonorowano nią Eve Arnold, Williama Kleina, Marca Riboud, Williama Egglestona i Mary Ellen Mark.

Zobacz również: Zobacz to, co nieuchwytne, czyli fotografia highspeed w domu

Elliott Erwitt odbierze nagrodę podczas gali Sony World Photography Awards 2015, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia. Tego samego wieczoru ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku SWPA.

Oprócz prac Elliotta Erwitta na wystawie w Somerset House znajdą się zdjęcia laureatów i zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2015.

Sony World Photography Awards 2014 — relacja z wystawy i gali w Londynie

30 kwietnia rozstrzygnięto konkurs SWPA. Zachęcam do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

Bilety na wystawę oraz na spotkanie Elliotta Erwitta ze Stuartem Smithem można rezerwować na stronie www.worldphoto.org/2015exhibition.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Post powitalny workshopx i najciekawsze dokumentalne projekty fotograficzne III edycja Projektu Przetwórnia: konsultacje z Tomaszem Wiechem Nowości Wacom: Cintiq Companion 2 i flagowy 27-calowy Cintiq 27QHD Czy BPG będzie nowym JPEG-iem? Tak wygląda X edycja Kalendarza Fujifilm Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej trwa. Macie czas do końca marca