NPPA: Pokażcie zdjęcia zdyskwalifikowane na World Press Photo!

Amerykańskie Stowarzyszenie Fotografów Prasowych wzywa fotografów, których zdjęcia zostały zdyskwalifikowane w konkursie World Press Photo 2015, aby pokazali kontrowersyjne zdjęcia. Będzie to dobra okazja do rozpoczęcia dyskusji o zabronionych technikach ingerencji w reporterskie zdjęcia.

Pierwsze miejsce w kategorii - natura, historie (stories) w konkursie WPP 2015 otrzymało zdjęcie mrówki zarażonej zarodnikami grzyba. Gdy przenikną one do mózgu zmuszają gospodarza do opuszczenia swojego siedliska i udania się na najbliższe drzewo, gdzie mrówka umiera, a grzyb rozsadza ją wypuszczając deszcz zarodników, aby rozpocząć proces na nowo.

Pierwsze miejsce w kategorii - natura, historie (stories) w konkursie WPP 2015 otrzymało zdjęcie mrówki zarażonej zarodnikami grzyba. Gdy przenikną one do mózgu zmuszają gospodarza do opuszczenia swojego siedliska i udania się na najbliższe drzewo, gdzie mrówka umiera, a grzyb rozsadza ją wypuszczając deszcz zarodników, aby rozpocząć proces na nowo. (© Anand Varma, USA)

Przypomnijmy. W ostatnim konkursie WPP aż 20 procent finałowych zdjęć zostało zdyskwalifikowanych za niedozwolone techniki ingerujące w "oryginalność" obrazu. Wszystkich fotografów, którzy wykonali finałowe zdjęcia poproszono o podesłanie plików RAW do zweryfikowania zmian, jakie wprowadzono w postprodukcji. Dzięki temu aż 20 procent zdjęć nie przeszło "testu prawdy", o czym poinformował sam dyrektor WPP, Lars Boering.

"Wygląda na to, że niektórzy fotografowie nie mogą oprzeć się pokusie, aby ulepszyć swoje zdjęcia w postprodukcji — usuwając szczegóły albo nadmiernie zmieniając tonację. Oba rodzaje retuszu naruszają integralność obrazu."

Informacja ta wywołała niemałe poruszenie w środowisku fotoreporterów. Skąd tak duży odsetek odrzuconych zdjęć? Czy WPP ma tak wysokie standardy, czy wśród fotografów jest tak dużo fotografów, którzy "oszukują" swoich odbiorców i jurorów?
Być może prawda leży po środku. Być może, bo do tej pory nie istnieją jasne reguły, jakimi można się kierować kreując zdjęcia. WPP nie przedstawiło przykładowych zdjęć, które naruszyły regulamin. Dyrektor Boering wspomniał za to, że jury w tym roku baczniej przyglądało się zmianom tonalnym zdjęć.

Jury zwracało uwagę na zdjęcia, które stawały się tak kontrastowe, że w czerniach traciły informacje, a to jest niedopuszczalne. W ubiegłym roku nie było ich tyle, co w tym, jedynie podejrzewaliśmy niektóre z nich o takie praktyki"

Jednocześnie dyrektor Boering zwrócił uwagę, że część fotografów oddaje swoje zdjęcia źródłowe do obróbki innym osobom. Jest też rosnąca grupa wolnych strzelców, którzy kontrolują w tym względzie sami siebie.

Drugie miejsce w kategorii - natura, zdjęcie pojedyncze w konkursie WPP 2015 zostało przyznane za zdjęcie grupy wojowników Samburu, którzy po raz pierwszy w życiu spotkali nosorożca.

WPP zapowiedziało też przeprowadzenie dyskusji na ten temat.

"W najbliższych miesiącach będziemy dalej angażować się w dialog ze społecznością fotoreporterów z całego świata. Musimy wypracować wspólne standardy."

Zobacz również: Oto fotografie natury, która nie przestaje zachwycać

W tej sytuacji amerykańskie Stowarzyszenie Fotografów Prasowych (NPPA) zaapelowało do fotografów, aby sami pokazali zdyskwalifikowane zdjęcia. To mogłoby wyjść na dobre wszystkim zainteresowanym, byłoby drogowskazem dla fotografów, ponieważ wiele konkursów fotografii reporterskiej bierze przykład z najbardziej prestiżowego i znanego konkursu fotografii prasowej na świecie. Przykładem może być organizowany przez NPPA, Best Of Photojournalism.

"Wiadomość, że tak wiele zdjęć zostało odrzuconych przez jury WPP z powodu nadmiernej cyfrowej manipulacji jest zdumiewająca i oczywiście budzi obawy w kontekście przeprowadzania naszego konkursu".

Jednak czy zdyskwalifikowani fotografowie pójdą na taką propozycję? Mam wątpliwości, ponieważ pokazując swoje "nieuczciwe" zdjęcia, fotograf przyzna się, że stosował/stosuje niedozwolone praktyki, nawet jeśli niektóre z tych praktyk w środowisku fotoreporterów są powszechne. Tacy fotografowie mogą stracić autorytet. Choć oczywiście z ciekawości zobaczyłbym te zdjęcia, tak jak tysiące mi podobnych fotografów. Nawet jeśli nie zobaczymy odrzuconych zdjęć, dyskusja w tym temacie jest potrzebna.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Co zrobić, jeśli klient prosi nas o pliki RAW? Kapcie, gazety i obrazki, czyli o powstającej w Poznaniu galerii fotografii Post powitalny workshopx i najciekawsze dokumentalne projekty fotograficzne Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię III edycja Projektu Przetwórnia: konsultacje z Tomaszem Wiechem Nowości Wacom: Cintiq Companion 2 i flagowy 27-calowy Cintiq 27QHD Czy BPG będzie nowym JPEG-iem? Tak wygląda X edycja Kalendarza Fujifilm Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Rusza zimowy cashback Olympusa Wypróbuj Hasselblada X1D-50c za jedyne 110 dolarów