Jak się ratować kiedy stracimy zdjęcia? Lightoom przychodzi z pomocą [wideoporadnik]

Brak backupu, roztrzepanie czy awaria - to główne powody utraty zdjęć. W dzisiejszym poradniku powiem Wam o kołach ratunkowych.

Domyślam się, że każdy z nas miał sytuację, w której stracił jakieś zdjęcia. Często jest to bardzo bolesne, ale jeśli korzystamy z Lightrooma, jest duża szansa na ich odzyskanie. Co ważne, Lightroom tworzy podglądy, dzięki którym zdjęcia ładują się bardzo szybko. Jednak normalnie nie mamy do nich dostępu, ponieważ te, zaszyte są w katalogu lightrooma. Są jednak sposoby na odzyskanie przynajmniej plików JPG stworzonych przez aplikację podczas tworzenia podglądów.

Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik]

Nowoczesne dyski SSD w laptopach rzadko kiedy pozwalają na posiadanie tysięcy zdjęć w formacie RAW. Lightroom 5 przychodzi z pomocą umożliwiając…

Istnieje również drugi, lepszy sposób. W tym przypadku musimy jednak tworzyć tzw. "smart previews", które w domyśle służą do obróbki zdjęć bez posiadania plików źródłowych. To bardzo wygodna sprawa, szczególnie kiedy w laptopie mamy dysk o małej pojemności. Ten sposób ma jednak podstawową zaletę — pliki mają 2560 pikseli na dłuższym boku, a ich format to uniwersalny DNG, co pozwoli na szerszą edycję po utracie oryginałów. Wszystkiego dowiecie się z poniższego poradnika.

Chciałbym również zapytać Was o zdanie. Mianowicie, od jakiegoś czasu pracuję również na Capture One i zastanawiam się, czy bylibyście zainteresowani poradnikami na temat właśnie tej aplikacji. Dajcie znać!

Link do skryptu odzyskiwania miniatur: https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/extract-previews-lightroom-4.html

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Warsztaty z marketingu ślubnego z Bartkiem Wyrobkiem 5 rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć pracując w Photoshopie [wideoporadnik] System, dzięki któremu odniosłem sukces w fotografii ślubnej Jak legalnie niemal nie płacić podatków w fotografii ślubnej? Oto jak inwestuję 100 zł, aby zarobić 50 000 zł rocznie w fotografii ślubnej Rozwiń swe fotograficzne skrzydła z pomocą Bartka Wyrobka! 14 powodów dla których warto zrezygnować z logo na zdjęciu 5 rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć pracując w Lightroomie Auto przed obiektywem Ciekawe miejsca do zdjęć - jak je znaleźć? [poradnik] Piotr Andrews: „Robienie zdjęć już nic nie wnosi” [wywiad] Szybka zmiana kolorystyki w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Wesela sponsorowane - czym są i czy opłacają się z perspektywy fotografa? Frymografia: W poszukiwaniu tamtego czasu Sprawdzamy czy Affinity Photo jest prawdziwą alternatywą dla Photoshopa Co ma wspólnego wełna stalowa i fotografia, czyli malowanie światłem nad Wisłą [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze