Gustave Le Gray - krajobrazy francuskie z XIX w.

Gustave Le Gray jest nazywany najważniejszym, francuskim fotografem XIX w. głównie za sprawą innowacji jakie stosował w tym, wtedy młodym medium.

Ten artykuł ma 2 strony:

Gustave Le Gray (1820 - 1884) urodził się w okolicach Paryża i kształcił na malarza, około roku 1847 zajął się fotografią. Radził sobie z techniką fotograficzną na tyle dobrze, że już po roku sam uczył jej innych. Jeszcze przed wykonaniem najbardziej znanych zdjęć marynistycznych był pionierem nowej sztuki. Jego zdjęcia architektury, krajobrazu i portrety, oraz wynalazki i teksty były bardzo wpływowe w tamtych czasach.

Mimo odnoszonych sukcesów w 1880 roku Gustave Le Gray zbankrutował. Porzucił rodzinę i swój biznes i wyjechał do Włoch. Ostatecznie osiedlił się w Egipcie, gdzie został nauczycielem rysunku. Nadal zajmował się fotografią.

Jako jeden z pierwszych wykorzystywał takie techniki jak naświetlanie dwóch negatywów w celu zwiększenia dynamiki zdjęcia, wyrównując w ten sposób oświetlenie nieba i morza, czy technikę mokrego kolodionu. Propagował także fotografię na papierze woskowanym, w której wykonał cykl zdjęć Fontainebleau.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

© Gustave Le Gray

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Projekt fotograficzny „Care Deeply” trafnie pokazuje jakie emocje towarzyszą przytuleniu "Leave me" - piękny film o zepsutym aparacie Magdalena Franczuk zabiera odbiorcę w podróż po świecie Franciszka Leona Madaleyskiego w swojej najnowszej książce „Księga Cudowności” 150-letnie zdjęcia z Brazylii sprzedane na aukcji za 81 tys. dolarów Łapaszanka to magiczne miejsce, do którego często wracam "Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego Latający, ekspresyjni i czarno-biali ludzie na kwadratowych zdjęciach Poznaj Afrykę z African Imaginery Nowojorskie Museum of Modern Art. udostępnia w Internecie swoje wystawy od 1929 roku zupełnie za darmo „Zadanie fotografa to bycie posłańcem” - Paolo Pellegrin [inspiracja] Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek dpBestflow.org, czyli szczegółowo o tym jak radzić sobie z dużą ilością zdjęć

Popularne w tym tygodniu:

Koty i ludzie są bardziej podobni niż myślisz. Te zdjęcia to niezbity dowód Tygrys tulący drzewo to najlepsze zdjęcie dzikiej przyrody 2020 roku Koronawirus w Polsce. Strefa Zero, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny MEGREZ w Tychach okiem Wiktorii Kot Słonie na wysypisku śmieci. Zdjęcie podbiło serca jurorów Zdjęcie dnia. Targi "AntyCovid Expo" w Krakowie Kim był Carl Gauss? Na pewno znasz jego nazwisko z Photoshopa Zdjęcie dnia. Konflikt między Armenią i Azerbejdżanem trwa Jak wyglądałyby księżniczki Disneya, gdyby były prawdziwe? Zdradza to SI