Gustave Le Gray - krajobrazy francuskie z XIX w.

Gustave Le Gray jest nazywany najważniejszym, francuskim fotografem XIX w. głównie za sprawą innowacji jakie stosował w tym, wtedy młodym medium.

Ten artykuł ma 2 strony:

Gustave Le Gray (1820 - 1884) urodził się w okolicach Paryża i kształcił na malarza, około roku 1847 zajął się fotografią. Radził sobie z techniką fotograficzną na tyle dobrze, że już po roku sam uczył jej innych. Jeszcze przed wykonaniem najbardziej znanych zdjęć marynistycznych był pionierem nowej sztuki. Jego zdjęcia architektury, krajobrazu i portrety, oraz wynalazki i teksty były bardzo wpływowe w tamtych czasach.

Mimo odnoszonych sukcesów w 1880 roku Gustave Le Gray zbankrutował. Porzucił rodzinę i swój biznes i wyjechał do Włoch. Ostatecznie osiedlił się w Egipcie, gdzie został nauczycielem rysunku. Nadal zajmował się fotografią.

Jako jeden z pierwszych wykorzystywał takie techniki jak naświetlanie dwóch negatywów w celu zwiększenia dynamiki zdjęcia, wyrównując w ten sposób oświetlenie nieba i morza, czy technikę mokrego kolodionu. Propagował także fotografię na papierze woskowanym, w której wykonał cykl zdjęć Fontainebleau.

Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

© Gustave Le Gray

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Najciekawsze sesje, jakie zrobiłam. Jak powstały? Polski artysta komentuje kwarantannę w kraju. Dodał policjantów do znanych dzieł Rafał Maleszyk i jego „plastikowe krajobrazy" Hawajów Zobacz niesamowite emocje na portretach zwierząt [galeria] Fotograf rozstawił pułapki fotograficzne na dzikie zwierzęta. Efekt jest niesamowity Minimalizm i fantastyczne pastelowe kolory w pracach Julii Ramirio Martin Nie możesz robić sesji na żywo? Zrób ją przez wideorozmowę! „Moment jest tylko jeden”, a zdjęć na wernisażu wiele [galeria] Fotograf ujmuje równoległą rzeczywistość w kałużach świata Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Tajemniczy świat kreacji “Anonimowych kobiet” autorstwa Patty Caroll

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie idealnie obrazuje smog. Masz jakieś wątpliwości? Erupcja wulkanu i spadająca gwiazda na jednym zdjęciu. To nie zdarza się często Świat należy do kotów. Udowadniają to te zabawne fotomontaże Codzienne życie w Jakucji. Ludzie żyją tam w temperaturze -50 stopni Celsujsza Zdjęcie dnia: Black Hawk nad Giewontem. Po co tam był? Perseverance ukazuje 360-stopniową panoramę Marsa. Wygląda zachwycająco Prawdziwe drapacze chmur w Dubaju tworzą widok miasta przyszłości 91-latka podróżowała samotnie i wrzucała wiele zdjęć. Internauci ją kochali NASA udostępnia oficjalne pliki RAW zdjęć z Marsa. Zobacz, co kryją w sobie Sztuczna inteligencja "wskrzesi" zmarłych ze zdjęć. Jak działa cyfrowe voodoo? Mężczyzna znalazł zdjęcia sprzed 50 lat i postanowił odnaleźć ich bohaterów. Udało mu się! Jakimi aparatami wykonano te zdjęcia? Poznaj technikalia legendarnych kadrów