Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards 2015

Co roku na przełomie kwietnia i maja odbywa się uroczysta gala największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Podobnie jak w zeszłym roku, gala odbywała się w Londynie. Przyjrzyjmy się laureatom.

© John Moore

Największym wygranym corocznego konkursu SWPA jest z pewnością Amerykanin John Moore, który zdobył nagrodę L'Iris d'Or, tytuł Fotografa Roku, a także nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. dolarów.

Seria zdjęć pt. „Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital” („Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii”)" to poruszający reportaż z samego serca tragicznych wydarzeń mających miejsce w stolicy Liberii, która uznawana jest za centrum wybuchu epidemii. Zdjęcia Moore'a jako jedne z pierwszych ujawniły skalę tego zjawiska.

Jurorzy Xingxin Guo, Jocelyn Bain Hogg oraz Oliver Schmitt napisali we wspólnym oświadczeniu:

„Fotografie Johna Moore’a ukazują ogrom nieszczęścia ludzi, których codzienne życie zostało zniszczone przez niewidzialnego wroga. Tym jednak, co zasługuje na szczególne uznanie, jest sposób, w jaki Moore ukazuje tę tragedię. Jego zdjęcia są bardzo osobiste, a przy tym pełne szacunku dla fotografowanych ludzi, poruszają odwagą i spójnym ujęciem tematu. Istnieje cienka i trudna do zdefiniowania granica między zdjęciami po prostu wykorzystującymi taką sytuację a obrazami, które pokazują ją ze współczuciem i zrozumieniem. Prace Moore'a zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Jeśli do tego dodamy doskonałe wyczucie kompozycji i przekonujący styl wizualnej narracji, otrzymujemy to, co składa się na różnicę między dobrą a znakomitą fotografią dokumentalną”.

Moore to nowojorski fotograf pracujący w ponad 70 krajach na całym świecie. Uznany w świecie profesjonalnej fotografii, laureat licznych nagród. Otrzymał Złoty Medal im. Roberta Capy, zdobył tytuł Fotografa Roku w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International oraz analogiczny tytuł przyznawany przez National Press Photographers Association, jego prace były także czterokrotnie nagradzane w konkursie World Press Photo.

Paweł Jędrusik zdobywcą nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2015

Fotografia Pawła Jędrusika prezentuje młode gimnastyczki z Jaworzna, które przygotowują się do występu. To najlepsze pojedyncze zdjęcie autorstwa…

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Fotografowie Roku

Prócz głównej nagrody, przyznano również tytuł Fotografa Roku w trzech kategoriach.

W kategorii otwartej zdobywcą tytułu jest niemiecki fotograf Armin Appel. Prócz tytułu otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. dolarów. Jego nagrodzone zdjęcie zatytułowane „Schoolyard” („Dziedziniec szkolny”) przedstawia widziany z lotu ptaka kolorowy dziedziniec szkoły w miejscowości Biberach an der Riss w Niemczech. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród dziewięciu zwycięskich obrazów w kategoriach otwartych.

Tytuł Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej otrzymał Yong Lin Tan, dziewiętnastoletni student z Malezji. Zwycięska, nastrojowa fotografia została wykonana na tyłach domu babci fotografa, w malezyjskim stanie Kedah.

W kategorii Studenckiej, tytuł Fotografa Roku przypadł rosyjskiej fotografce Svetlanie Blagodareva'owej z Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu. W tej kategorii beneficjentem nagrody jest cała uczelnia, która dostanie sprzęt fotograficzny Sony o łącznej wartości 35 tys. euro.

O konkursie

Sony World Photography Awards to konkurs, który w 2015 obchodzi swoje ósme urodziny. Fotografowie ze 171 krajów nadesłali 183 737 zdjęć, co potwierdza że SWPA to obecnie największy konkurs fotograficzny na świecie. Co ważne — konkurs ma niezwykle wysoki poziom, czego dowodem są coroczne finały. Jednocześnie jest to otwarty, bezpłatny konkurs, który zachęca zarówno uznanych profesjonalistów, jak i młode talenty.

Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię

Elliott Erwitt, znany fotograf agencji Magnum, otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię. 86-letni Erwitt…

Zwycięzcy i finaliści w kategoriach profesjonalnych

Podczas uroczystej gali ogłoszono także zwycięzców i zdobywców 2. i 3. miejsc w trzynastu kategoriach profesjonalnych. Niestety wśród nich zabrakło Polaków.
Architektura
Zwycięzca — Cosmin Bumbuț, Rumunia
2. miejsce — Massimo Siragusa, Włochy
3. miejsce — Vadim Sivak, Ukraina
Kultura i sztuka
Zwycięzca — Aristide Economopoulos, USA
2. miejsce — Alessandra Bello, Włochy
3. miejsce — Rich Wiles, Wielka Brytania (mieszka w Palestynie)
Kampania reklamowa
Zwycięzca — Sebastian Gil Miranda, Francja (mieszka w Argentynie)
2. miejsce — Jonathan Syer, Wielka Brytania
3. miejsce — Eduardo Leal, Portugalia (mieszka w Wielkiej Brytanii)
Fotografia konceptualna
Zwycięzca — Rahul Talukder, Bangladesz
2. miejsce — Daesung Lee, Korea Południowa (mieszka we Francji)
3. miejsce — Alejandro Almaraz, Argentyna
Współczesność
Zwycięzca — Scott Typaldos, Szwajcaria
2. miejsce — Corentin Fohlen, Francja
3. miejsce — Annalisa Natali Murri, Włochy
Wydarzenia bieżące
Zwycięzca — John Moore, USA
2. miejsce — Valery Melnikov, Rosja
3. miejsce — Herman Verwey, RPA
Krajobraz
Zwycięzca — Simon Norfolk, Wielka Brytania
2. miejsce — Peng-Chun Yen, Tajwan
3. miejsce — Giulio di Sturco, Włochy
Styl życia
Zwycięzca — Li Fan, Chiny
2. miejsce — Dovile Dagiene, Litwa
3. miejsce — Ramil Gilvanov, Rosja
Ludzie
Zwycięzca — Giovanni Troilo, Włochy
2. miejsce — Johan Bavman, Szwecja
3. miejsce — Liza Van der Stock, Belgia
Portret
Zwycięzca — Rubén Salgado Escudero, Hiszpania (mieszka w Birmie)
2. miejsce — Dougie Wallace, Wielka Brytania
3. miejsce — Jens Juul, Dania
Sport
Zwycięzca- Riccardo Bononi, Włochy
2. miejsce — Irina Dainakova, Białoruś
3. miejsce — Jonathan Yeap Chin Tiong, Singapur
Martwa natura
Zwycięzca- Donald Weber, Kanada
2. miejsce — Peter Franck, Niemcy
3. miejsce — Mong-Yong Sim, Malezja (mieszka na Tajwanie)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wydarzenia:

Eastreet 3 Jakub Kaźmierczyk poprowadzi warsztaty: Adobe Lightroom dla początkujących Fotografujemy najwięcej w historii, a rynek sprzedaży aparatów jest w największej recesji Czy to koniec Samyanga w Europie? Polski dystrybutor kończy współpracę 25 tys. zł potrzebne, aby zamienić dom schadzek na galerię fotografii w Poznaniu Wybierz Fotograficzne Perły Polski, idź na Fotospacer i wygraj Lumixa G Wyjątkowy artysta zaprezentuje swoje zdjęcia w nowej galerii fotografii w Poznaniu „Oświeć się!”, czyli nowa edycja kursu oświetlenia studyjnego Mariusza Tokajuka Z wizytą w fabryce Nikona w Tajlandii [relacja] "Gerald Howson: bardzo polska sprawa" - wystawa nieznanych fotografii w Jeleniej Górze Tajlandia - kraj tysiąca uśmiechów [relacja z wyjazdu] Dlaczego aż 20 % finałowych zdjęć World Press Photo 2015 zostało zdyskwalifikowanych? Retusz twarzy w kilku krokach z Akademią EITCA - podstawy obróbki zdjęć plus 80 % dofinansowania UE na szkolenie z Grafiki Komputerowej „Fotografia produktowa – kompendium wiedzy". Nowa edycja warsztatów z Olkiem Iwaszkiewiczem Krzysztof Miller: fotograf wojenny musi być „wariatem" [wywiad] 3. edycja Projektu Przetwórnia z udziałem Rafała Milacha Kompendium wiedzy o fotografii produktowej na warsztatach Olka Iwaszkiewicza Piotr Trybalski nagrodzony w konkursie Travel Photographer of the Year 2014 Rekordowe wyniki Fotoblogia.pl Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Surrealistyczne zdjęcia Wiktora Franko w Galerii Nizio Fotografia produktowa – kompendium wiedzy Olka Iwaszkiewicza Fotograficzny newsletter Fotoblogia.pl - najlepsze treści w jednym miejscu Frymografia na wystawie i warsztatach w Krakowie