Aktualizacja oprogramowania dla Fujifilm X-T1, która wnosi wiele ważnych poprawek

Użytkownicy aparatów Fujifilm X-T1 otrzymali piękny prezent: nowe oprogramowanie w wersji 4.0, które umożliwi między innymi usprawnienie działania systemu ostrości.

Nowe wersja oprogramowania oznaczona jako FUJIFILM X-T1: Ver. 4.00 będzie dostępna dla aparatów Fujifilm X-T1 oraz Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition pod koniec czerwca 2015 r. Idąc za informacją prasową producenta prezentujemy listę zmian, które wprowadzi nowy system:

Nowy system ustawiania ostrości z opcjami „Zone” oraz „Wide/Tracking”

System ten ułatwi śledzenie poruszających się obiektów. Autofokus oparty będzie na 77 punktach ustawiania ostrości rozmieszczonych na większym obszarze kadru, co znacznie usprawni pracę systemu przy fotografowaniu poruszających się obiektów.
Opcja „Zone” pozwoli użytkownikowi na stworzenie strefy ustawiania ostrości składającej się z 3×3, 5×3 lub 5×5 punktów spośród 77 dostępnych. Po uruchomieniu opcji AF-C, aparat będzie śledził poruszający się obiekt tak, aby znajdował się on w centrum wybranej strefy ustawiania ostrości. W przypadku wybrania opcji „Wide/Tracking”, aparat wyświetli pojedynczy punkt ostrości, wybrany spośród 77 dostępnych (przy wybranej opcji AF-S) lub będzie podążał za poruszającym się obiektem w zakresie wszystkich dostępnych pól (przy wybranej opcji AF-C). Nowe opcje ustawiania ostrości pozwolą na utrzymanie w polu ostrości obiektu poruszającego się w stosunku do aparatu pionowo, poziomo oraz do przodu i do tyłu.

Fujifilm X-T1 – wyrachowany profesjonalista bez lustra [test]

Chociaż Fujifilm X-T1 nie ma lustra, w praktyce jest pełnoprawnym konkurentem dla lustrzanek. Po teście mogę nawet powiedzieć, że zapowiada się na…

Usprawnienie dokładności pracy systemu autofokusa

Pojedynczy punkt ustawiania ostrości dzieli kadr na mniejsze części w celu precyzyjnej oceny odległości fotografowanego obiektu. Skutkuje to dokładniejszym ustawianiem ostrości. Wbudowane piksele detekcji fazy gwarantować będą zakres detekcji 0.5EV w porównaniu do obecnego zakresu 2.5EV. Usprawni to znacznie pracę systemu ostrzenia w warunkach ograniczonego oświetlenia oraz niskiego kontrastu fotografowanej sceny.

Eye Detection AF

Aktualizacja oprogramowania wprowadzi opcję Eye Detection AF. Pozwoli ona na wykrycie przez aparat oczu fotografowanej osoby i ustawienie ostrości na nie, dzięki czemu możemy osiągnąć piękny efekt bokeh.

Auto Macro Mode

Aktualizacja oprogramowania wprowadza opcję Auto Macro, która automatycznie przełączy aparat na funkcję makro, utrzymując jednocześnie dużą prędkość ostrzenia. Aktualizacja sprawi, że nie będzie już konieczne manualne przełączanie aparatu na funkcję „makro” przy użyciu dedykowanego przycisku na tylnym panelu aparatu. Przycisk ten będzie mógł zostać przypisany do innej funkcji, dowolnie wybranej przez użytkownika.

Usprawnienie działania autofokusa przy nagrywaniu plików wideo

Usprawniony algorytm pozwoli na bardziej płynną i naturalną pracę systemu ustawiania ostrości podczas zapisu plików wideo.

Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition – nowe wykończenie i nie tylko

Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition wyróżnia się przede wszystkim nowym srebrnym wykończeniem kolorystycznym, ale nie tylko. W aparacie zastosowano…

Zobacz również: Olympus OM-D E-M1 Mark II w naszych rękach. Oto 18 kl./s!

Inne poprawki

  • Usprawnienie działania tarczy wyboru czasu otwarcia migawki (Shutter Dial). Ustawienie opcji „T” na tarczy prędkości działania migawki oraz wybranie opcji migawki „Mechanical + Electronic” pozwoli na ustawienie pełnego zakresu czasu ekspozycji: od 30 sekund do 1/32000 sekundy (obecnie aparat umożliwia ustawienia czasu otwarcia migawki w zakresie od 30 do 2 sekund).
  • Zmiana działania tarczy kompensacji ekspozycji w opcji „Manual”. Możliwe będzie użycie kompensacji ekspozycji przy ustawieniu manualnym dla przysłony i migawki w sytuacji użycia automatycznego ustawienia wartości ISO.
  • Poprawienie wyświetlania siatki wspomagania kadrowania (grid) w wyświetlaczu.
  • Zmiana nazwy SILENT MODE. W celu uniknięcia nieporozumień dotyczących nazewnictwa, nazwa SILENT MODE (Tryb dyskretny) zostanie zastąpiona nazwą „SOUND & FLASH OFF” (Dźwięki i Flesz Wyłączone).

Poprzednia aktualizacja oprogramowania, wprowadzona w grudniu 2014 usprawniła działanie aparatów Fujifilm X-T1 w wielu dziedzinach:

— Umożliwiła użycie czasu otwarcia migawki do 1/32000 sekundy,
— Umożliwiła wyciszenie odgłosu migawki,
— Wprowadziła nowy tryb kolorystyczny CLASSIC CHROME,
— Wprowadziła funkcję Natural Live View,
— Umożliwiła kontrolę kolorystyki działania wyświetlacza i wizjera,
— Wprowadziła funkcję autofokusa AF+MF,
— Umożliwiła łatwiejsze, bezpośrednie wybieranie punktu ostrzenia,
— Umożliwiła wymienne zastosowanie przycisków AE-L i AF-L,
— Umożliwiła zmiany wielkości rozmiaru ramki ostrości w ust. manualnym,
— Możliwość bezpośredniego wyboru opcji makro,
— Możliwość dostosowania menu „Q” do indywidualnych potrzeb,
— Nowe opcje zapisu plików wideo (50P/25P/24P),
— Opcje „Manual” przy rejestracji plików wideo,
— Autofokus z detekcją fazową w trybie błyskawicznego ostrzenia,
— Blokowanie pola pomiaru światła oraz pola ostrości,
— Zmiana czasu naświetlania w trybie przesunięcia programowego,
— Umożliwienie użycia drukarki FUJIFILM INSTAX SHARE Smartphone Printer,
— Dodanie opcji „Flash compensation”, „Shutter type”, „Preview Pic. Effect”, „Preview EXP./WB in Manual mode” oraz „Lock” do menu.
— Lock Function (zabezpieczenie się przed przypadkowym aktywowaniem przycisków),
— Zwiększenie ilości definiowanych przez użytkownika ustawień balansu bieli z 1 do 3,
— Rozszerzony tryb wyświetlania ustawień aparatu na wizjerze EVF / LCD w trybie manualnym,
— Zastosowanie funkcjonalności Tethering,
— Możliwości zmiany funkcji wykrywania twarzy,
— Zastosowanie przycisku AE-L przy funkcji Live View,
— Blokowanie autofokusa przy zoomowaniu przy pomocy przycisku AF-L,
— Dodanie ikony informującej, że zapis RAW nie jest możliwy w sytuacji użycia rozszerzonego zakresu opcji sensitivity range.

Fujifilm X-T1 Graphite Silver. Czy ma coś więcej, niż nowy kolor obudowy?

Fuji X-T1 to z pewnością jeden z najlepszych bezlusterkowców na rynku. Inżynierowie FujiFilm postanowili go jednak udoskonalić dodając szereg…

Aktualizację oprogramowania będzie można pobrać TUTAJ.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Sprzęt:

Canon EF 50 mm f/1.8 STM już oficjalnie. Znamy polską cenę Ognia!!! Canon 50 mm f/1.8 STM - pierwsze zdjęcia przystępnej cenowo i jasnej pięćdziesiątki Wadliwe matryce w lustrzankach Canon EOS 750D i 760D Historia o tym, jak Sony zarabia na 40% aparatów na rynku Leica M Monochrom (typ 246) – klasyczna czerń i biel w jeszcze wyższej jakości Nowe obiektywy Zeiss do pełnoklatkowych aparatów systemu Sony A Zeiss Batis 25 mm f/2.0 i 85 mm f1.8 - stałki z autofokusem i wyświetlaczem OLED do Sony E Pentax K3 II - nowa flagowa lustrzanka od Ricoha Adobe Lightroom 6 i Lightroom CC: znamy nowe funkcje i ceny Mitakon Speedmaster 85mm f/1.2 - chiński, jasny obiektyw do portretów iPad gigantycznym ekranem aparatu dzięki Manfrotto Digital Director Fujinon XF 16 mm f/1.4 R WR – jasny szerokokątny obiektyw do krajobrazów Technologia multisoczewkowa przyszłością aparatów w smartfonach? Sony HX-90 i WX500 - superzoomy do kieszeni Nikon D4S, D810 i D750 - nowe funkcje wideo w drodze Olympus Stylus 1s - nowa wersja superzooma klasy premium Olympus TG-4 - nowy, flagowy twardziel Olympusa na wakacyjne wypady Snapseed 2.0 - nowe filtry, narzędzia, pędzle i możliwości DJI Phantom 3 - nowe, filmujące drony dla każdego Canon XC10 to kompaktowa kamera, która umożliwia filmowanie w 4K Lensbaby Velvet 56 mm f/1.6 - jasna portretówka z miękkim obrazem i funkcją makro Adaptalux - sprytne oświetlenie do fotografii makro Linux w Canonie? To nie żart

Popularne w tym tygodniu:

Reflex I to nowy aparat na kliszę rodem z XXI wieku Panasonic Lumix G9 - nowy bezlusterkowiec dla wymagających fotografów Panasonic Leica DG Elmarit 200mm f/2.8 Power OIS - teleobiektyw do zadań specjalnych Tamron 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD - znamy cenę oraz dostępność Benro Slim, iFoto oraz GoPlus - nowe, solidne statywy dla każdego