Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku

Zdjęcie grupowe z 1887 roku jest prawdopodobnie pierwszym zdjęciem Vincenta Van Gogh. Jeżeli eksperci się nie mylą mężczyzna z fajką, trzeci od lewej to legendarny artysta we własnej osobie.

Na łamach magazynu L’Oeil de la Photographie francuski ekspert Serge Plantureux pisze, że zdjęcia przykuło jego uwagę, gdy zostało przywiezione do niego przez dwie osoby, które zakupiły je podczas kupna nieruchomości.

Właściciele od dawna byli zainteresowani artystami z XIX w i wierzyli, że rozpoznali twarze na zdjęciu. Możliwe, że jedną z osób przy stole był, ktoś kogo twarz nie była znana.

Plantureux i kilku innych ekspertów fotograficznych zaczęli dokładnie badać zdjęcie, które było przymocowane do kawałka czarnego kartonu. Starali się ustalić fotografa, miejsce i inne okoliczności wykonania zdjęcia. Mimo że nie znaleźli konkretnych dowodów Plantureux i inni badacze są zgodni, że na zdjęci widnieje rzeczywiście Van Gogh ze swoimi przyjaciółmi.

Zdjęcie zostało wystawione na aukcji w Romantic Agnoy w Brukseli. Według notki z aukcji zdjęcie zostało stworzone przez Jules Antoine i przedstawia Van Gogha z grupą przyjaciół. Wartość zdjęcia oszacowano na 120 000 — 150 000 euro. Ostateczna cena sprzedaży nie została ujawniona.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Jak wyglądałoby prawdziwe życie bohaterów biurowych zdjęć stockowych? Fotografia w służbie natury, czyli pierwsze 21 dni pszczoły 86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych Olympus dokumentuje nowe schorzenie właścicieli lustrzanek Oczekiwania kontra rzeczywistość w życiu początkującego fotografa [wideo] Panono - panoramy aparatem, który można rzucić do góry i nie dbać, gdzie spadnie Bajkowy film poklatkowy z miejsca, gdzie niebo łączy się z lądem Animacje przedstawiające działanie matrycy CMOS i CCD Zgubiony w Londynie aparat odnalazł się po powrocie do Krakowa Fotofestiwal pokazuje zdjęcia, czyli jak zostać fotografem w czterech krokach [cz.1] Lista płac - ile i na co trzeba rzeczywiście wydać, aby móc pracować jako fotograf? Fotograficzna „wyrzutnia rakietowa”, czyli Olympus Air i obiektyw 300 mm Tak w rzeczywistości wygląda stabilizacja matrycy w Olympusie OM-D E-M5 Mark II Cześć, jestem Fotografem! Film, który pokazuje lot orła w dół z najwyższego budynku świata Eksperci próbują swoich sił w programie Photoshop 1.0 Ten unikalny film poklatkowy sprawi, że naprawdę poczujecie klimat Austrii Aktorzy promują nowy film w formie ironicznych zdjęć stockowych 100 lat fotografii w jednym miejscu. Kolekcja 600 aparatów warta 35 tys. dolarów na sprzedaż Zabierz się do roboty, zamiast hejtować innych - haters gonna hate Migawka w Canonie 7D sfilmowana przy prędkości 10 000 kl./s Tak się zmieniał ideał kobiecego piękna przez ponad 3000 lat [wideo] Bohaterowie Disneya wyszli na ulice Kłamać jak na zdjęciach

Popularne w tym tygodniu:

Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby? Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Uważaj, gdy kręcisz film jadąc samochodem. Oto, co się dzieje z operatorem podczas wybuchu poduszki powietrznej Owce to inteligentne zwierzęta. Potrafią rozpoznać twarz na portrecie!