Zdjęcia "Praskiej wiosny" J.Koudelki, które przeszły do historii, do zobaczenia w Polsce

Nikt nie sfotografował wydarzeń z 1968 roku tak, jak zrobił to Josef Koudelka. Zdjęcia wciąż do zobaczenia w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

© Josef Koudelka / Magnum Photos

W 1968 roku Josef Koudelka miał 30 lat. Niedawno porzucił karierę jako inżynier lotnictwa, aby zająć się fotografią. Jednak do tej pory nie miał doświadczenia w fotografowaniu konfliktów.

Na dzień przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku, Koudelka wraca z Rumunii, gdzie fotografuje Cyganów. Ta tematyka, obok fotografii teatralnej, była mu do tej pory najbliższa.

Następnego dnia czołgi wyjeżdżają na ulice Pragi. Koudelka sięga po aparat. Jego zdjęcia są dynamiczne, pokazują emocje i dramatyzm sytuacji, są robione z bliska. O ich wyjątkowości świadczy też fakt, że bardzo ryzykował robiąc zdjęcia. Ryzykował po pierwsze zdrowie i życie, podczas całej inwazji zginęło ponad 100 cywilów. Ryzykował też aresztowanie, nie mówiąc o utracie zdjęć.

Dzięki Annie Fárovej, czechosłowackiej historyczce sztuki, oraz Eugene’owi Ostroffowi, kustoszowi zbiorów fotografii w Instytucie Smithsona, część tych zdjęć udało się przemycić do Stanów Zjednoczonych. Ostroff pokazał je Elliottowi Erwittowi, fotografowi i byłemu dyrektorowi agencji Magnum Photos. W 1969 roku fotoreportaż Koudelki ukazał się w wielu światowych czasopismach w związku z pierwszą rocznicą inwazji. Dla bezpieczeństwa fotografa i jego rodziny agencja podpisywała zdjęcia inicjałem „P.P.” – od słów „Prague photographer” (praski fotograf). W tym samym roku Koudelka zdobył międzynarodowe uznanie, gdy Overseas Press Club przyznał „anonimowemu czeskiemu fotografowi” Złoty Medal im. Roberta Capy.

Ponieważ czechosłowackie tajne służby mogły bez trudu ustalić tożsamość autora, Koudelka nie wrócił do Pragi z podróży po Europie Zachodniej, dokąd w 1970 roku pojechał na zlecenie Magnum, by fotografować życie Cyganów. W 1984 roku w londyńskiej Hayward Gallery odbyła się jego wystawa. Dopiero wówczas, długo po śmierci ojca i gdy jego rodzinie nic już nie groziło, Koudelka wyjawił, że to on jest autorem historycznych zdjęć. Wystawie towarzyszyła publikacja książkowa wydana w ramach serii Photo Poche Centre National de la Photographie w Paryżu. W jego ojczyźnie zdjęcia opublikowano po raz pierwszy jako dodatek do tygodnika „Respekt” w 1990 roku – dwadzieścia dwa lata po ich wykonaniu.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Niemal 250 zdjęć w sierpnia 1968 roku Koudelka wydał w książce pod tytułem "Inwazja. Praga 68".

Jeszcze do 26 czerwca można oglądać w Krakowie wystawę pod tym samym tytułem. Wydarzenie jest częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Josef Koudelka: "Inwazja. Praga 68"
Galeria Starmach

ul. Węgierska 5
Wernisaż: 15.05.2015, 18:00
Czas trwania wystawy: 16.05–26.06.2015
pon–pt 11.00–18.00
wstęp wolny

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Relacja z wystawy Steve'a McCurry w Warszawie. Zdjęcia, które trzeba znać Tomasz Lazar i „Children of Siberia” - 18 portretów zesłanych na Sybir na wystawie w Szczecinie Prace finalistów 3. edycji Projektu Przetwórnia do zobaczenia w Krakowie Bezpłatne warsztaty z fotografii sportowej z Jackiem Boneckim Palimpsest - w poszukiwaniu dawnych niemieckich cmentarzy w Polsce Retusz po królewsku – warsztaty postprodukcji zdjęć z House of Retouching i Epson Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Fotorelacja [cz.V] Filmy o fotografii, czyli „Wszyscy jesteśmy fotografami - Kino Letnie Vol. 1" Ruszyła akcja Cashback na aparaty i obiektywy Fujifilm X Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.06. - 15.07.2015 Google Photos - darmowe przechowywanie i katalogowanie zdjęć ze smartfona i nie tylko Zagadka zdjęcia z 1946 roku wciąż czeka na rozwiązanie Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Jedenaście w jednym, czyli fotograficzne szaleństwo Szkoły Filmowej [cz. IV] Shuttout - pieniądze zebrane, serwis do konkursów fotograficznych startuje Szymon Brodziak, Helmut Newton i Frank Horvat na jednej wystawie Wystawa Grand Press Photo 2015 już w czerwcu w Warszawie Dzień dobry, czyli przedstawić się chciałem Co mówił Christopher Morris w trakcie gali wręczenia nagród Grand Press Photo 2015? [galeria] Tablety graficzne One by Wacom wracają do Biedronki już od dziś! Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015. Co ciekawego zobaczymy w tym roku? Rusza VII edycja konkursu fotograficznego Empiku Warsztaty artystycznej fotografii przyrodniczej makro z Arkadiuszem Makowskim Portret - siła prostoty. Nowe warsztaty z Arcadiusem Mauritzem

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki