Zdjęcia "Praskiej wiosny" J.Koudelki, które przeszły do historii, do zobaczenia w Polsce

Zdjęcia "Praskiej wiosny" J.Koudelki, które przeszły do historii, do zobaczenia w Polsce

Zdjęcia "Praskiej wiosny" J.Koudelki, które przeszły do historii, do zobaczenia w Polsce
Źródło zdjęć: © © Josef Koudelka / Magnum Photos
Piotr Kała
23.06.2015 07:43, aktualizacja: 26.07.2022 19:34

Nikt nie sfotografował wydarzeń z 1968 roku tak, jak zrobił to Josef Koudelka. Zdjęcia wciąż do zobaczenia w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

W 1968 roku Josef Koudelka miał 30 lat. Niedawno porzucił karierę jako inżynier lotnictwa, aby zająć się fotografią. Jednak do tej pory nie miał doświadczenia w fotografowaniu konfliktów.

Na dzień przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku, Koudelka wraca z Rumunii, gdzie fotografuje Cyganów. Ta tematyka, obok fotografii teatralnej, była mu do tej pory najbliższa.

Obraz
© © Josef Koudelka / Magnum Photos

Następnego dnia czołgi wyjeżdżają na ulice Pragi. Koudelka sięga po aparat. Jego zdjęcia są dynamiczne, pokazują emocje i dramatyzm sytuacji, są robione z bliska. O ich wyjątkowości świadczy też fakt, że bardzo ryzykował robiąc zdjęcia. Ryzykował po pierwsze zdrowie i życie, podczas całej inwazji zginęło ponad 100 cywilów. Ryzykował też aresztowanie, nie mówiąc o utracie zdjęć.

Obraz
© © Josef Koudelka / Magnum Photos

Dzięki Annie Fárovej, czechosłowackiej historyczce sztuki, oraz Eugene’owi Ostroffowi, kustoszowi zbiorów fotografii w Instytucie Smithsona, część tych zdjęć udało się przemycić do Stanów Zjednoczonych. Ostroff pokazał je Elliottowi Erwittowi, fotografowi i byłemu dyrektorowi agencji Magnum Photos. W 1969 roku fotoreportaż Koudelki ukazał się w wielu światowych czasopismach w związku z pierwszą rocznicą inwazji. Dla bezpieczeństwa fotografa i jego rodziny agencja podpisywała zdjęcia inicjałem „P.P.” – od słów „Prague photographer” (praski fotograf). W tym samym roku Koudelka zdobył międzynarodowe uznanie, gdy Overseas Press Club przyznał „anonimowemu czeskiemu fotografowi” Złoty Medal im. Roberta Capy.

Obraz
© © Josef Koudelka / Magnum Photos

Ponieważ czechosłowackie tajne służby mogły bez trudu ustalić tożsamość autora, Koudelka nie wrócił do Pragi z podróży po Europie Zachodniej, dokąd w 1970 roku pojechał na zlecenie Magnum, by fotografować życie Cyganów. W 1984 roku w londyńskiej Hayward Gallery odbyła się jego wystawa. Dopiero wówczas, długo po śmierci ojca i gdy jego rodzinie nic już nie groziło, Koudelka wyjawił, że to on jest autorem historycznych zdjęć. Wystawie towarzyszyła publikacja książkowa wydana w ramach serii Photo Poche Centre National de la Photographie w Paryżu. W jego ojczyźnie zdjęcia opublikowano po raz pierwszy jako dodatek do tygodnika „Respekt” w 1990 roku – dwadzieścia dwa lata po ich wykonaniu.

Obraz
© © Josef Koudelka / Magnum Photos

Niemal 250 zdjęć w sierpnia 1968 roku Koudelka wydał w książce pod tytułem "Inwazja. Praga 68".

Jeszcze do 26 czerwca można oglądać w Krakowie wystawę pod tym samym tytułem. Wydarzenie jest częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Josef Koudelka: "Inwazja. Praga 68"

Galeria Starmach

ul. Węgierska 5

Wernisaż: 15.05.2015, 18:00

Czas trwania wystawy: 16.05–26.06.2015

pon–pt 11.00–18.00

wstęp wolny

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)