Szóste wielkie wymieranie na zdjęciach Jacka Kusza

Szóste wielkie wymieranie na zdjęciach Jacka Kusza

„Kolejne, szóste wielkie wymieranie w historii Ziemi. Obejmuje wielką liczbę gatunków - ssaków, ptaków, płazów, gadów i bezkręgowców. Obecne w ciagu roku znikają tysiace gatunków. Trudno dokłądnie tę liczbe okreslić gdyż znikają także te nieznane dotąd nauce. To wymieranie związane jest z cywilizacją i wzrostem jej siły rażenia. Tempo wymierania podobne jest do tych poprzednich", pisze autor zdjęć Jacek Kusz.
„Kolejne, szóste wielkie wymieranie w historii Ziemi. Obejmuje wielką liczbę gatunków - ssaków, ptaków, płazów, gadów i bezkręgowców. Obecne w ciagu roku znikają tysiace gatunków. Trudno dokłądnie tę liczbe okreslić gdyż znikają także te nieznane dotąd nauce. To wymieranie związane jest z cywilizacją i wzrostem jej siły rażenia. Tempo wymierania podobne jest do tych poprzednich", pisze autor zdjęć Jacek Kusz.
Źródło zdjęć: © © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Taboret z nogi słonia afrykańskiego (Muzeum Łowiectwa w Warszawie).
Krzysztof Basel
01.07.2015 23:41, aktualizacja: 02.07.2015 01:41

„Kto mówi o zwycięstwie, przetrwanie jest wszystkim!" - to cytat R. M. Rilkego, który przyświeca Jackowi Kuszowi przy realizacji jego najnowszego cyklu fotograficznego „Szósta Katastrofa". Przyjrzyjmy się dokładniej jego czarno-białym zdjęciom, które niosą ze sobą głębokie i niestety bardzo smutne przesłanie.

„W historii Ziemi jeśli coś zaistniało w tempie jednego milona lat, mówimy, że stało się nagle. Gdy otworzyłem niedawno atlas georaficzny z lat 70. to zobaczyłem Sumatrę i Borneo całe porośnięte dżunglą. Dziś na Sumatrze zostało 12% lasu a na Borneo 17%.
„W historii Ziemi jeśli coś zaistniało w tempie jednego milona lat, mówimy, że stało się nagle. Gdy otworzyłem niedawno atlas georaficzny z lat 70. to zobaczyłem Sumatrę i Borneo całe porośnięte dżunglą. Dziś na Sumatrze zostało 12% lasu a na Borneo 17%.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Wycinka na Borneo (mapa Google, sfotografowany monitor).
Fotografuje gatunki skrajnie zagrożone oraz te, których już nie ma. Odwiedzam muzea przyrodnicze i fotografuję wypchane skóry. Chodzę po naszych polskich lasach, którym nie pozwala się dorosnąć, zwłaszcza po górach, gdzie wycinki są wyjatkowo intensywne. Ten cykl zdjęć to portret współczesnego człowieka, obraz jego zachłannośći, myślenia wybitnie inżynieryjnego, korporacyjnego spsychopatyzowania gdzie najwyższa cnotą jest zysk i bycie najlepszym.  Stawianie posągów Moai przynosiło wielki prestiż, ale transport takich kolosów odbywał sie na palach i wkrótce zużyto cały porastający wyspę las palmowy. Nie było drewna do budowy łodzi, a ziemia uległa erozji. Dochodziło do kanibalizmu. Wyspa Wielkanocna to jaskrawy przykład rozwoju niezrównoważonego - mówi Jacek Kusz.
Fotografuje gatunki skrajnie zagrożone oraz te, których już nie ma. Odwiedzam muzea przyrodnicze i fotografuję wypchane skóry. Chodzę po naszych polskich lasach, którym nie pozwala się dorosnąć, zwłaszcza po górach, gdzie wycinki są wyjatkowo intensywne. Ten cykl zdjęć to portret współczesnego człowieka, obraz jego zachłannośći, myślenia wybitnie inżynieryjnego, korporacyjnego spsychopatyzowania gdzie najwyższa cnotą jest zysk i bycie najlepszym. Stawianie posągów Moai przynosiło wielki prestiż, ale transport takich kolosów odbywał sie na palach i wkrótce zużyto cały porastający wyspę las palmowy. Nie było drewna do budowy łodzi, a ziemia uległa erozji. Dochodziło do kanibalizmu. Wyspa Wielkanocna to jaskrawy przykład rozwoju niezrównoważonego - mówi Jacek Kusz.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Jajo strusia madagaskarskiego wytępionego ok XV w. (Muz. Przyrodnicze we Wrocławiu).
Projekt „Szósta Katastrofa" jest realizowany przez Jacka Kusza od 2 lat i to dopiero początek. Jak przyznaje autor, zdjęć nie przybywa szybko, bo robi je raczej w tempie medytacyjnym.
Projekt „Szósta Katastrofa" jest realizowany przez Jacka Kusza od 2 lat i to dopiero początek. Jak przyznaje autor, zdjęć nie przybywa szybko, bo robi je raczej w tempie medytacyjnym.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Rudawy Janowickie ciągła, intensywna gospodarka leśna. Żadne drzewo nie dorasta sędziwego wieku.
Mieszkający we Wrocławiu fotograf zapowiada, że dalsze zdjęcia do tego projektu będzie realizować także w centrum rehabilitacji orangutanów na Borneo, gdzie tempo wycinki jest największe w historii. To tam przygotowanie gruntów pod uprawy palmy oleistej odbywa się poprzez wypalanie dżungli, więc w ośrodku znajdują sie zwierzęta z ranami oparzeniowymi. Te, które da sie wyleczyć, wywozi się w góry, gdzie jeszcze zostało trochę lasu i wypuszcza.
Mieszkający we Wrocławiu fotograf zapowiada, że dalsze zdjęcia do tego projektu będzie realizować także w centrum rehabilitacji orangutanów na Borneo, gdzie tempo wycinki jest największe w historii. To tam przygotowanie gruntów pod uprawy palmy oleistej odbywa się poprzez wypalanie dżungli, więc w ośrodku znajdują sie zwierzęta z ranami oparzeniowymi. Te, które da sie wyleczyć, wywozi się w góry, gdzie jeszcze zostało trochę lasu i wypuszcza.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Hatteria (Muzeum Przydodnicze we Wrocławiu).
Jak mówi autor: -Cały foto-esej to nie tylko obraz apokalipsy. Znajdą sie tam zdjęcia niosące nadzieję, jak np. posadzony niedawno pod Wrocławiem las, który nigdy nie będzie użytkowany.  Zdjęcie tego lasu umieszczę jako ostatnie, zamykające tę fotograficzną opowieść.
Jak mówi autor: -Cały foto-esej to nie tylko obraz apokalipsy. Znajdą sie tam zdjęcia niosące nadzieję, jak np. posadzony niedawno pod Wrocławiem las, który nigdy nie będzie użytkowany. Zdjęcie tego lasu umieszczę jako ostatnie, zamykające tę fotograficzną opowieść.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Posąg z Wyspy Wielkanocnej (British Museum).
Jacka Kusza możecie znać z Fotoblogii, ponieważ kilkukrotnie już pisaliśmy o jego fotograficznej twórczości. W nasze oko wpadła przede wszystkim seria zdjęć pod tytułem „Zoo”, czyli przejmujące czarno-białe portrety zwierząt z wrocławskiego zoo. Za ten cykl Jacek zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Natura i Dzika Przyroda w prestiżowy konkursie Sony World Photography Awards 2012.
Jacka Kusza możecie znać z Fotoblogii, ponieważ kilkukrotnie już pisaliśmy o jego fotograficznej twórczości. W nasze oko wpadła przede wszystkim seria zdjęć pod tytułem „Zoo”, czyli przejmujące czarno-białe portrety zwierząt z wrocławskiego zoo. Za ten cykl Jacek zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Natura i Dzika Przyroda w prestiżowy konkursie Sony World Photography Awards 2012.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Kulik cienkodzioby azjatycki ptak, będący na skraju wymarcia, ostatnii raz widziany w 1995 roku. Od tamtego czasu słuch po nim zaginął, nie wiadomo, czy jeszcze ten gatunek istnieje (Muz.
Więcej zdjęć wrocławskiego fotografa możecie obejrzeć na jego stronie: www.jacekkusz.com.
Więcej zdjęć wrocławskiego fotografa możecie obejrzeć na jego stronie: www.jacekkusz.com.© © Jacek Kusz / [www.jacekkusz.com](http://www.jacekkusz.com) | Drewno z Amazonii w polskiej hurtowni.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)