Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Nasze aparaty często rejestrują bardzo surowe zdjęcia. Jednak wystarczy spędzić nad nimi kilkanaście minut, żeby przywrócić charakter scen, który zapamiętaliśmy w momencie wciskania spustu migawki.

Obróbka zdjęć krajobrazowych nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim powinniśmy myśleć jeszcze przed zrobieniem zdjęcia, żeby postprodukcja była jedynie formalnością. Chcąc zająć się tego typu fotografią na poważnie, powinniśmy się wyposażyć w komplet filtrów czy stabilny statyw. Ja dodatkowo zawsze staram się zapamiętać fotografowaną scenę, żeby móc ją przywrócić w postprodukcji.

5 praktyczny rad, jak wykonać piękne wakacyjne zdjęcia krajobrazowe [poradnik]

Zdjęcia krajobrazów z wakacji nie muszą przypominać tandetnych pocztówek znad morza. Wakacje nie zwalniają z kreatywności — Twoje zdjęcia…

Aparaty przy zapisie RAW często produkują bardzo nieatrakcyjne obrazy pozbawione nasycenia, kontrastu, bez szczegółów na końcach histogramu. To jednak daje nam duże pole manewru w późniejszej postprodukcji. Nasza ingerencja w zdjęcia nie powinna być zbyt nachalna, a jedynie przenosić na ekran to, co widziały nasze oczy.

Do dzisiejszego poradnika celowo dobrałem zdjęcia, które obarczone są wadami — zbyt wysokim ISO, uszkodzonym obiektywem czy poruszeniem. Niemniej jednak wykorzystując potęgę, którą daje nam zapis RAW, jesteśmy w stanie naprawdę dużo z nich wyciągnąć. Pokażę Wam z których narzędzi korzystam, aby osiągnąć zadowalające efekty, ale chętnie przeczytam w komentarzach o Waszych sposobach na obróbkę tego typu fotografii.

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Metoda odwróconego filtra górnoprzepustowego - dobry sposób na wygładzenie skóry [wideoporadnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Błyskawiczna i efektowna obróbka wakacyjnych zdjęć w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Frymografia: Gatunek pierwszej klasy Złota godzina - jak ją wykorzystać w naszych zdjęciach? [poradnik] Jak zostać zawodowym fotografem? Ile to kosztuje? Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć cz.1 Błyskamy w plenerze - przykładowe ustawienia i pomysły na zdjęcia [poradnik] Ile tak naprawdę trwa dwugodzinna sesja fotograficzna? Alternatywne zasilanie - co zrobić, aby aparat mógł non-stop działać kilkadziesiąt godzin? Frymografia: Kwiaty polskie Dlaczego fotograf nie może pracować za darmo? Jak fotografować podczas wakacji? 8 praktycznych rad dla fotografów [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?