Bezlusterkowiec do 3000 zł - którego powinienem wybrać? [test grupowy]

Postanowiliśmy przetestować dla Was 6 bezlusterkowców do 3000 zł, aby ułatwić Wam wybór przy ewentualnych zakupach. Do testu wybraliśmy różne aparaty, które niekoniecznie są bezpośrednią konkurencją, ale co ważne - różnią się też ceną. W porównaniu wzięliśmy pod uwagę modele: Panasonic Lumix GF7, Olympus OM-D E-M10, Nikon 1 J5, Sony A6000, Canon EOS M3 oraz Fujifilm X-M1.

Ten artykuł ma 4 strony:

Budowa i obsługa

W kwestii wykonania Canon wyróżnia się na tle konkurencji, bo jego wykonanie jest najbardziej solidne, głównie za sprawą stopu magnezowego, który miejscami pokryty jest gumą. Również Sony A6000 może pochwalić się magnezową obudową, która pokryta jest jednak tworzywem i nie jest tak solidna w pierwszym zetknięciu. Wykonanie na nieco niższym, ale nadal wysokim poziomie, reprezentują Olympus i Nikon, natomiast najmniej solidne okazały się Panasonic i Fujifilm. Aparaty też znacznie różnią się wielkością — Nikon i Panasonic są najmniejsze w stawce, natomiast Canon i Sony to zdecydowanie większe i cięższe konstrukcje, choć najcięższy w stawce okazał się Olympus.

Sony i Olympus wyposażone są w podobnej klasy wizjery elektroniczne, natomiast w przypadku pozostałych konstrukcji kadrowanie odbywa się przy pomocy głównego ekranu. O ile w przypadku Panasonica, Nikona czy nawet Fuji brak wizjera możemy usprawiedliwiać małymi rozmiarami, o tyle Canon w tak dużym korpusie mógłby pokusić się o jego dodanie.

Testowane aparaty wyposażone są w trzy rozmiary matryc — rozmiarem APS-C mogą pochwalić się Sony, Canon i Fujifilm, mniejsze Mikro 4/3 znajdziemy w Panasonicu i Olympusie, natomiast w Nikonie znajduje się sensor w rozmiarze 1 cala. Dodatkowo w Olympusie matryca jest wyposażona w 3-osiową stabilizację. W pozostałych aparatach stabilizacja zależy od zastosowanego obiektywu.

Panasonic i Nikon nie zostały wyposażone w gorącą stopkę, więc biorąc pod uwagę ich zakup, należy się liczyć z brakiem możliwości podpięcia lampy reporterskiej czy pracy w studio. W Nikonie dodatkowo nie znajdziemy migawki mechanicznej, przez co nawet przy najkrótszych czasach może pojawić się efekt rolling shutter.

Bezlusterkowce do 3000 zł — najważniejsze funkcje
Model Aparatu

Rozdzielczoć

matrycy

(MPX)

Wielkość

matrycy

Stabilizacja Wizjer

Waga

z baterią
i kartą

Pasujące

obiektywy

Panasonic Lumix GF7 16 Mikro 4/3 (crop x2) W obiektywie brak 266 gramów Mikro 4/3
Olympus OM-D E-M10 16 Mikro 4/3 (crop x2) 3-osiowa w korpusie 1.44 mln punktów 396 gramów Mikro 4/3
Nikon 1J5 20 1" (crop x2.7) W obiektywie brak 265 gramów Nikon 1
Sony A6000 24 APS-C (crop x1.5) W obiektywie 1.44 mln punktów  344 gramy Sony E
Canon EOS-M3 24 APS-C (crop x1.6) W obiektywie brak 366 gramów EF-M
Fujfilm X-M1 16 APS-C (crop 1.5) W obiektywie brak 330 gramów Fujifilm X

 

Obsługa

W ostatnich latach na rynku bezlusterkowców dzieje się naprawdę dużo. Dobrym przykładem jest Panasonic, który jeszcze do niedawna miał 3 serie bezlusterkowców (GF, G, GH), natomiast dziś ma ich już 5 (GM, GF, GX, G, GH).
Oprócz Panasonika GF7, wszystkie aparaty są wyposażono w dwa koła nastaw. Ich konfiguracje są różne: w Sony, Nikonie i Fujifilm obydwa obsługujemy kciukiem, natomiast Olympusa i Canona palcem wskazującym i kciukiem.

Dodatkowo Olympus, Canon, Nikon i Panasonic umożliwiają obsługę dotykową, co jest szczególnie przydatne w Nikonie i Panasoniku, które zostały wyposażone w jeden przycisk funkcyjny. Sony i Olympus wiodą prym w tym przypadku, bo możemy zaprogramować funkcje na aż 7 przyciskach. Canon oferuje programowanie 3 przycisków, natomiast Nikon, Fujifilm i Panasonic po jednym. Panasonic jednak stworzył 5 wirtualnych przycisków na ekranie, dzięki czemu dostęp do poszczególnych funkcji nie jest trudny.

Podczas testów obsługa Canona, Olympusa i Sony była najwygodniejsza. Największe korpusy i największe możliwości personalizacji pozytywnie przekładają się na codzienną pracę. Obsługa pozostałych aparatów również nie jest niewygodna, ale chcąc na co dzień zmieniać więcej funkcji, będziemy musieli błądzić w menu.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy bezlusterkowców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Kilka miesięcy z Samsungiem Galaxy NX. Nowy "klasyk" ze smartfonem za plecami Canon 5Ds vs Canon 5D Mark III vs Nikon D810 - test nieobiektywny [cz.2] Sony RX100 IV - najlepszy aparat, który mieści się kieszeni [test] Sony Xperia Z5 - zdjęcia testowe, test szumów i porównanie z iPhonem 6 Canon 5Ds - aparat, w którym wszystko jest „bardziej" [cz.1] Olympus OM-D E-M10 Mark II - dobry krok naprzód [test] Sigma 24-35 mm f/2 Art - czy jest w stanie zastąpić trzy stałki? [recenzja] Leica Q – tradycja i nowoczesność bez kompromisów [test] Huion DWH69 - nowy gracz na rynku tabletów graficznych [test] Canon PowerShot G3X - sprawdzone rozwiązania w nowym wydaniu [test] Sony A7 II - troszkę po nowemu [test] Sony RX100 IV - pierwsze przykładowe zdjęcia Olympus Stylus Tough TG-860 - szerokokątny twardziel w wersji light [test] Canon EOS 760D - bardzo dobry, ale nie celujący [test] Panasonic G7 - komfort i jakość zdjęć przede wszystkim [test] Uchwyt Peak Design Capture Pro – część II. Tym razem turystycznie Canon EOS 5Ds R - wojna na megapiksele ma się dobrze [wideotest] Canon EOS 760D - mały, lekki, sympatyczny [test] Panasonic GX8 w naszych rękach Canon EOS 5Ds R + 11-24mm f/4 L - pierwsze zdjęcia przykładowe Carl Zeiss Sonnar T* FE 2,8/35 ZA - kosztowny drobiazg [test] Canon EOS M3 - bezlusterkowiec z tradycjami lustrzanek [test] Fujifilm X-T10 – nowoczesny kompromis w dobrym stylu [test] Uchwyt Peak Design Capture Pro: a jednak da się wygodnie! [test]

Popularne w tym tygodniu:

Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.2 PRO - moje pierwsze zdjęcia przykładowe + wideo Quadralite A1 - recenzja małej lampy o dużych możliwościach Sprawdziłem MeFoto Backpacker - tani, lekki i praktyczny statyw dla podróżników