Jakub Połomski opowiada, jak fotografował z drona zachwycające krajobrazy Islandii

W lipcu tego roku Jakub Połomski przemierzył 4000 km na Islandii, aby sfotografować najpiękniejsze krajobrazy tego kraju. Fotograf korzystał z lustrzanki cyfrowej, ale po raz pierwszy sięgnął także po drona. Połomski opowiada Fotoblogi jakie trudności sprawiało mu fotografowanie z powietrza i jak sobie z nimi poradził. Prezentuje też prawie 40 świetnych fotografii krajobrazowych.

Ten artykuł ma 4 strony:

„Zdjęcia powstały w ciągu 2 tygodni na Islandii w lipcu 2015 r. Wykonałem je za pomocą drona DJI Phantom 3 Advanced. Była to moja pierwsza wyprawa, na której użyłem drona. Islandia była na mojej liście lokalizacji do odwiedzenia od bardzo dawna. Przejechałem tam ok. 4000 km, a dron „wylatał” prawie 100 km (ok. 8 godzin)" - opowiada redakcji Fotoblogia.pl Jakub Połomski.

Kamerki zamontowane na dronach Phantom 3 mają światło f/2.8 i kąt widzenia 94 stopnie, czyli mniej niż GoPro, jednak dzięki temu obraz jest bardziej realistyczny i wolny od dystorsji.

Obie kamery umożliwiają fotografowanie w rozdzielczości 12 megapikseli, a zdjęcia są zapisywane w formacie JPEG jaki i DNG (RAW). Drona DJI Phantom 3 można podłączyć do smartfona albo tabletu i podglądać przez funkcję live view co widzi kamera nawet z odległości jednej mili. Na pełnej baterii Phantom 3 może latać około 25 minut.

Fotograf natrafił na pewne problemy i trudności, z którymi musiał sobie szybko poradzić. „Ze względu na silny wiatr, warunki pracy były momentami ekstremalne. Poza tym często zdarzało się, że w pobliżu drona pojawiały się ptaki. W takich chwilach miałem serce w przełyku i starałem się jak najszybciej uciekać" - mówi Połomski.

Fotografowanie z drona daje ogromne możliwości, ale może też sprawiać duże problemy, szczególnie osobom, które nie mają doświadczeń w tego typu fotografii. Jakub Połomski celnie zauważył: „Fotografowanie z drona jest dosyć trudne, ponieważ daje nieograniczone możliwości kompozycji, ale trzeba jednocześnie pamiętać o stosunkowo krótkim czasie działania, w związku z tym fotografuje się pod dużą presją. Jeśli do tego dodamy jeszcze ciężkie warunki atmosferyczne i podlatujące ptaki, to momentami bywa naprawdę nerwowo" - mówi fotograf.

Połomski zdradził nam, jak radził sobie z tymi trudnościami w trakcie fotografowania na Islandii: „Zanim uruchomię drona, staram się wyobrazić widok z góry, wybrać interesujące mnie obiekty i mniej więcej zaplanować każdy lot. Pilotowanie drona wymaga maksymalnej koncentracji. Oprócz standardowych czynności fotograficznych, czyli komponowania kadru i dostosowywania parametrów ekspozycji, cały czas trzeba kontrolować bezpieczeństwo lotu - wysokość, odległość, zużycie baterii, a także unikać ewentualnych przeszkód".

Zobacz również: Obrabiaj wakacyjne krajobrazy przy pomocy Gimpa

Jakub Połomski rozpoczął swoją przygodę z fotografią w 2005 roku tuż po ukończeniu szkoły. Połomski jest samoukiem, wszystkie dowiedział się z książek, Internetu i własnej praktyki. Jakub na co dzień pracuje jako grafik, a zdjęcia krajobrazów wykonuje w czasie wolnym. W 2010 r. historia zatoczyła koło. Połomski otrzymał nagrodę w 6. edycji Wielkiego Konkursu National Geographic w kategorii „Pejzaż polski” za zdjęcie „Beskidzka arkadia”.

Więcej zdjęć Jakuba Połomskiego możecie obejrzeć na jego stronie www.jakubpolomski.com oraz profilu na Facebooku.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Monika Ślusarska spędza na stokach większość roku. Opowiada o tym swoimi zdjęciami „Książe i żebrak”, czyli jak Horia Manolache pokazuje na zdjęciach marzenia ubogich i bezdomnych Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Te niesamowite zdjęcia zostały wykonane 160-letnim aparatem. Wyglądają cudownie BAD – złe zdjęcia w National Geographic? Idylliczne wakacje na wsi bez telewizora i internetu na zdjęciach Izabeli Urbaniak Powietrzny flash, czyli jak zrobić dobre zdjęcie skoczkowi w Wingsuit'cie Simon Duhamel - artysta, który utkwił między fotografią a iluzją Współczesne wielkie miasta jak z obcej planety. Ten projekt pokazuje, co się zmieniło Minimalistyczne krajobrazy pokazują piękno Włoch w prostocie formy Wielka bitwa namalowana światłem - klatka po klatce [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił jej zdjęcia, gdy karmiła piersią. Oburzona kobieta zbiera teraz podpisy Kosmiczna gigapanorama Drogi Mlecznej to zasługa Polaka Piękno i niebezpieczeństwo. Koło tych kadrów nie da się przejść obojętnie Jak wyglądało zaćmienie Słońca z kosmosu? Widać to na zachwycającym filmie Dziwne fale z gałęzi sfotografowane w niemieckim lesie. Skąd się tam wzięły? Gdy usłyszysz ten dźwięk, lepiej uciekaj. Oto, jak brzmi gorejąca lawa Genialne zdjęcie zaćmienia Słońca. Fotograf zrobił je dokładnie tak, jak zaplanował Orki pokazały piękne zachowanie. Udało się uchwycić je z drona Tajemnicza kolekcja w Grodzisku Mazowieckim. Dzisiaj niszczeje zapomniana przez świat Spektakularne zdjęcia podróżnicze. Każde wygląda jak doskonała pocztówka Zaćmienie Słońca jakiego nie widziałeś. Ten film powstał z 50 000 zdjęć! Zaćmienie Słońca na poetyckim zdjęciu. Można patrzeć na nie godzinami