Już 1 października startuje 5. Opolski Festiwal Fotografii!

Na tegorocznym 5.OFFie będzie można zobaczyć 19 wystaw, uczestniczyć w 5 spotkaniach autorskich i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na warsztatach fotograficznych.

Tematem 5 Opolskiego Festiwalu FotografiiŹródła. Podobnie jak w poprzednich edycjach temat jest traktowany bardzo szeroko. Posługując się słownikową definicją, źródło to:

1. miejsce, z którego woda wypływa na powierzchnię ziemi,
2. to, co stanowi początek czegoś,
3. przyczyna uczuć, zachowań, chorób itp.,
4. dokument będący podstawą do dalszych badań.

„Źródła” to ważne dla fotografów-autorów wystawy-prezentacje, które w istotny sposób określają artystyczna drogę są miejscami z których wypływa osobisty nurt ich fotografii. Poprzez źródła nie chcemy sięgać do początków powstania fotografii jej ewolucji techniczne. Interesuj nas osobiste podejście autorów do tematów, jaki był ich początek, czym kierowali się podnosząc aparat i naciskając spust migawki, jak osobiste emocje przeniosły się na obrazy-fotografie.

„Źródła” to pretekst, jeden z elementów poprzez które chcemy pokazać człowieka w relacji ze światem u źródeł, na początku, w różnorodnych miejscach i sytuacjach do których dotarł fotograf z aparatem.

Istotą kolejnego (podobnie jak poprzednich) OFFu jest pokazywanie fotografii w jej dokumentalnym ujęciu, pozwalającej widzowi na poszukiwanie własnej postawy wobec źródłowych problemów jakie zamierzamy zaprezentować.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Program:

1.10 – czwartek

Rynek Opole
12.00 – WERNISAŻ – Szkoła Filmowa w Łodzi „Moja 25 letnia”, – konferencja prasowa
Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna
17.00 – WERNISAŻ – “Przyjaźni i sztuce” Max Glauer (1867–1935)

2.10 – piątek

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
17.00 – OTWARCIE 5 OFF
17.15 – WERNISAŻE – „Debuts 2” doc! photo magazine, „REW” – Marlena Jabłońska laureatka konkursu, “Pokaż się”
18.00 – SPOTKANIE z Grzegorzem Kosmalą i Anetą Kowalczyk “Jak dziś debiutować”

3.10 – sobota

Teatr Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a
15.00 – WERNISAŻ – „Źródła”, studentów Instytutu Sztuki UO
Galeria Muzeum Śląska Opolskiego ul. Ozimska 10
16.00 – WERNISAŻ – „Niespiesznie” Anita Andrzejewska
Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna
17.00 – WERNISAŻE – „Niedecydujący moment” Krzysztof Miller, „Boiko” Jan Brykczyński, „Disco Polo” Piotr Małecki „Prezydentura w obiektywie” Wojciech Grzędziński, Łukasz Kamiński, Piotr Molecki, Wojciech Olkuśnik i Eliza Radzikowska-Białobrzewska
17.30 – SPOTKANIA – Piotr Małecki prowadzi Joanna Kinowska, Krzysztof Miller prowadzi Marek Szymbark

4.10 – niedziela

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
12.00 – WARSZTATY – „Warsztaty Lightroom” prowadzi nasz redakcyjny kolega Jakub Kaźmierczyk

6.10 – wtorek

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opole, ul. Minorytów 3
11.00 – WERNISAŻ – „Godzina W” Maciej Niesłony
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
17.00 – WERNISAŻ – „0,9” Piotr Chrobak
17.30 – SPOTKANIE – Maciej Niesłony
18.30 – PREZENTACJA zdjęć z Warsztatów Warsztatów Photoshpere Collective

8.10 – czwartek

Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12
18.00 – WERNISAŻ i SPOTKANIE – „Paragwaj” Tomasz Wiech

9.10 – piątek

Galeria A-Kwadrat, ul. Pasieczna 10/1
17.00 – WERNISAŻ – „#źródła” członkowie Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego

10.10 – sobota

Teatr Dramatyczny, hol Mała Sala, ul. Plac Teatralny
13.30 – WERNISAŻ – „Nie ma takiego miejsca dom”, Olga Świątecka
Filharmonia Opolska, ul. Krakowska 24
18.00 – WERNISAŻ – „Motylarium”, Magdalena Franczuk

15.10 – czwartek

Studenckie Centrum Kultury, Katowicka 95
18.00 – FINISAŻ – „Boskie odcienie szarości” MONAR Zbicko

16.10 – piątek

Poczekalnia PKP, Opole Główne
20.00 – FILM o Sebastiao Salgado, „Sól ziemi” reż. Wim Wenders.

Wystawy towarzyszące:

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, ul. Wrocławska 174
„Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim", Sławoj Dubiel, Sławomir Mielnik, Michał Grocholski, październik

Mała Galeria WBP, ul. Piastowska 18
“Pola Negri. Legenda kina” październik

W programie festiwalu znalazły się wystawy twórców absolutnie pierwszoplanowych na scenie fotografii dokumentalnej i reportażowej. Jest weteran fotografii prasowej (w tym także wojennej) Krzysztof Miller. Zaprezentuje wystawę, która jest próbą podsumowania kariery. Miller przez ostatnie trzy dekady fotografował w kraju i za granicą, sytuacje codzienne, czasem nawet zabawne i banalne scenki, aż po kluczowe zakręty historii, tej przez duże H dziejącej się daleko od Polski.

Znalazła się także wystawa zbiorowa pięciorga fotografów Kancelarii Prezydenta RP, którzy przez 5 lat fotografowali urzędowanie Bronisława Komorowskiego. Z przeszło miliona zdjęć, wybrano 45 kadrów, które ukazują bardzo nieoczywistą i ludzką stronę polityki.

Są też w programie wystawy monograficzne znakomitych dokumentalistów, zauważonych i docenionych także za granicą. Każdy z nich pracuje w swój unikalny sposób, odmiennie traktując samą fotografię dokumentalną. Jedni by sprawdzić jak sprawy się faktycznie mają, drudzy by zaciekawić, jeszcze inni by zburzyć nasze przeczucia.

Cykl „Paragwaj” Tomasza Wiecha w bardzo przewrotny sposób opowiada o naszej tożsamości narodowej (przy okazji także o znajomości obcych kultur, czy chociażby geografii). Anita Andrzejewska w serii „Niespiesznie” opowiada o życiu w Birmie i Laosie, u progu ważnych przemian społecznych. Jej kadry są tym literalnym zatrzymaniem czasu, możliwym dzięki fotografii, gdy od widza wymagamy momentu kontemplacji, zastanowienia, zwolnienia. Zdjęcia Jana Brykczyńskiego „Boiko” opowiadają o małej społeczności żyjącej zgodnie z tradycjami niemal na przekór upływowi czasu. Piotr Małecki przedstawia zaś polską subkulturę związaną ze sceną disco polo, burząc stereotypy i uprzedzenia widzów.

Można wszystkie wystawy zamknąć w jednym tytule, proponowanym przez organizatora: „Źródła” i układać własne narracje, którędy, dlaczego, skąd itd. To co najważniejsze, to zbiór różnych postaw i sposobów opowiadania o współczesnym świecie, ciągle w obrębie fotografii dokumentalnej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji 48 fotoreportaży o współczesnej Polsce i Polakach w jednym albumie Kraków Airport Instameet RED zapowiedział kamerę 4K "dla wszystkich" To My tworzymy świat: 
multimedialny konkurs Canon Nowe, bardzo jasne obiektywy Samyanga do bezlusterkowców Nowa edycja warsztatów fotografii podróżniczej z Marcinem Dobasem Znamy zwycięzców konkursu Insight Astrophotographer of the Year 2015 Ważne, nowe oprogramowanie do Olympusów OM-D E-M1 i E-M5 Mark II Niemiecki "Bild" przez jeden dzień bez zdjęć Sony A7S Mark II - nowy, pełnoklatkowy korpus z ISO 409 600 Zeiss Milvus - nowa linia obiektywów do wymagających matryc Aktualizacja presetów VSCO i promocja na zakup nowych W akcji CashBack Canona dostaniesz nawet 1200 zł przy zakupie nowego aparatu i do 800 zł za obiektyw Canon Cinema RoadShow już we wrześniu 120 megapikseli w nowej lustrzance i 8K w produktach wideo - nad tym pracuje Canon Olympus wstrzymuje sprzedaż modelu OM-D E-M10 Mark II Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.09. - 15.10.2015 Instagram wprowadza inne formaty poza kwadratem: pion i poziom Instagram wzdłuż i wszerz Rusza 7. edycja konkursu VIVA! Photo Awards „Some Things are Quieter than Others” Jacka Foty w Leica Gallery Marcin Dobas zaprasza na warsztaty fotograficzne w Karkonoszach Zdjęcia Marylin Monroe we Wrocławiu do 17 sierpnia za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Rusza zimowy cashback Olympusa Wypróbuj Hasselblada X1D-50c za jedyne 110 dolarów