Tamron SP 45 mm f/1.8 Di VC USD - jasna, stabilizowana portretówka premium [recenzja]

Wraz z premierą recenzowanej ostatnio 35-tki Tamron zaprezentował również nieco dłuższy obiektyw o ogniskowej 45 mm i przysłonie f/1.8, który również został wyposażony w stabilizację. Jak się sprawdził?

Ten artykuł ma 6 stron:


Ogniskowa 45 mm nie jest zbyt popularna, konkurenci produkują obiektywy o ogniskowych 50, 55 czy 58 mm. Ogniskową poniżej 50 mm mogliśmy odnaleźć głównie w obiektywach m4/3, więc nowy Tamron jest swego rodzaju nowością na rynku. Jeśli dodamy do tego optyczną stabilizację, ciężko znaleźć bezpośredniego konkurenta, bo konstrukcje o podobnych parametrach nie mają stabilizacji, charakteryzują się inną ogniskową czy jasnością. Niemniej jednak z pewnością osoby zainteresowane tym szkłem będą rozważały również ofertę konkurencji.

Specyfikacja, budowa i jakość wykonania

Porównanie wielkości Canon 50 mm f/1.8 STM, Tamronów 35 i 45 mm f/1.8 Di VC USD oraz Sigmy 35 mm f/1.4 ART DG HSM

Obiektyw bardzo przypomina swojego krótszego brata. Korpus wykonany jest z metalu, charakterystycznym elementem jest srebrny pierścień przy mocowaniu bagnetu, które jest uszczelnione. W obiektywie nie znajdziemy poruszających się elementów, więc nie mam obaw o zasysanie pyłków z zewnątrz.

Na szczycie obiektywu umieszczono szeroki i wygodny pierścień ostrości, obracający się ok. 180 stopni. Przed nim znajdziemy przejrzyste okienko dystansu ostrości, a obok niego dwa przełączniki - AF/MF i VC.

Nowy Tamron waży 540 gramów, więc jak na swoje gabaryty jest dość lekki, ale naprawdę solidnie wykonany. Jego konstrukcja opiera się na 10 elementach w 8 grupach (2 soczewki asferyczne, jedna wykonana ze szkła LD o obniżonym współczynniku dyspersji). Przysłona ma 9 listków i pracuje w zakresie f/1.8–16. Warto wspomnieć o powłokach eBand, które mają niwelować flary. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 29 cm, a powiększenie 1:3.4, czyli funkcje macro, są uboższe niż w przypadku SP 35 mm f/1.8, choć ciężko traktować to jako wadę, poza tym wyprzedza w tej kwestii konkurentów.

W zestawie znajdziemy obiektyw, dwa dekielki i osłonę przeciwsłoneczną. Szkoda, że do obiektywu, który pozycjonowany jest jako produkt premium, nie dodano żadnego futerału. Obiektyw produkowany jest w wersji dla Canona (EF) i Nikona (F), natomiast niebawem ma również pojawić się wersja dla Sony (A), która będzie pozbawiona stabilizacji. Jego cena to 2999 zł. Więcej informacji technicznych znajdziecie w tabeli poniżej.

Tamron 45 mm f/1.8 Di VC USD
Ogniskowa 45 mm
Konstrukcja 10 elementów w 8 grupach
Max. wartość przysłony f/1.8
Min. wartość przysłony f/16
Listki przysłony 9 zaokrąglonych
Kąt widzenia 51°21’
Średnica filtra 67 mm
Dystans minimalny 29 cm
Maksymalne powiększenie 1:3.4
Stabilizacja tak
Wymiary (śr. x dł.) 80.4 x 91.7
Waga 540 gramów

 

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy obiektywów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Kilka miesięcy z Samsungiem Galaxy NX. Nowy "klasyk" ze smartfonem za plecami Superzoom wagi ciężkiej, czyli Sony FE 24-240 mm f/3,5-6,3 [test] Canon EF 50 mm f/1.8 STM - niedroga przepustka do poważnej fotografii [recenzja] Adobe Photoshop Fix - retusz zawsze pod ręką [recenzja] Tamron SP 35 mm f/1.8 Di VC USD - na rynku dzieje się coraz ciekawiej [recenzja] Fujifilm X-T10 - skromnie i klasycznie [test] Sigma 35 mm f/1.4 ART DG HSM - od niej wszystko się zaczęło [recenzja] Panasonic GX8 - szybkość i solidność [test] Sony RX10 Mark II - dobre, staje się jeszcze lepsze [test] Zeiss Milvus 35 mm f/2 - przykładowe zdjęcia z najtańszego obiektywu w nowej serii Canon EF-S 24 mm f/2,8 STM - słodki naleśnik [test] Sony A7R Mark II - pierwszy, bezkompromisowy bezlusterkowiec na rynku [test] Zeiss Milvus 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe z premiery Canon 5Ds vs Canon 5D Mark III vs Nikon D810 - test nieobiektywny [cz.2] Zeiss Milvus 85 mm f/1.4 ZE - pierwsze zdjęcia przykładowe Bezlusterkowiec do 3000 zł - którego powinienem wybrać? [test grupowy] Sony RX100 IV - najlepszy aparat, który mieści się kieszeni [test] Sprawdzamy jak działa Bamboo Spark - analogowo-cyfrowy szkicownik firmy Wacom Sony Xperia Z5 - zdjęcia testowe, test szumów i porównanie z iPhonem 6 Canon 5Ds - aparat, w którym wszystko jest „bardziej" [cz.1] Olympus OM-D E-M10 Mark II - dobry krok naprzód [test] Sigma 24-35 mm f/2 Art - czy jest w stanie zastąpić trzy stałki? [recenzja] Leica Q – tradycja i nowoczesność bez kompromisów [test] Huion DWH69 - nowy gracz na rynku tabletów graficznych [test]

Popularne w tym tygodniu:

Dwa dni z Fujifilm X-H1. Moje pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe z Portugalii Fujifilm instax wide Monochrome – natychmiastowa czarnobiel w większym formacie Dlaczego Leica Summicron-M 35 mm f/2 ASPH to wyjątkowe szkło?