Sony przejmuje dział matryc Toshiby i prezentuje dwa sensory o bardzo wysokiej czułości

Toshiba finalizuje sprzedaż swojego oddziału produkującego matryce cyfrowe. Jak można się było spodziewać kupuje go Sony, który staje się powoli potentatem w tej dziedzinie. A na potwierdzenie firma właśnie zaprezentowała dwa nowe sensory o bardzo wysokiej czułości. Czy to może być przedsmak technologii, które zobaczymy w przyszłych bezlusterkowcach serii Sony A7?

Toshiba produkuje matryce cyfrowe CMOS do takich aparatów jak np. Nikon D7200, D5300 i ich poprzednicy oraz smartfonów (np. HTC One M9). Jednak po skandalu finansowym w którym wyszło na jaw, że przez ostatnie lata zawyżała zyski na sumę 1,2 miliarda dolarów, firma jest zmuszona do koncentracji środków, a to prowadzi do sprzedaży działu matryc cyfrowych.

Historia o tym, jak Sony zarabia na 40% aparatów na rynku

Matryce Sony znajdują się w ponad 40% smartfonów i aparatów na rynku, a to nie koniec, bo w tym roku koncern zamierza zainwestować ponad miliard…

W 2014 Sony miało 40,3% udziału w rynku matryc cyfrowych, który jest szacowany na 8,7 miliarda dolarów. Toshiba miała zaledwie 1,9% udziału. Obecnie japońskie koncerny finalizują umowę sprzedaży, która opiewa na 165 milionów dolarów. Tym samym Toshiba wycofuje się z produkcji matryc, a Sony staje się powoli monopolistą.

Sony Xperia Z5

Według Japan Times, Sony ma przejąć fabrykę matryc w mieście Oita oraz pracowników działu sensorów Toshiba. Część z 2600 ludzi zostanie wchłonięta w struktury Sony, część będzie przeniesiona do innych działów Toshiby, ale nie wykluczone są także zwolnienia. Warto przypomnieć o wcześniejszych informacjach na temat zmian w firmie Sony. Do 1 kwietnia 2016 r. korporacja wydzieli osobny, niezależny dział sensorów fotograficznych. Taki ruch ma zaowocować przyspieszeniem procesów decyzyjnych, wyższą wydajnością pracy, wzmocnieniem konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz generowaniem wyższych zysków. Oczywiście, także tworzeniem lepszych produktów.

Największym konkurentem Sony w tej dziedzinie zostaje firma Techno System Research, która ma 16% rynku i zamierza w najbliższym czasie zwiększyć czterokrotnie swoje inwestycje, żeby nadążyć za rosnącymi wymaganiami matryc stosowanych w smartfonach i aparatach. Ich klientami są między innymi Apple i Samsung.

Na potwierdzenie swojej dominującej pozycji na rynku, firma Sony zaprezentowała dzisiaj dwa zupełnie nowe sensory o bardzo wysokiej czułości: Starvis i Pregius. Obie matryce mają być wykorzystywane w przemyśle, ale technologie w nich zastosowane mogą być przedsmakiem tego, co być może zobaczymy w następnych wersjach bezlusterkowców Sony A7.

Zobacz również: Sony A77 - test

Starvis to technologia matryc BSI CMOS do zastosowań monitoringu. Sensor ma czułość 2000 mV i ma gwarantować wysoką jakość obrazu nie tylko za dnia, ale także w nocy, dając efekt blisko podczerwieni.

Z kolei matryce CMOS Pregius mają się wyróżnia technologią global shutter pixel, która ma umożliwić uzyskanie wysokiej jakości zdjęć oraz ograniczenie efektu rolling shutter, np. w systemach monitorujących ruch pojazdów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Czy Sahara może być niezwykle kolorowa? Tak, na zdjęciach z kosmosu Warszawa nocą sfotografowana z kosmosu zwykłą lustrzanką Samsung kończy produkcję systemu NX Uniwersytet w Yale publikuje 170 000 zdjęć z czasów Wielkiego Kryzysu i II Wojny Światowej Nowości od Fujifilm - obiektyw XF 35 mm f/2 R WR i telekonwerter XF 1,4X TC WR Leica SL (typ 601) - nowy, pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy o świetnych parametrach „Sól Ziemi” - do kin wchodzi film o ikonie fotografii Sebastiao Salgado Pierwszy wpis: kim jestem, dlaczego chcę tutaj być i o czym będę pisać Pictorial w praktyce – warsztaty fotografii aktu z Łukaszem Marciniakiem „Artist Proofs by Szymon Brodziak” - rusza wystawa fotografii kolekcjonerskiej we Wrocławiu DJI Osmo - obiecująca kamera 4K ze zintegrowanym gimbalem Jasna strona kadru - ruszył konkurs fotograficzny fundacji HumanDoc Niebezpieczne zdjęcie, które kosztowało życie 17-latka Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.10. - 15.11.2015 Polacy wśród wyróżnionych w konkursie International Photography Awards 2015 Adobe Photoshop Elements 14 - czy nowa wersja może zastąpić pełnego Photoshopa? Pentax zaprezentował nowy, pełnoklatkowy obiektyw Już 1 października startuje 5. Opolski Festiwal Fotografii! 48 fotoreportaży o współczesnej Polsce i Polakach w jednym albumie Kraków Airport Instameet RED zapowiedział kamerę 4K "dla wszystkich" To My tworzymy świat: 
multimedialny konkurs Canon Nowe, bardzo jasne obiektywy Samyanga do bezlusterkowców

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Rusza zimowy cashback Olympusa Wypróbuj Hasselblada X1D-50c za jedyne 110 dolarów