Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną

Lightroom to kombajn do wywoływania plików w formacie RAW, ale nie tylko. Przy dzisiejszych aparatach z dużą rozdzielczością i ogromną liczbą plików nie trudno spowolnić jego działanie. Jest to szczególnie uciążliwe w zakładce Develop, w której wprowadzamy zmiany i chcemy, żeby były widoczne na bieżąco, a nie dopiero po chwili.

Portal Petapixel daje ciekawą radę jak przyspieszyć zakładkę Develop w Lightroomie. Wystarczy zwiększyć rozmiar pamięci podręcznej Cache w ustawienianch Camera Raw. Pod warunkiem, że dysponujemy miejscem na twardym dysku, powinniśmy odczuć lepsze działanie Lightrooma.

Podobną radę można też znaleźć w poradniku optymalizującym działanie Lightrooma przez Adobe:

„Za każdym razem kiedy oglądamy albo edytujemy obrazy w RAW-ach w trybie Develop, Lightroom generuje wysokiej jakości podgląd. Używa przy tym danych oryginalnego obrazu jako podstawę i następnie aktualizuje podgląd, żeby go dostosować do wszystkich wprowadzonych zmian. Proces ten może działać szybciej jeżeli oryginalny plik znajduje się w pamięci podręcznej Camera Raw cache. W takiej sytuacji Lightroom sprawdza pamięć podręczną czy znajduje się w niej oryginalny obraz i może wtedy pominąć etap wczesnego przetwarzania obrazu jeżeli obraz rzeczywiście tam jest.”

Zakładka Preferences

Żeby zwiększyć pamięć podręczną w Lightromie wystarczy przejść do zakładki Preferences, następnie w zakładce File Handling wprowadzamy nową wartość w Camera Raw Cache Settings. Możliwe jest także zwiększenie osiągów Ligtrooma za pomocą trzymania jego pamięci podręcznej na podręcznym dysku.

Postanowiliśmy sprawdzić to na szybko zwiększając pamięć podręczną z 1GB, który miałem domyślnie, najpierw do 5GB, a następnie do 20GB. Mój Lightroom jeszcze nie był bardzo wolny więc zmiany w trybie Develop nie przyspieszyły widocznie. Szybciej natomiast program przechodzi do trybu Develop i jest gotowy do działania.

Zobacz również: Snapshoty i wirtualne kopie - jak wykorzystać je w codziennej pracy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

W podróż do Izraela z dronem i Sony RX100 IV. Czy ja oszalałem? Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony NASA opublikowała tysiące zdjęć z misji na Księżyc Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie Czy fotografia zmierza do zagłady? Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona pokonało prawie 6 miliardów km Na termity nie ma mocnych - małe stworzenia opanowały aparat Drodzy sprzedawcy sprzętu, traktujcie nas poważnie! Sony A7R II – 42,4 Mpix rozebrane na części Czy stopklatka z filmu 4K może być dobrym zdjęciem? Światowe wystawy fotograficzne w Polsce - marzenie ściętej głowy? Sony A7R - Czy na pewno tylko do zdjęć? Tak wygląda Ziemia z odległości miliona kilometrów Zobaczcie co funkcja „dehaze" w Photoshopie robi ze zdjęciami nocnymi nieba Tak przesyłano zdjęcia prasowe w latach 70. Nikon Coolpix P900 z 83-krotnym zoomem, którym można podglądać księżyc Jak powstało zdjęcie na tapetę Windowsa 10? Kosmiczny film poklatkowy 4K stworzony ze 109 GB zdjęć NASA Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku Jak wyglądałoby prawdziwe życie bohaterów biurowych zdjęć stockowych? Fotografia w służbie natury, czyli pierwsze 21 dni pszczoły 86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych Olympus dokumentuje nowe schorzenie właścicieli lustrzanek Oczekiwania kontra rzeczywistość w życiu początkującego fotografa [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C