Snapseed 2.1 na Androida wywołuje pliki RAW (DNG)

Użytkownicy Androida uzyskali możliwość wywoływania plików RAW (DNG) na swoich smartfonach i tabletach.

Pod względem edycji zdjęć aplikacja Snapseed jest jedną z najciekawszych, a najnowsza wersja 2.1 na Androida stawia poprzeczkę jeszcze wyżej i umożliwia wywoływanie RAW-ów zapisanych w formacie DNG.

Snapseed może odczytywać pliki DNG, albo RAW-y, które przekonwertujemy do DNG. Niektórzy producenci aparatów, a nawet smartfonów oferują RAW-y w formie DNG jak np. Leica, czy Nokia.

Google zakupił Nik Software, producenta aplikacji Snapseed

Google kieruje się coraz bardziej w stronę rynku mobilnego. Firma przejęła właśnie Nik Software – firmę produkującą popularne aplikacje do edycji…

W rezultacie użytkownicy Androida będą mogli wprowadzać zmiany np. balansu bieli czy ekspozycji na RAW-ach, co jak wiadomo daje lepsze rezultaty niż w przypadku plików JPEG.

Trudno jednak oczekiwać, że tablet będzie od dzisiaj głównym narzędziem do edycji RAW-ów, dla fotografów, którzy fotografują w tym formacie. Jednak fajnie jest mieć możliwość wywołania RAW-a na urządzeniach mobilnych. Szczególnie w sytuacji, gdy możemy go przesłać przez Wi-Fi bezpośrednio na tablet czy smartfon.

Obecnie aktualizacja obejmuje tylko wersję na system Androida. Zapewne później nowa funkcja trafi także do App Store, ale z drugiej strony żaden iPhone nie umożliwia wykonywania zdjęć w formacie innym, niż JPEG. Może zatem trzeba będzie poczekać, że Apple zdecyduje się wprowadzić tę funkcję do nowych urządzeń albo systemu iOS.

Zobacz więcej: Oficjalna informacja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Pixel density ? kiedy mniej, znaczy lepiej Najnowsze Magic Lantern pozwala na kręcenie wideo w formacie RAW 4K Canonem 5D Mark III Mistrz kreacji, Tim Walker, zrealizuje kalendarz Pirelli 2018 Kupujemy najtańszą lustrzankę Pentaxa Nieopowiedziane historie Steve'a McCurry'ego, legendarnego fotografa "National Geographic" Unseen Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.03. - 15.04.2015 Sony znów notuje niższą sprzedaż aparatów. Co przyniesie ten spadek? LOMOgeek: Samsung Galaxy S9 i RED Hydrogen One oraz zdjęcia tygodnia Fotograf pomógł odnaleźć dzieci ze skradzionego samochodu Nowości Fomei: wyzwalacze radiowe oraz wytrzymałe kufry dla wymagających ToonIt! - gruba przesada za 129 dolarów

Popularne w tym tygodniu:

Koronawirus w szpitalu w Lublinie. Ostatnie zdjęcie wyciska łzy Czy to koniec Olympusa? Nowy właściciel rezygnuje z nazwy Adobe Photoshop Element 2021 będzie miał narzędzia oparte na SI Zdjęcie dnia. Ogromny kot znaleziony wśród rysunków z Nazca w Peru Zdjęcia z wyprawy ratunkowej TOPR na Rysy. Trudne warunki i niesprzyjająca pogoda Zdjęcie dnia. Premierka Jacinda Ardern cieszy się ze zwycięstwa w wyborach