Canon eksperymentuje i sprawdza czy fotografowie widzą więcej

Canon przeprowadził eksperyment dotyczący naszej, fotograficznej obsesji dotyczącej analizowania obrazu. Czy rzeczywiście każdy z nas widzi więcej, niż przeciętny człowiek? Czy zwracamy uwagę na więcej szczegółów?

Trzem osobom został zaprezentowany portret siedzącego mężczyzny. Za pomocą specjalnego sprzętu przeprowadzono na nich badanie, które miało na celu przeliczenie ruchów gałek ocznych oraz to, jak długo wzrok jest skoncentrowany w określonym położeniu.

Pierwszą osobą była kobieta, która nie jest związana z fotografią. Podczas patrzenia na zdjęcie powiedziała tylko o ogólnym wrażeniu i odczuciach jakie wzbudza w niej obraz. Maszyna w jej przypadku zarejestrowała 212 ruchów gałek ocznych.

Drugi z kolei był student fotografii – młody chłopak, który dzięki wyrobionej wrażliwości oraz nauce patrzenia w mechaniczny sposób był w stanie zauważyć więcej oraz koncentrował się na innych punktach obserwowanej fotografii. Jego oczy poruszyły się 445 razy.

Trzecim badanym był autor zdjęcia – profesjonalny fotograf [b]Joel Grimes[/b]. W trakcie patrzenia na obraz komentował światło, zwracał uwagę na szczegóły (np. na obrączkę mężczyzny) i w płynny sposób przechodził do kolejnych mocnych elementów zdjęcia. Wynik, który pokazała maszyna był zdumiewający. Oczy Joela przemieściły się aż 1197 razy wracając niejednokrotnie we wcześniej obserwowane miejsca. Analiza wzrokowa wykonana przez niego była niezwykle szczegółowa.

Analiza ruchów gałek ocznych trzech badanych osób.

Jak widzicie – Canon jednoznacznie potwierdził, że my — fotografowie — widzimy więcej – właściwie zwracamy uwagę na większa ilość szczegółów, analizujemy każdorazowo obraz w sposób zupełnie odbiegający od spojrzenia przeciętnego człowieka, który nie posiada wiedzy technicznej oraz cechuje się innym rodzajem wrażliwości.

Osoby poddane eksperymentowi stały przed wydrukiem wykonanym za pomocą drukarki Canon imagePROGRAF PRO 1000, a cały eksperyment jest częścią kampanii promującej to profesjonalne urządzenie. Swoją drogą bardzo udanej i interesującej kampanii.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Tysiące zdjęć z misji Apollo 11 na Księżyc w archiwum NASA Zdjęcia Armstronga z lądowania na Księżycu, którego nie znasz Spalająca się wełna stalowa może być piękna - zobacz jak przebiega malowanie światłem w czasie rzeczywistym Co zrobić ze starym aparatem? Zobacz film poklatkowy z rozkładania klasycznej lustrzanki Dron i Sony RX100 IV w Izraelu - raport Co jest ważniejsze w fotografii: chwilowa moda czy ponadczasowość? Artystka Pauline Bastard zmienia śmieci w rzeźby aparatów Polska wśród 10 krajów, które warto odwiedzić według Lonley Planet Otwarty list fotografa do gości ślubnych fotografujących telefonami Czy odróżnicie zdjęcia z aparatów Nikon, Canon i Sony? Frederick Douglass - najczęściej fotografowany Amerykanin XIX wieku 105-letni obiektyw i Sony A7 II. Czy taki duet może się sprawdzić? Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną W podróż do Izraela z dronem i Sony RX100 IV. Czy ja oszalałem? Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie Czy fotografia zmierza do zagłady? Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona pokonało prawie 6 miliardów km Na termity nie ma mocnych - małe stworzenia opanowały aparat Drodzy sprzedawcy sprzętu, traktujcie nas poważnie! Sony A7R II – 42,4 Mpix rozebrane na części Czy stopklatka z filmu 4K może być dobrym zdjęciem? Światowe wystawy fotograficzne w Polsce - marzenie ściętej głowy? Sony A7R - Czy na pewno tylko do zdjęć?

Popularne w tym tygodniu:

Ślub i wesele. Niezapowiedziany gość przeszkodził w sesji Rosetta wykonała 400 000 zdjęć komety. Połączyli je w film Uśmiechnięte zwierzęta. Te zdjęcia rozweselą twój dzień Fotografuje sceny z filmów na blacie stołu Canon patentuje 83-megapikselową matrycę. Kto da więcej? Przyjaźń dwojga czworonogów. Kot i pies na uroczych zdjęciach Granice skonfliktowanych państw na zdjęciach Instagram. Dlaczego wszyscy robimy te same zdjęcia? Polaroid Lab ma ambicje być przenośną ciemnią fotograficzną Burza słoneczna wywołała zorzę nad USA. Zobacz niezwykłe zdjęcia Instagram i hashtagi. Jak to w końcu ogarnąć Łowca burz wyzwał retuszera od “złodziei” i “oszustów”