Tookapic.com, czyli jedno zdjęcie dziennie, codziennie. Kreatywne narzędzie dla fotografów

Tytułowe hasło trafnie opisuję główną zasadę działania znanego portalu tookapic.com stworzonego przez Polaka – Pawła Kadysza. Serwis tworzy i gromadzi społeczność fotografów, którzy potrzebują motywacji do działania oraz sukcesywnego podnoszenia swoich umiejętności.

ˆ© Paweł Kadysz / pwlk.pl

Najlepszą formą samodoskonalenia jest systematyczność – dzięki portalowi tookapic.com poczujecie się zmotywowani do działania. Konieczność publikowania jednego zdjęcia dziennie zmusza użytkownika strony do świadomego wyboru tego najlepszego, co za tym idzie z dnia na dzień podnosi umiejętności edytorskie oraz uczy pewnego rodzaju pokory podczas fotografowania – uczy myślenia o całości materiału w kontekście ukazania historii, czy spójności publikowanej treści.

Nudne życie Darth Vadera — zobacz jak wygląda codzienność władcy Imperium

Paweł Kadysz – pomysłodawca i twórca portalu Tookapic.com – po skończeniu swojej rocznej przygody z codziennymi zdjęciami podjął się nowego…

Dodatkowym atutem jest faktyczny wzrost umiejętności – trudno przecież osiągać gorsze wyniki ćwicząc codziennie. Nagrodą za sumienność jest album 365 zdjęć z minionego roku, dzięki któremu użytkownik może prześledzić swoją drogę rozwoju.

Unikalność serwisu polega na tym, że jego twórcy starają się możliwie jak najbardziej utrudnić użytkownikom oszukiwanie, np. wrzucanie zdjęć z jednej sesji na przestrzeni kilku dni. Tookapic zachęca w głównej mierze do prowadzenia projektu na przestrzeni jednego roku, czyli 365 dni. Dzięki wykształconej społeczności wielu użytkowników może znaleźć tam wsparcie w chwilach kryzysu podczas realizacji projektu. Za sumienność każdy z publikujących autorów jest nagradzany – dostaje punkty, oraz kolejne poziomy. Pojawiły się również osiągnięcia za konkretne akcje, np. za wgranie 7 zdjęć pod rząd, czy osiągnięcie 1000 wyświetleń jednego zdjęcia.

Przygoda Pawła z tookapic.com rozpoczęła się latem 2013 roku, kiedy pod wpływem impulsu, którym była przeprowadzka do własnego domu, rozpoczął dokumentowanie nowego rozdziału w życiu. Zaczęło się niewinnie od bloga na Tumblr, gdzie codziennie publikował jedno zdjęcie będące podsumowaniem każdego dnia. Jego założeniem było zamknięcie projektu jeśli opuściłby chociaż jeden dzień, chociaż jedno zdjęcie. W sierpniu 2014 opublikował ostatnie, 365. ujęcie. Paweł mówi, że uczucie, które towarzyszyło zamknięciu tego projektu było niesamowite, lecz wciąż czuł niedosyt – brakowało mu społeczności, która koncentrowałaby się wokół podobnego pomysłu i podobnie jak on – chciałaby stawać się z dnia na dzień lepszymi fotografami. Tak powstała idea portalu tookapic.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Głównymi problemami projektu była na początku kwestia finansowania – założyciele portalu wciąż rozglądają się za zewnętrznymi inwestorami. Oprócz tego we wstępnej fazie działania aplikacji twórcy mieli problem z programowaniem oraz trudno było im znaleźć odpowiednio dużo czasu na rozwój strony oraz pogodzenie tego z projektami dla klientów. Na szczęście cała historia potoczyła się dobrze i obecnie, również dzięki społeczności, serwis funkcjonuje jak powinien. Powstał nawet przy nim drugi – http://stock.tookapic.com/ - który zachęca użytkowników do zamieszczania swoich zdjęć z projektu w celach komercyjnych za darmo lub za niewielką opłatą.

Próbowaliście swoich sił z realizacją podobnego działania? Szczerze mówiąc zazdrościmy cierpliwości i wytrwałości każdemu, komu uda się doprowadzić projekt do końca. Powodzenia!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Gocławski Dzień - zobacz filmy o warszawskim osiedlu Oszukaj swój mózg, tak by widział czarno-białe zdjęcia w kolorze Canon eksperymentuje i sprawdza czy fotografowie widzą więcej Spalająca się wełna stalowa może być piękna - zobacz jak przebiega malowanie światłem w czasie rzeczywistym Co zrobić ze starym aparatem? Zobacz film poklatkowy z rozkładania klasycznej lustrzanki Dron i Sony RX100 IV w Izraelu - raport Co jest ważniejsze w fotografii: chwilowa moda czy ponadczasowość? Artystka Pauline Bastard zmienia śmieci w rzeźby aparatów Polska wśród 10 krajów, które warto odwiedzić według Lonley Planet Otwarty list fotografa do gości ślubnych fotografujących telefonami Czy odróżnicie zdjęcia z aparatów Nikon, Canon i Sony? Frederick Douglass - najczęściej fotografowany Amerykanin XIX wieku 105-letni obiektyw i Sony A7 II. Czy taki duet może się sprawdzić? Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną W podróż do Izraela z dronem i Sony RX100 IV. Czy ja oszalałem? Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony NASA opublikowała tysiące zdjęć z misji na Księżyc Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie Czy fotografia zmierza do zagłady? Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona pokonało prawie 6 miliardów km Na termity nie ma mocnych - małe stworzenia opanowały aparat Drodzy sprzedawcy sprzętu, traktujcie nas poważnie! Sony A7R II – 42,4 Mpix rozebrane na części

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C