World Press Photo zmienia zasady zgłaszania zdjęć oraz ich oceny

Czy nowy kodeks etyczny i wysokie normy w sposobie zgłaszania zdjęć do przyszłorocznej edycji konkursu World Press Photo sprawią, że umilkną dyskusje na temat ingerencji w nagrodzone zdjęcia?

World Press Photo of the Year 2012 © Paul Hansen, Sweden, Dagens Nyheter

Organizatorzy prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo, nauczeni doświadczeniami i kontrowersjami z poprzednich lat, wydali kodeks etyczny, który przewiduje nowe zasady zgłaszania fotografii biorących udział w konkursie. Mają one na celu zniwelowanie wątpliwości dotyczących prawdziwości wygrywających fotografii.

Historia antywojennego zdjęcia Paula Hansena, które wygrało World Press Photo 2013 [wywiad]

Niezwykle wymowna fotografia, która wygrała główną nagrodę World Press Photo 2013 wywołała ogromną dyskusję na wielu frontach. Jej autor, szwedzki…

Nowa strategia najbardziej prestiżowego współzawodnictwa w świecie fotografii prasowej koncentruje się wokół realizacji dwóch głównych założeń.

W pierwszej kolejności najważniejsze jest upewnienie się, że konkurs, warsztaty oraz wystawy będą promowały fotografię w myśl etyki dziennikarskiej i uczciwości, a zgłaszane prace będą wynikiem świadomej pracy i uwieczniania scen, które wynikają z realnego stanu rzeczy, a nie z wyreżyserowanych zajść. Co za tym idzie — uczestnikowi nie wolno ingerować w realizm poprzez nakłanianie do odtworzenia wydarzeń, których nie udało mu się sfotografować.

Obowiązkiem osoby zgłaszającej zdjęcia jest również upewnienie się, że w obrazie nie zostały zastosowane zmiany mające wpływ na treść samego dzieła. Całość musi również zostać opatrzona dokumentacją przedstawiającą informacje na temat procesu realizacji materiału. Wprowadzono również obostrzenia dotyczące obróbki zdjęć. Mniej istotne zmiany dotyczą nazw kategorii publikowanych materiałów oraz wprowadzenia kategorii grupowej pod nazwą "Projekty długoterminowe".

World Press Photo 2015 — oto najlepsze fotografie prasowe minionego roku

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Michele McNally składające się z profesjonalnych fotografów ogłosiło wyniki tegorocznego konkursu World Press…

Drugą poruszaną kwestią jest ocenianie prac przez jury - uczestnik będzie miał prawo do pełnego wglądu w proces selekcji zdjęć oraz będzie mógł zapoznać się procedurą oceniania i kwalifikacji zgłoszeń. Jeśli w zgłoszonym zdjęciu zostanie stwierdzona manipulacja, względem uczestnika zostanie uruchomiony proces weryfikacji pracy, który będzie trwał do 36 godzin — zakłada on m.in. kontakt z autorem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Jeśli zostaną one potwierdzone uczestnik zostanie wykluczony z możliwości wzięcia udziału w konkursie na kolejne dwa lata.

Założenia zostały stworzone pod przewodnictwem Larsa Boeringa ze względu na doświadczenia płynące z poprzednich edycji konkursu. Przed ogłoszeniem nowej strategii została ona skonsultowana z 17 fotografami, edytorami oraz wydawcami z całego świata, w tym: Amsterdamu, Pekinu, Hamburga, Londynu, Nowego Jorku, Paryża czy Nairobii.

Zobacz również: Oto fotografie natury, która nie przestaje zachwycać

Przyjmowanie zgłoszeń do przyszłorocznej edycji World Press Photo rozpocznie się 2 grudnia 2015 roku i potrwa do 13 stycznia 2016. Więcej informacji dostępne jest pod adresem worldpressphoto.org.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Warte uwagi: kup korpus Canon EOS 5DS lub 5DS R i zgarnij walizkę Możecie mieć VSCO Film tylko za połowę ceny Canon Europe ogłosił finalistów konkursu na ikoniczne zdjęcie. Polak wśród laureatów Canon walczy z nielegalnym napływem sprzętu tego producenta Oto najlepsze natychmiastowe hasło dla Instaxa Napięcie, zmysłowość oraz cielesna ekspresja. Oto najlepsze fotografie teatralne w Polsce Wyniki konkursu „Pokaż swoją drogę". Zobacz, kto wygrał cenne nagrody od firmy Asus Tamron rozdaje prezenty klientom w świątecznej promocji Panasonic przedstawia funkcję „Post Focus” - nową technolgię w aparatach Lumix Anton Corbijn - wystawa fotografa gwiazd w Berlinie Już niedługo zobaczymy "początki" Tomasza Wysockiego w Leica Gallery Adobe Lightroom 6.3/2015.3 - aktualizacja, która wprowadza stare okno importu Reuters zakazuje plików RAW. Czy format JPEG wraca do łask? Niedługo w Warszawie rozpocznie się Festiwal Migawek Steve McCurry był na miejscu ataku terrorystyczngo w Paryżu Quantuum prezentuje nową lampę dla filmowców i fotografów - VideoLED 600 Uchwyć piękny jesienny portret i wygraj obiektyw Tamron 16–300 mm F/3.5–6.3 House of Retouching - królewskie warsztaty z retuszu Poznaj tajniki pracy z płytką głębią ostrości w ramach warsztatów „Klub F1.4” Aurora HDR - nowe oprogramowanie dedykowane specjalnie do fotografii HDR Bryan Adams odwiedzi Toruń z wystawą "EXPOSED" Rupert Murdoch rozpoczął przygodę z National Geographic od zwolnień Byliśmy na X BEiKS RoadShow 2015 - zobaczcie, jak było we Wrocławiu

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K! Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek!