Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia

Wśród pożartych przez przemysł turystyczny krajobrazów, plaż i jezior, uchowało się jedno miejsce, które przez niektórych określane jest mianem praktycznie mistycznej krainy. Mowa o plaży Piémanson, skrytej w samym sercu rezerwatu Camargue, ostatnim dzikim bastionie na wybrzeżu.

© Vasantha Yogananthan / www.vasantha.fr

Vasantha Yogananthan pracował nad projektem przez 5 lat. Gdy pierwszy raz zobaczył Piémanson od razu zakochał się w tym miejscu i zdecydował uwiecznić ostatnią dziką plażę Francji.

Piémanson co roku wita tysiące turystów z Francji i Europy. A osoby, które ją odwiedzają szanują to, że to miejsce rządzi się swoimi prawami. Odwiedzający plażę Piémanson praktycznie mieszkają na niej przez kilka miesięcy, opuszczając ją pod koniec lata i nie pozostawiając po sobie śladu.

Wszystko zaczęło się już latach 70., więc dzisiaj na plaży spotkamy ludzi, którzy tyle lat wcześniej odwiedzali ją ze swoimi rodzicami.
Tradycja plażowania w tym miejscu stała się silnym elementem kulturowym wśród jej bywalców. Dała plaży Piémanson miano miejsca mitycznego, do którego nieustannie się wraca, o którym wspomnienia są ciągle żywe. A ci którzy nigdy nie byli w tym miejscy słyszeli o niej praktycznie legendy.

Oficjalnie na plaży można przebywać tylko przez jedną noc, ale to tylko smutna regulacja prawna. Letni mieszkańcy Piémanson zostają tutaj na całe miesiące. Pierwsze rodziny przyjeżdżają wraz z oficjalnym otwarciem plaży czyli 1 maja. Najpierw pojawiają się tylko na weekendy, wracając na 5 dni do pracy, potem zaczyna się sezon urlopów a jeszcze później na plaży jest już całe obozowisko szczęśliwych plażowiczów. W sierpniu, podobno, na Piémanson mieszka już około 5 tysięcy ludzi.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Najstarsi mieszkańcy mają ponad 80 lat, którzy twierdzą, moim zdaniem zresztą słusznie, że po co siedzieć w domu, skoro na plaży o tej porze roku jest tak pięknie
Na początku wrześnie policja zamyka plażę na zimę, a jej letni mieszkańcy żegnają się ze swoim sezonowym domem urządzając wielkie ognisko.

Wszystkie zdjęcia zostały również wydane w formie książki, którą z pewnością chciałabym mieć. Kapitalna inspiracja na wakacje!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Ravshaniya – artystka, która poderwała przedmioty do lotu W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów Damaszek tuż przed wybuchem Arabskiej Wiosny. Zdjęcia Filipa Klimaszewskiego Jak robi lis? Czyli dzikie lisy Roeselien Raimond Twarze znanych fotografów, czyli kto jest po drugiej stronie aparatu Codzienne życie z lotu ptaka Oto jak dzieci z inżyniera zrobiły fotografa Dwójka młodych ludzi, pies, stary samochód i piękna fotografia drogi Zdjęcia www Sieci #11, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Człowieku, oglądaj zdjęcia! Z aparatem pod wodą, czyli pomysł na fotograficzne wakacje Clark Little i jego wielkie fale Koczownicy, pustelnicy, samotnicy... Przenikliwe portrety osób, które uciekły od cywilizacji

Popularne w tym tygodniu:

Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądało życie w warszawskim getcie ”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Obiecała, że zrobi zdjęcie córeczce z każdym kwiatem, którego znajdzie. Są piękne! Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Długa ekspozycja i światło z drona to klucz do robienia cudownych krajobrazów Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Dwaj fotografowie zrobili zdjęcie w tej samej chwili. Znajdziesz różnice? Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Genialne zdjęcia, które zostały zakopane w archiwum National Geographic Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk”