Sposób na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i prostej lampy

W dzisiejszym poradniku mój zestaw wzbogaciłem o prostą lampę reporterską. Pokażę Wam jak w prosty sposób dodać naszym zdjęciom nieco innego charakteru.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tamron

Cieszę się, że poprzedni odcinek przypadł Wam do gustu. To bardzo budujące, kiedy nasze wysiłki są przez Was doceniane! Dzisiaj również pokażę Wam krótką, plenerową sesję. Tym razem zaprosiłem do niej Olę — modelkę o zdecydownie innym typie urody niż Klaudia, ale równie sympatyczną. Cała sesja zajęła nam około 40 minut - w końcu grudzień nie rozpieszcza nas temperaturami, ale czego się nie robi dla zdjęć!

Zestaw, którym fotografowałem, tym razem był nieco bogatszy. Wykorzystałem:

  • Canon 580EX II
  • Statyw oświetleniowy
  • Uchywt do lampy
  • Białą parasolkę dyfuzyjną
  • Filtr ND typu fader

Synchronizacja błysku z krótkimi czasami naświetlania — jak to działa? [poradnik]

W ostatnim czasie dostawałem od Was sporo pytań o pracę lamp błyskowych w trybie szybkiej synchronizacji. Jak się okazuje, to wcale nie aż taka czarna…

Jak widzicie, mój zestaw pozwala na wykorzystanie trybu HSS, dzięki któremu nie muszę martwić się o czas x-sync. Zdjęcia robiłem przy czasach rzędu 1/500–1/1000 sekundy przy przysłonach f/1.8–2.2. Jednak nie zrażajcie się jeśli nie macie wyzwalaczy czy lampy, która ma taki tryb. Wtedy wystarczy, że zaopatrzycie się w filtr szary, który będzie substytutem przysłony - ograniczy ilość światła, ale nie zabije małej głębi ostrości — w końcu nie po to kupujemy jasne stałki, żeby robić portrety na przysłonach rzędu f/5.6 czy f/8.

Po zdjęciach oczywiście przyszedł czas na postprodukcję. Obróbka była bardzo podobna, jak w poprzednim poradniku, przy czym kolorystyka, którą uzyskałem jest zdecydowanie inna. Zacząłem tradycyjnie od wywołania plików RAW w Capture One, w którym zadbałem również o gradację kolorystyczną. Następnie w Photoshopie wykonałem następujące kroki:

Mam nadzieję, że ten poradnik również przypadnie Wam do gustu, a przede wszystkim zmotywuje Was do działania. Końcówka jesieni też nie jest złą porą do zdjęć!

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki o fotografii portretowej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Co daje zaklejanie logo? Czy w dzisiejszych czasach ma to w ogóle sens? Narzędzia korekcji skóry - w Gimpie też się da! [wideoporadnik] 10 podstawowych rad, jak zacząć fotografować i zarabiać na fotografii stockowej Karta pamięci: jaką wybrać? Poradnik: jak sfotografować tęczę - inspirujący, podniebny fenomen Wywiad z twórcą i edytorem fotobloga The Big Picture 5 najlepszych filmujących aparatów dla początkujących Najbardziej wpływowi ludzie świata fotografii i ich porady Najczęstsze błędy w zarządzaniu marką wśród fotografów Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie? [poradnik] 7 tajników szybszej pracy w Adobe Lightroom

Popularne w tym tygodniu:

Ucz się fotografii za darmo razem z Nikonem. Bezpłatne kursy przez miesiąc Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu Nie wiesz co robić podczas kwarantanny? Leica podsuwa darmowe lekcje Jak usunąć białe tło z obrazka? Poradnik dla początkujących Jak zrobić własny wywoływacz (caffenol) w domu? Jak zrobić retusz w Lightroomie? Jak robić zdjęcia z lampą błyskową? Zobacz darmowy poradnik Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Szybki i prosty sposób Jak drukować z telefonu? Kilka cennych wskazówek dla początkujących