Sposób na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i prostej lampy

W dzisiejszym poradniku mój zestaw wzbogaciłem o prostą lampę reporterską. Pokażę Wam jak w prosty sposób dodać naszym zdjęciom nieco innego charakteru.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tamron

Cieszę się, że poprzedni odcinek przypadł Wam do gustu. To bardzo budujące, kiedy nasze wysiłki są przez Was doceniane! Dzisiaj również pokażę Wam krótką, plenerową sesję. Tym razem zaprosiłem do niej Olę — modelkę o zdecydownie innym typie urody niż Klaudia, ale równie sympatyczną. Cała sesja zajęła nam około 40 minut - w końcu grudzień nie rozpieszcza nas temperaturami, ale czego się nie robi dla zdjęć!

Zestaw, którym fotografowałem, tym razem był nieco bogatszy. Wykorzystałem:

  • Canon 580EX II
  • Statyw oświetleniowy
  • Uchywt do lampy
  • Białą parasolkę dyfuzyjną
  • Filtr ND typu fader

Synchronizacja błysku z krótkimi czasami naświetlania — jak to działa? [poradnik]

W ostatnim czasie dostawałem od Was sporo pytań o pracę lamp błyskowych w trybie szybkiej synchronizacji. Jak się okazuje, to wcale nie aż taka czarna…

Jak widzicie, mój zestaw pozwala na wykorzystanie trybu HSS, dzięki któremu nie muszę martwić się o czas x-sync. Zdjęcia robiłem przy czasach rzędu 1/500–1/1000 sekundy przy przysłonach f/1.8–2.2. Jednak nie zrażajcie się jeśli nie macie wyzwalaczy czy lampy, która ma taki tryb. Wtedy wystarczy, że zaopatrzycie się w filtr szary, który będzie substytutem przysłony - ograniczy ilość światła, ale nie zabije małej głębi ostrości — w końcu nie po to kupujemy jasne stałki, żeby robić portrety na przysłonach rzędu f/5.6 czy f/8.

Po zdjęciach oczywiście przyszedł czas na postprodukcję. Obróbka była bardzo podobna, jak w poprzednim poradniku, przy czym kolorystyka, którą uzyskałem jest zdecydowanie inna. Zacząłem tradycyjnie od wywołania plików RAW w Capture One, w którym zadbałem również o gradację kolorystyczną. Następnie w Photoshopie wykonałem następujące kroki:

Mam nadzieję, że ten poradnik również przypadnie Wam do gustu, a przede wszystkim zmotywuje Was do działania. Końcówka jesieni też nie jest złą porą do zdjęć!

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki o fotografii portretowej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Zacznijmy myśleć o sztuce na zdjęciach Zaczynamy fotografować modelki - co trzeba wiedzieć, żeby nie błądzić? [poradnik] Chroń swoje zdjęcia przed kradzieżą, używając znaków wodnych [wideoporadnik] Przyspiesz swoją pracę w Lightroomie dzięki tym 7 trikom Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć Poradnik dla początkujących: jak wyprodukować zarost w Photoshopie Jak znaleźć modelkę do współpracy? Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik] 10 rad jak nie popełniać fotograficznych błędów Fotografie pocięte w czasie, czyli jak tworzyć time slice - fotograficzne przekroje czasowe Dla początkujących: jak pozbyć się mgły ze zdjęcia Namiot bezcieniowy w wannie

Popularne w tym tygodniu:

Jak robić lepsze zdjęcia amatorskimi aparatami z "kitowym" obiektywem Edycja plików RAW dla początkujących Tomasz Lazar na żywo: O budowaniu profesjonalnego portfolio Pracujesz kreatywnie? Zobacz, jakie możliwości oferuje Microsoft 365 Jak usunąć zdjęcia z iCloud? Podpowiadamy najprostszy sposób