Sposób na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i prostej lampy

W dzisiejszym poradniku mój zestaw wzbogaciłem o prostą lampę reporterską. Pokażę Wam jak w prosty sposób dodać naszym zdjęciom nieco innego charakteru.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tamron

Cieszę się, że poprzedni odcinek przypadł Wam do gustu. To bardzo budujące, kiedy nasze wysiłki są przez Was doceniane! Dzisiaj również pokażę Wam krótką, plenerową sesję. Tym razem zaprosiłem do niej Olę — modelkę o zdecydownie innym typie urody niż Klaudia, ale równie sympatyczną. Cała sesja zajęła nam około 40 minut - w końcu grudzień nie rozpieszcza nas temperaturami, ale czego się nie robi dla zdjęć!

Zestaw, którym fotografowałem, tym razem był nieco bogatszy. Wykorzystałem:

  • Canon 580EX II
  • Statyw oświetleniowy
  • Uchywt do lampy
  • Białą parasolkę dyfuzyjną
  • Filtr ND typu fader

Synchronizacja błysku z krótkimi czasami naświetlania — jak to działa? [poradnik]

W ostatnim czasie dostawałem od Was sporo pytań o pracę lamp błyskowych w trybie szybkiej synchronizacji. Jak się okazuje, to wcale nie aż taka czarna…

Jak widzicie, mój zestaw pozwala na wykorzystanie trybu HSS, dzięki któremu nie muszę martwić się o czas x-sync. Zdjęcia robiłem przy czasach rzędu 1/500–1/1000 sekundy przy przysłonach f/1.8–2.2. Jednak nie zrażajcie się jeśli nie macie wyzwalaczy czy lampy, która ma taki tryb. Wtedy wystarczy, że zaopatrzycie się w filtr szary, który będzie substytutem przysłony - ograniczy ilość światła, ale nie zabije małej głębi ostrości — w końcu nie po to kupujemy jasne stałki, żeby robić portrety na przysłonach rzędu f/5.6 czy f/8.

Po zdjęciach oczywiście przyszedł czas na postprodukcję. Obróbka była bardzo podobna, jak w poprzednim poradniku, przy czym kolorystyka, którą uzyskałem jest zdecydowanie inna. Zacząłem tradycyjnie od wywołania plików RAW w Capture One, w którym zadbałem również o gradację kolorystyczną. Następnie w Photoshopie wykonałem następujące kroki:

Mam nadzieję, że ten poradnik również przypadnie Wam do gustu, a przede wszystkim zmotywuje Was do działania. Końcówka jesieni też nie jest złą porą do zdjęć!

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki o fotografii portretowej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Capture One 9 - wideorecenzja nowych funkcji Gwiazdkowe prezenty dla fotografa Prezentownik Fotoblogii - najlepsze pomysł na prezent dla fotografa Adobe Photoshop CC 2015 (jesień) - nowości okiem fotografa Gdy miłość jednych rodzi nienawiść u innych - historia zdjęcia roku autorstwa Madsa Nissena Naukowe podejście do portretów Namiot bezcieniowy w wannie Metoda na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i małej blendy

Popularne w tym tygodniu:

Wyznanie fotografa. Dlaczego nie oddajemy klientom wszystkich zdjęć? Jak wybrać najlepszą kartę SD do aparatu? Wyjaśniamy oznaczenia Jak zrobić fotokalendarz?