Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym

Nowy film wyreżyserowany przez Alejandro Gonzáleza Iñárritu został nakręcony prawie całkowicie przy wykorzystaniu światła zastanego. Zobaczcie efekt, jaki osiągnęli twórcy.

„Zjawa” („The Revenant”) to thriller opowiadający historię życia trapera Hugh Glassa. W jego rolę wcielił się Leonardo DiCaprio. Film jest interesujący nie tylko ze względu na fabułę, ale również na technikę – został w prawie 100% nakręcony przy wykorzystaniu światła zastanego.

Swój udział w zdjęciach do „Zjawy” miał filmowiec Emmanuel Lubezki, który otrzymał nagrodę za film „Birdman" oraz „Grawitacja". Był on odpowiedzialny za zdjęcia z użyciem słońca, światła księżyca oraz blasku ognia.

Pomysł na wykorzystanie światła zastanego narodził się w głowach twórców, ponieważ chcieli, by oglądający bardziej wczuli się w film.

Chcieliśmy, by widzowie mieli wrażenie, że to wszystko dzieje się naprawdę!

Jedyną sceną, w której wykorzystano kreatywne zestawy sztucznego oświetlenia było ujęcie z ogniskiem. Ze względu na nieprzewidywalne zachowanie ognia spowodowane wiatrem Lubezki rozmieścił wokół ogniska kilka żarówek, które dawały wrażenie oświetlenia bohatera żywym ogniem.

Dodatkowo Lubezki wspomina o tym, że początkowo „Zjawa” miała być kręcona na filmie, ale twórcy zdecydowali się na wykorzystanie techniki cyfrowej ze względu na niewystarczającą czułość, która nie sprawdziłaby się przy porannych i wieczornych ujęciach. Film został nagrany przy użyciu kamery Arri Alexa 65.

Polska premiera „Zjawy” odbędzie się 29 stycznia 2016 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną Aparat w kształcie rury? Jest sposób, aby mieć aparaty Fujifilm z matrycami, które fotografują tylko w czerni i bieli Pyłek w obiektywie to nic! Jak się okazuje – stłuczona soczewka też Zobacz, jak powstaje Szopka Krakowska Stanisława Malika 70 aparatów Fujifilm GFX 50R w 8 godzin. Takie rzeczy tylko w fabryce w Sendai Zobacz kolorowe zdjęcia Paryża sprzed 100 lat Nowy typ matrycy zrewolucjonizuje fotografię na wysokich czułościach? Jak połączyć lustrzankę z obiektywem anamorficznym z projektora? Powstał aparat, który zrobi ci zdjęcie z 45 kilometrów Powstała mapa praw regulujących loty dronami Zdjęcia blisko natury, czyli aparat z materiałów fotografowanego krajobrazu

Popularne w tym tygodniu:

Christian Paul w warszawskim Studio Chmury? Realizował tam lookbooka W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu Musi ją mieć każdy podróżnik! Ta koszulka pomoże się dogadać Zobacz ponad 2 tys. roślin biorących udział w koncercie na żywo w Barcelonie Sztuczna inteligencja wygeneruje realistyczny portret na bazie prostego rysunku Co roku powstawały tam MILIONY zdjęć, ale nie w tym. Festiwal balonów się nie odbędzie Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować Profesjonalni fotografowie Getty Images będą robili zrzuty ekranu z gry wideo Algorytm powiększa zdjęcia, a niektórzy twierdzą, że jest… rasistowski! 72-latka wielokrotnie raniona przez bizona. Chciała zrobić zdjęcia Raspberry Pi 4 zamieniło stary zabawkowy aparat w całkiem ciekawą cyfrówkę Canon zamierza odpalić swojego satelitę. Ale właściwie po co…?