Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym

Nowy film wyreżyserowany przez Alejandro Gonzáleza Iñárritu został nakręcony prawie całkowicie przy wykorzystaniu światła zastanego. Zobaczcie efekt, jaki osiągnęli twórcy.

„Zjawa” („The Revenant”) to thriller opowiadający historię życia trapera Hugh Glassa. W jego rolę wcielił się Leonardo DiCaprio. Film jest interesujący nie tylko ze względu na fabułę, ale również na technikę – został w prawie 100% nakręcony przy wykorzystaniu światła zastanego.

Swój udział w zdjęciach do „Zjawy” miał filmowiec Emmanuel Lubezki, który otrzymał nagrodę za film „Birdman" oraz „Grawitacja". Był on odpowiedzialny za zdjęcia z użyciem słońca, światła księżyca oraz blasku ognia.

Pomysł na wykorzystanie światła zastanego narodził się w głowach twórców, ponieważ chcieli, by oglądający bardziej wczuli się w film.

Chcieliśmy, by widzowie mieli wrażenie, że to wszystko dzieje się naprawdę!

Jedyną sceną, w której wykorzystano kreatywne zestawy sztucznego oświetlenia było ujęcie z ogniskiem. Ze względu na nieprzewidywalne zachowanie ognia spowodowane wiatrem Lubezki rozmieścił wokół ogniska kilka żarówek, które dawały wrażenie oświetlenia bohatera żywym ogniem.

Dodatkowo Lubezki wspomina o tym, że początkowo „Zjawa” miała być kręcona na filmie, ale twórcy zdecydowali się na wykorzystanie techniki cyfrowej ze względu na niewystarczającą czułość, która nie sprawdziłaby się przy porannych i wieczornych ujęciach. Film został nagrany przy użyciu kamery Arri Alexa 65.

Polska premiera „Zjawy” odbędzie się 29 stycznia 2016 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona Adobe podsumowało rok 2020 jednym słowem. Zgadniesz, jakim? Czy można fotografować, będąc niewidomym? Zdjęcie dnia. Pierwsza kolorowa fotografia Marsa w wysokiej rozdzielczości Tratwa ratunkowa dla żyraf. Niezwykłe zdjęcia z Kenii Pyłek w obiektywie to nic! Jak się okazuje – stłuczona soczewka też Co się stanie jeżeli zapiszemy zdjęcie 500 razy? Zdjęcie dnia. Żniwa w środku zimy na zamarzniętym Zalewie Wiślanym Fotografowanie z prędkością BILIONA klatek na sekundę Selfie-turystyka. Czy potrafimy podróżować bez robienia zdjęć? 70,000 ludzi na najbardziej otagowanej panoramie świata Gra Doom działa na starym Kodaku DC260. Tego jeszcze nie było!

Popularne w tym tygodniu:

Niesamowity wir reniferów ujęty z drona na bezludnej, mroźnej równinie Łazik Curiosity zrobił ogromne selfie podczas swojej wycieczki po Marsie Skandaliczna naga sesja w Dubaju: 40 modelek i 1 fotograf. Co najmniej 12 osób zatrzymano Zdjęcie dnia. Rolnik przypadkiem natrafił na groby sprzed 4000 lat Półki ze sprzętem foto runęły jak kostki domina Strażak celował do czarnoskórego fotografa z broni. Teraz stanie przed sądem Trytytki rozwiążą każdy problem, nawet na Marsie. Zdjęcie NASA to nie fotomontaż Mars na niezwykłym zbliżeniu. NASA udostępnia nowe zdjęcie