Okres przedświąteczny to czas, kiedy aparaty znikają z półek jak świeże bułeczki. Jeśli znalazłeś pod choinką aparat i nie bardzo wiesz, od czego zacząć, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!
Ten artykuł ma 3 strony:
Producenci dwoją i się i troją, żeby sprzedać jak najwięcej sprzętu, a święta to wspaniała okazja, szczególnie przy mnogości różnych cash-back’ów, gratisowych akcesoriów czy pakietów Adobe. Pewnie niejeden z Was znalazł pod choinką nowy aparat. Pierwsze dni z nową zabawką zazwyczaj są ciężkie, szczególnie jeśli to zupełnie nowy, dotąd nieznany, sprzęt. W dzisiejszym poradniku wziąłem na warsztat dwa bardzo popularne aparaty, na których przykładzie opiszę podstawowe funkcje, które umożliwią sprawne poruszanie się w tej dziedzinie. Obsługa każdego aparatu jest nieco inna, ale znakomita większość funkcji opisana jest w bardzo podobny sposób, niezależnie od modelu czy producenta aparatu.
Tarcze i przyciski
Na aparatach znajdziemy całe mnóstwo różnych przycisków, tarcz, pokręteł czy dźwigni. To właśnie nimi obsługujemy aparat. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich. Żeby pokazać dokładnie przyciski w omawianych aparatach, użyłem opcji porównywania - z lewej strony pokazałem Olympusa OM-D E-M10 Mark II, z prawej - Nikona D3300.
1. Koło trybów
Ten element znajdziemy niemal na wszystkich aparatach. Na nim wybieramy czy chcemy korzystać z trybu automatycznego, półautomatycznego, czy manualnego. Dodatkowo w wielu aparatach mamy możliwość wyboru trybów dedykowanych do konkretnych scen (np. sport, krajobraz, portret). Samym trybom przyjrzę się w dalszej części poradnika.


2. Koła nastaw
W zależności od aparatu, wyposażone są one w różną liczbę tych elementów. Zadaniem tych kół jest zmiana parametrów. Typowo amatorskie konstrukcje wyposażone są w jedno, te bardziej zaawansowane, w dwa. Mając jedno koło w aparacie, chcąc zmienić drugi parametr, musimy skorzystać z kombinacji wciśnięcia dedykowanego przycisku w połączeniu z obracaniem wspomnianego koła.


3. Przyciski Fn/C
W zależności od firmy te przyciski mają różne oznaczenia. Do nich możemy przypisać często używane funkcje. Z mojego doświadczenia wynika, że dopiero po kilku dniach jestem w stanie określić, do jakiej funkcji brakuje mi dostępu bezpośrednio z przycisku na obudowie.


4. Przyciski i/q.menu/Q
Te przyciski służą do wywołania menu podręcznego, w którym umieszczone są najczęściej zmieniane parametry, takie jak czułość, balans bieli, jakość zdjęć czy tryb działania autofokusu.


Menu podręczne w Olympie aktywujemy przyciskiem "OK", natomiast w Nikonie "I" w lewej dolnej części korpusu
5. Przycisk info/disp.
Tymi przyciskami zmienimy ilość informacji znajdujących się na ekranie. Dużo zależy od producenta aparatu, ale zazwyczaj mamy możliwości ustawienia kilku trybów wyświetlania — od zupełnie czystego ekranu, po wszystkie parametry, które jednak zajmą lwią część ekranu.


6. Inne przyciski
Często na obudowach aparatu znajduje się przycisk oznaczony czerwoną kropką — odpowiada on za nagrywanie klipów wideo. Przycisk "play” służy oczywiście do oglądania zdjęć, a znaczenia przycisku "menu" raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć.


Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze