Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie

Pamiętacie małpie selfie z 2011 roku, które obiegło internet? Organizacja PETA oraz fotograf, na którego aparacie pojawiło się zdjęcie niedawno zakończyli proces.

David Slater (po lewej) oraz selfie wykonane przez Naruto (po prawej)

Sąd federalny w San Francisco poinformował, że planuje umorzyć sprawę zarządzając, że małpa nie może posiadać praw autorskich do zdjęć.

CBS San Francisco donosi, że sędzia William Orrick jest przychylny fotografowi Davidowi Slaterowi, którego aparat zabrała indonezyjska małpa Naruto i zrobiła sobie zdjęcie.

„Nie uważam, że kwestia praw autorskich może być postrzegana tak szeroko w przypadku zwierząt, jak i ludzi" – mówi Orrick, który utrzymuje, że federalne prawo autorskie nie przysługuje zwierzętom.

PETA wystosowała pozew przeciwko Slaterowi w 2015 roku, upierając się, że Naruto posiada prawa autorskie do zdjęcia i powinien otrzymać wszystkie profity płynące z fotografii.

Pozew zakłada, że Naruto był odpowiedzialny za „celowe wielokrotne wyzwolenie migawki i rozumienie skutku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wciśnięciem spustu migawki, jej dźwiękiem i zmianą wyglądu swojego odbicia w soczewce obiektywu”.

Pozew został wystosowany po tym, jak Wikipedia odmówiła usunięcia zdjęcia ze strony i uznała, że powinno ono być w domenie publicznej. Urząd ochrony praw autorskich odmówił, tłumacząc swoją decyzję tym, że nie mogą rejestrować dzieł stworzonych przez małpy.

Sprawa zrobiła się bardziej kuriozalna po tym, jak trafiła do sądu – obie strony debatowały nad osobą oraz płcią małpy na zdjęciach, by stwierdzić czy aby na pewno jest to Naruto.

Mimo tego, że sędzia Orric planuje umorzyć sprawę zezwolił PETA na złożenie zmienionego pozwu. Obrońcy zwierząt planują zrobić to najszybciej, jak będą mogli.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Piękno renesansowego obrazu uchwycone na noworocznym zdjęciu Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym Pewien Irlandczyk opanował sztukę robienia selfie ze zwierzętami do perfekcji Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł Jak działa mechanizm lustra w nowych Canonach? Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć Powietrzne malowanie światłem z... drona Automatyzacja w fotografii, czyli nowy poziom malowania światłem Firma Canon stworzyła piękną miniaturkę modelu EOS 5DS z dwoma obiektywami Nieszczęśliwe wypadki aparatów: Sony w lawie Fotografowanie w Internecie kontra rzeczywistość Ewolucja aparatów wyjaśniona w 11 portretach BBC fotografuje i nagrywa filmy... sztucznym pingwinem Oto pomysł jak połączyć fotograficzną teorię z praktyką Zobacz kolorowe zdjęcia Paryża sprzed 100 lat "Jesteś piękna", czyli projekt socjologiczny Shei Glover 12 000 zwierząt sfotografowanych w projekcie „Photo Ark" JPEGmini - czy można zmniejszyć zdjęcie JPEG o 80% i zachować jego jakość? Jeśli nie potraficie zostawić ukochanego aparatu w domu, mamy dla Was rozwiazanie Pulse - wszystko, czego potrzebujesz do pełnej obsługi aparatu ze smartfona Canon chciał kupić Sigmę. Dlaczego został odrzucony? Niezwykle rzadki obiektyw Fisheye Nikkor 10 mm f/5.6 OP do kupienia na aukcji Tookapic.com, czyli jedno zdjęcie dziennie, codziennie. Kreatywne narzędzie dla fotografów

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie