Alegorie z malarstwa na fotografiach Alice Bruce

Gdy wielka firma chce kupić Twój dom aby wybudować w tym miejscu pole golfowe, na pewno nie pałasz do nich bezgraniczną sympatią. Sportretowani na fotografiach Alice Bruce mieszkańcy szkockiego Menie, również nie byli zachwyceni tym pomysłem.

Mike & Sheila Forbes: Mill of Menie, sierpień 2010.
Odwołuje się do ‘American Gothic’ Granta Wooda z 1930.

Nadal trwający projekt Menie, rozpoczął się już w 2010 roku. Wtedy to Alicia Bruce nawiązała bliższe relacje z mieszkańcami południowo-wschodniego wybrzeża. Wybierając jako formę przekazu alegorie z malarstwa, chciała przekazać oblicze konfliktu w jakim znajdują się mieszkańcy Menie. Miejscowa ludność stanęła w obliczu sytuacji, która waży na ich całym życiu – sprzedaży domów pod pole golfowe firmy Trump International.

Molly Forbes, Paradise, 2010.
Odnosi się do ‘To Pastures New’ Jamesa Guthrie, 1883.

Będąc zakorzenionym w danym miejscu, mieszkając tam całe życie, wizja zmiany otoczenia nie ucieszyłaby nikogo.
Alicia poprosiła mieszkańców aby wybrali obrazy z kolekcji miejscowej galerii sztuki – Aberdeen Art Gallery, które ich zdaniem najbardziej odzwierciedlają konflikt ich dziedzictwa i obecnej sytuacji.

David Milne: Hermit Point, sierpień 2010.
Odnosi się do The Mower, Arthura Hughes z 1865

Alicia Bruce często korzysta z tematów, które odnajduje w malarstwie, nadaje im nowe znaczenie osadzone w pierwotnym przekazie. Prace Alice, dzięki wykorzystaniu alegorii z malarstwa, stały się nośnikiem przekazu nie tylko kulturowego, lecz również politycznego, który w swojej formie staje się ponadczasowy. Poprzez wybór, Alice w subtelny sposób zakorzenia portret mieszkańców Menie w lokalnej kulturze, a ich tematyka pomaga artystce oddać ducha miejsca i lokalne nastroje.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

John Munro, Leyton Cottage, 2010
Nawiązuje do Nighfall, portertu Georga Mackaya Browna, namalowanego przez Erika Hoffmana w 1988.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Ready, steady, go! Symboliczne dążenie do nowych przestrzeni życiowych Nowoczesne portrety klasycznych rzemieślników, którym grozi wyginięcie Jak powstają efekty specjalne z "Gry o Tron"? Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów Idealne ciała nagich sportowców w ESPN The Body Issue Shake it baby, czyli trochę wody dla ochłody Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Body art sfotografowane w ultrafiolecie Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia Pozując wśród swoich tygodniowych…śmieci! Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Szczękoczułki, pancerzyki, wielkie oczka, trochę futerka. Piękne makro portrety…owadów Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Ravshaniya – artystka, która poderwała przedmioty do lotu W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017