Fotografka pozywa Twittera za nieusunięcie zdjęć, mimo licznych próśb

Fotografka Jennifer Rondinelli Reilly wystosowała pozew przeciwko Twitterowi za pogwałcenie prawa autorskiego za to, że firma nie usunęła zdjęcia, które było wielokrotnie zgłaszane do moderacji.

© Ian Clark / Flickr

Naruszanie praw autorskich jest popularnym problemem dotykającym fotografów na całym świecie. Na pewno większość z was chociaż raz spotkała się z wykorzystaniem waszego zdjęcia na portalach społecznościowych, lub w innych sytuacjach.

Pracownica agencji reklamowej usłyszała zarzut za wykorzystanie zdjęcia ofiary ZOMO

Wykorzystywane w reklamach, w tym w social media, zdjęcia należy odpowiednio dobierać. Twórczyni niefortunnego posta na fanpage'u na Facebooku marki…

TorrentFreak donosi, że fotografka z WisconsinJennifer Reilly złożyła w tym tygodniu pozew sądowy przeciwko Twitterowi w kalifornijskim sądzie stanowym.

Reilly utrzymuje, że po tym jak odkryła wykorzystanie jej zdjęć bez stosownych zgód wysłała aż 28 wiadomości do władz firmy z prośbą o rozwiązanie sytuacji i usunięcie fotografii. Mimo tego, że w późniejszym czasie Twitter podjął działania w kwestii kilku zdjęć, to 50/56 zgłoszonych zdjęć nie zostało ściągniętych ze strony.

W mailu Jennifer pisze o wykorzystaniu zdjęcia jej autorstwa bez wyraźnych praw, podając link do swojego portfolio. W treści wiadomości wyraźnie zaznaczona jest prośba o usunięcie dzieła, którego prawa zostały naruszone, w trybie natychmiastowym. Jennifer powołuje się na DMCA – Digital Millenium Copyright Act, czyli odpowiednik naszej Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych.

Zdjęcie autorstwa Reilly jest zatytułowane „Red Lips And Microphone” i jest sprzedawane przez artystkę jako odbitka autorska, kolekcjonerska.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Z postów na Twitterze wynika, że zdjęcie zostało zmodyfikowane i użyte jako reklama dla wydarzenia na Uniwersytecie Północnego Teksasu, które zostało wielokrotnie udostępnione, w ramach promocji eventu.

Mimo tego, że główny post został usunięty, te udostępnione wciąż są dostępne on-line. Oczywiście widnieje w nich zdjęcie autorstwa pokrzywdzonej.

Reilly nalega, by sąd wymusił na Twitterze usunięcie wszystkich pojedynczych udostępnień zdjęcia oraz wypłacił jej odszkodowanie za poniesione potencjalne oraz rzeczywiste straty majątkowe.

Niestety wciąż rozumienie faktu, że fotografowie zarabiają na sprzedaży zdjęć, a nie tylko na ich robieniu stanowi pewnego rodzaju kuriozum dla społeczeństwa. Musimy walczyć o respektowanie naszych praw — bez względu na to, czy nasze zdjęcie zostanie wykorzystane przez Pana X, czy przez wielką korporację. Tylko w ten sposób możemy podkreślić wartość, jaką stanowi dla nas nasza własność intelektualna.

Pamiętajcie, że polska Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych konkretnie określa warunki wykorzystania naszej twórczości i zabrania wykorzystywania jej bez naszej wyraźnej zgody.

Źródło: TorrentFreak

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji „Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach Dlaczego świat potrzebuje fotografów wojennych Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni" INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia 187 tysięcy zdjęć i ilustracji w domenie publicznej Podwodny weekend z firmą Olympus "Rytuały Przejścia" Przemysława Pokryckiego na spotkaniu autorskim !ART COME OUT! Jesteśmy w drodze do Las Vegas na targi CES 2016. Jakie nowości fotograficzne możemy zobaczyć? „The Lost Rolls” - fotoreporter Ron Haviv wywołał ponad 200 zapomnianych rolek filmu Phase One prezentuje 100-megakselowy średni format przy współpracy z Sony Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.01.2016 - 15.02.2016 Zobacz 9 swoich najlepszych zdjęć na Instagramie w 2015 roku Wypróbuj najnowsze obiektywy Tamron SP w czasie dni otwartych w całej Polsce Maciej Jeziorek opowiada o Indiach w albumie "317 days to Mars" Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic Zobaczcie najlepsze ujęcia z GoPro nagrane w 2015 roku Ultra szeroki, jasny zoom już niedługo na rynku - Tokina prezentuje AT-X PRO SD 14-20mm f/2 (IF) DX Wyciekły pierwsze zdjęcia Fujifilm X-Pro 2 Dołącz do naszej fotoekspedycji do Indii i Nepalu z Pawłem Łącznym i Fujifilm „Z ojca na syna” - prezentujemy Wam kalendarz Lavazza 2016 Planujesz kupić średni format? Hasselblady przecenione w USA nawet o 50% "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" nagrane analogowo – czy nadchodzi czas odrodzenia Kodaka?

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Adobe Photoshop Elements 2018 potrafi otworzyć zamknięte oczy na zdjęciach Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Przez tę sesję kobieta straciła pracę. Czy tak powinno być? Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania