Przyszłość jest bliżej niż myślicie – oto Eyeborg, człowiek z kamerą zamiast oka

Rob Spence to filmowiec ze sztucznym okiem, który ostatnio zastąpił je bezprzewodową kamerą wtopioną w protezę. Oczywiście nie jest podłączona do jego mózgu, ale jest pierwszym urządzeniem rejestrującym prawdziwą perspektywę pierwszej osoby, wliczając w to mrugnięcia oraz rozglądanie się na boki. Zobaczcie, co kryje się za projektem Eyeborg.

© Eyeborg / Vimeo

Projekt Eyeborg rozpoczął się, kiedy filmowiec – Rob Spence – zadecydował po 26 latach, że chce mieć w swojej protezie oka kamerę. Tego zadania podjął się okulista Phil Bowen, który zaprojektował dwuczęściową obudowę sztucznego oko z elementami elektryki.

Następnym krokiem było zaangażowanie Kosty Grammatisa, utalentowanego inżyniera, który stworzy pierwszą na świecie kamerę zamontowaną w protezie oka. Na dodatek zrobił to na stole kuchennym Roba!

Stworzeniem systemu przekazywania danych między kamerą, a komputerem zajęła się firma RF-links, która na specjalne żądanie zamówienie autorów stworzyła mikro-transmiter na podstawie swoich dotychczasowych produktów. Został on ulepszony i zminiaturyzowany.

Ostatnią osoba, która dołączyła do zespołu był inżynier Martin Ling, który odegrał kluczową rolę w poskładaniu całego projektu w całość. Jego zadaniem było połączenie malutkiej bateryjki, kamery oraz transmitera w taki sposób, by oko Roba mogło bez problemu przekazywać dane do odbiornika.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Bruce Gilden „Face" - fascynująca, ale trudna lektura dla fanów fotografii Chłopiec z aparatem zamiast głowy Właściciel uwiecznia przygody psa podczas wspaniałych podróży Dlaczego zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 mln euro? Tak wygląda projekcja "Nienawistnej ósemki" na taśmie 70 mm Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie Piękno renesansowego obrazu uchwycone na noworocznym zdjęciu Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym Pewien Irlandczyk opanował sztukę robienia selfie ze zwierzętami do perfekcji Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł Jak działa mechanizm lustra w nowych Canonach? Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć Powietrzne malowanie światłem z... drona Automatyzacja w fotografii, czyli nowy poziom malowania światłem Firma Canon stworzyła piękną miniaturkę modelu EOS 5DS z dwoma obiektywami Nieszczęśliwe wypadki aparatów: Sony w lawie Fotografowanie w Internecie kontra rzeczywistość Ewolucja aparatów wyjaśniona w 11 portretach BBC fotografuje i nagrywa filmy... sztucznym pingwinem Oto pomysł jak połączyć fotograficzną teorię z praktyką Zobacz kolorowe zdjęcia Paryża sprzed 100 lat "Jesteś piękna", czyli projekt socjologiczny Shei Glover 12 000 zwierząt sfotografowanych w projekcie „Photo Ark"

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie