Google zamyka Picasę na rzecz Google Photos

Gigant medialny Google podjął ostatnio kroki, które zrewolucjonizowały rynek fotografii cyfrowej. Ich produkt Google Photos oferuje nielimitowane darmowe przechowywanie zdjęć oraz możliwość ich udostępniania. W efekcie, na rynku zrobiło się zbyt ciasno dla innego programu do obróbki zdjęć - Google Picasa.

© Daniel Sjöström / Flickr / CC

Popularność serwisu Google Photos stale rośnie – obecnie używa go ponad 100 milionów osób. Skutkiem tego jest ogłoszenie zamknięcia aplikacji Picasa. Jako wytłumaczenie Google podało, że chcą skoncentrować się w pełni na nowej usłudze.

Po wielu myślach i rozważaniach postanowiliśmy, że Picasa powinna przejść na emeryturę na rzecz młodszego serwisu – Google Photos. Wierzymy w to, że dzięki jednemu serwisowi obsługiwanemu z poziomu komputera oraz urządzeń mobilnych, dostarczymy użytkownikom lepszych wrażeń.

Firma nabyła Picasę od spółki Lifescape w 2004 roku. Wprowadzenie prze Google darmowego narzędzia do organizowania oraz edytowania zdjęć było dla wielu użytkowników ułatwieniem oraz początkiem ich przygody z cyfrową obróbką zdjęć. Zanim koncern zapowiedział wprowadzenie Google Photos, plotki mówiły o tym, że Picasa zostanie po prostu zmieniona w nową markę.

W związku z tym, że Google miało dwa produkty odpowiadające za zdjęcia – postanowieniem zarządu zamknięty zostanie mniej popularny z nich, czyli Picasa. Działanie to ma na celu ułatwienie wyboru użytkownikom.

Zawartość albumów Picasa Web jest obecnie dostępna w ramach Google Photos. Dla użytkowników, którzy chcą wciąż widzieć takie dane jak: tagi, podpisy oraz komentarze – Google stworzy specjalną przestrzeń z możliwością dostępu do nich. Będziecie mogli zobaczyć, ściągnąć oraz usunąć albumy Picasa Web, ale nie będziecie mogli tworzyć nowych, układać ani edytować ich. Zmiany zaczną być wprowadzane 1 maja 2016 roku.

Przepraszamy za wszystkie niedogodności zaistniałe przez tę sytuację, ale chcemy was zapewnić, że robimy to dla polepszenia jakości zarządzania zdjęciami. Google Photos to nowszy i bardziej rozbudowany produkt, który oferuje lepszą platformę (…).

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Picasa zostanie ostatecznie zamknięta 15 maja 2016 roku. Aplikacja wciąż będzie dostępna na komputerach, ale program nie otrzyma już żadnej aktualizacji.

Źródło: Picasa blog, PCMag

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Instagram planuje wprowadzenie znaczącej aktualizacji. Co będzie następne? Warsztaty Camera Adventure z Jackiem Boneckim Nagrodzone prace w konkursie LensCulture Exposure Awards 2015. Dominika Gęsicka wśród finalistów Aktualizacja oprogramowania do wersji 4.00 w Fujifilm X-E2 zmienia go w X-E2S Aktualizacja Instagrama pozwala na prowadzenie jednocześnie wielu kont Zobacz zdjęcia, które wygrały w National Geographic Kids Photo Contest 2015 Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.02.2016 - 15.03.2016 Znamy wyróżnionych w Sony World Photography Awards 2016 za wybitny wkład w fotografię Czy na tyle nowego iPhone'a znajdziemy 2 aparaty? 16-letni syn Davida Beckhama odpowiedzialny za nową kampanię Burberry Nikon przyznał nagrodę nieudolnie przerobionemu zdjęciu. Internauci pokazali na co ich stać Jeśli kochacie pandy, ta Leica jest dla was „Należał do Twojego ojca...”, czyli miecz świetlny Yongnuo YN360 Adobe Portfolio - stwórz swoje portfolio w kilka minut z Adobe Fujifilm ogłasza wzrosty cen na materiały analogowe Sigma udowadnia odporność swoich nowych filtrów Konkurs fotograficzny „Metamorfozy Łodzi w czterech porach roku” Na Targach Film Video Foto 2016 Fotografka pozywa Twittera za nieusunięcie zdjęć, mimo licznych próśb „Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach Dlaczego świat potrzebuje fotografów wojennych Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni"

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Znamy wyniki konkursu fotograficznego "Mokotów – teraz!" Stworzony przez Augusta Sandera portret zbiorowy społeczeństwa niemieckiego należy do najwybitniejszych osiągnięć fotografii XX wieku