Na tym dysku można zapisać 360 TB zdjęć na prawie 14 miliardów lat

Chcesz mieć pewność, że twoje dane będą bezpieczne na zawsze? Wystarczy je zapisać za pomocą lasera na kawałku kryształu.

© University of Southampton

Naukowcy z Uniwersytetu Southamton w Wielkiej Brytanii opracowali technikę zapisu danych z wykorzystaniem impulsów lasera, które zapisują je w nanostrukturze kawałków kwarcu. Impulsy lasera tworzą trzy warstwy nanokropek, każdy tylko 5 mikronów nad drugim. Zmiany w strukturze możemy odczytać za pomocą innego impulsu światła i zarejestrowaniu jego polaryzacji. Brzmi trochę jak magia ale sednem tego rozwiązana jest jego pojemność i trwałość. Kryształ pozwala na przechowanie 360 terabajtów danych przez 13,8 miliarda lat.

Zespół zapisał już w ten sposób kilka poważnych dokumentów na małych, szklanych dyskach, między innymi Deklarację Praw Człowieka, która w tej wersji może przetrwać ludzkość. Naukowcy szukają firm, które pomogą wprowadzić technologię na rynek. Na razie trudno powiedzieć czy tego typu rozwiązanie da się zastosować powszechnie. Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wypalić sobie całą bibliotekę cyfrowych zdjęć na niedużym szklanym dysku parawie na zawsze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Zeiss Mirotar 1000 mm f/5.6 wystawiony na sprzedaż Ubersnap umożliwia drukowanie GIF-ów Zobaczcie krajobraz Marsa w 360 stopniach dzięki Curiosity Historia fotografii w 5 minut Smartfony z podwójnymi obiektywami standardem w 2017 roku? Bruce Gilden „Face" - fascynująca, ale trudna lektura dla fanów fotografii PicsArt ogłasza konkurs fotograficzny nawiązujący do słynnego zdjęcia w konkursie Nikona Selfie? Dlaczego nie! Zobaczcie zabawny musical o kulturze mediów społecznościowych Chłopiec z aparatem zamiast głowy Dlaczego DxO nie testuje matryc X-Trans? Przyszłość jest bliżej niż myślicie – oto Eyeborg, człowiek z kamerą zamiast oka Właściciel uwiecznia przygody psa podczas wspaniałych podróży Dlaczego zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 mln euro? Tak wygląda projekcja "Nienawistnej ósemki" na taśmie 70 mm Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie Piękno renesansowego obrazu uchwycone na noworocznym zdjęciu Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym Pewien Irlandczyk opanował sztukę robienia selfie ze zwierzętami do perfekcji Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł Jak działa mechanizm lustra w nowych Canonach? Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć Powietrzne malowanie światłem z... drona Automatyzacja w fotografii, czyli nowy poziom malowania światłem

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie