Dlaczego zdjęcie Warrena Richardsona zostało fotografią roku World Press Photo 2016?

World Press Photo Foundation uznało pracę Australijczyka, Warrena Richardsona za najlepsze zdjęcie roku. Zobaczcie, dlaczego ta fotografia jest tak wyjątkowa.

© Warren Richardson / www.worldpressphoto.org

Fotografia autorstwa Warrena Richardsona, która wygrała również© Warren Richardson / www.worldpressphoto.org, ukazuje uchodźcę przekraczającego granicę Serbsko-Węgierską w okolicy miast Horgoš oraz Röszke.

Zdjęcie zostało zrobione 28 sierpnia 2015 roku. Mężczyzna podaje przez niedokończoną barierę dziecko drugiej osobie. Wydźwięk fotografii ma charakter nie tylko dokumentalny (dotyczący ucieczki ludności z Serbii), ale również symboliczny. Dziecko jest metaforą nowego życia, któremu została dana nowa szansa już na jego początku.

Richardson jest fotografem obecnie zamieszkującym Budapeszt na Węgrzech. Fotograf wyjaśnia jak powstało zdjęcie.

Spałem wśród uchodźców przez pięć dni w okolicach granicy. Na miejsce przybyła grupa około 200 osób. Poruszali się oni pod osłoną drzew wzdłuż barykady. Pierwsze przechodziły kobiety i dzieci, później ojcowie i starsi mężczyźni.

Musiałem być z tą załogą przez około pięć godzin. Graliśmy w kotka i myszkę z policją przez całą noc. Byłem wykończony, kiedy zrobiłem zdjęcie. Było ok. trzeciej nad ranem – nie mogłem użyć flasha, ponieważ policja próbowała odnaleźć uchodźców, a przez to bym ich zdradził. Pozostałem sam na sam ze światłem księżyca.

Francic Kohn, przewodniczący jury oraz dyrektor fotograficzny agencji France-Presse, mówi, że kiedy z pozostałymi członkami jury zobaczyli zdjęcie – wiedzieli, że jest ważne. Ma ono niesamowitą moc, ze względu na swoją prostotę oraz symbolikę drutu kolczastego. Przedstawia ono wszystko, z czym musieli zmagać się uchodźcy. Kohn uważa to zdjęcie, za bardzo klasyczne oraz ponadczasowe. Portretuje ono sytuację, ale sposób wykonania nadaje mu niesamowitego wydźwięku w kontekście rozumienia świata.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Huang Wen, dyrektor działu nowych mediów w agencji informacyjnej Xinhua twierdzi, że w tym zdjęciu widać niepewność i ogromne napięcie. Zwłaszcza jeśli chodzi o nastrój – jest inny niż w fotografiach wykonanych „w twarz”. - „Zdjęcie jest delikatne i pokazuje emocje, prawdziwe uczucia z głębi serca ojca, próbującego podać swoje dziecko światu, do którego tęskni. To naprawdę poruszające.”

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Znamy wyniki World Press Photo 2015. Oto najlepsze fotografie prasowe minionego roku 3-osiowa stabilizacja i czujniki AF na matrycy do smartfonów. Takie rzeczy to tylko w Sony Fotografowanie telefonem może być sztuką – poznajcie zwycięzców Mobile Photography Awards 2015 10. urodziny Domu Spotkań z Historią i wystawa fotograficzna Uwaga na ostatnią aktualizację Creative Cloud dla Mac Google zamyka Picasę na rzecz Google Photos Instagram planuje wprowadzenie znaczącej aktualizacji. Co będzie następne? Warsztaty Camera Adventure z Jackiem Boneckim Nagrodzone prace w konkursie LensCulture Exposure Awards 2015. Dominika Gęsicka wśród finalistów Aktualizacja oprogramowania do wersji 4.00 w Fujifilm X-E2 zmienia go w X-E2S Aktualizacja Instagrama pozwala na prowadzenie jednocześnie wielu kont Zobacz zdjęcia, które wygrały w National Geographic Kids Photo Contest 2015 Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.02.2016 - 15.03.2016 Znamy wyróżnionych w Sony World Photography Awards 2016 za wybitny wkład w fotografię Czy na tyle nowego iPhone'a znajdziemy 2 aparaty? 16-letni syn Davida Beckhama odpowiedzialny za nową kampanię Burberry Nikon przyznał nagrodę nieudolnie przerobionemu zdjęciu. Internauci pokazali na co ich stać Jeśli kochacie pandy, ta Leica jest dla was „Należał do Twojego ojca...”, czyli miecz świetlny Yongnuo YN360 Adobe Portfolio - stwórz swoje portfolio w kilka minut z Adobe Fujifilm ogłasza wzrosty cen na materiały analogowe Sigma udowadnia odporność swoich nowych filtrów

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Adobe Photoshop Elements 2018 potrafi otworzyć zamknięte oczy na zdjęciach Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Przez tę sesję kobieta straciła pracę. Czy tak powinno być? Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania