Associated Press wycofuje prace Daniela Ochoa de Olza z World Press Photo. Przyznano nową nagrodę w kategorii „Ludzie”

World Press Photo bez problemów nie byłoby tym samym konkursem. Tym razem afera dotyczy zdjęć zdobywcy trzeciej nagrody w kategorii „Ludzie” - Daniela Ochoa de Olza. Materiał pod tytułem „Ofiary paryskich ataków” został wycofany z konkursu . Jury już wybrało nowego laureata.

© Daniel Ochoa de Olza

Przedstawiciele agencji fotograficznej Associated Press uznali, że materiał de Olzy, ukazujący portrety ofiar z listopadowych ataków 2015 roku, został wysłany na konkurs przez pomyłkę. W kwestii kryteriów wejścia do konkursu, AP zakłada, że zdjęcia powinny być dystrybuowane przez ich agencję – nawiązując do polityki reprodukcji fotografii wykonanych przez inne osoby. Materiał de Olzy nigdy nie był.

Fotografie te nigdy nie były dystrybuowane przez AP, co jest naszym kryterium zgłaszania prac w konkursach, z powodu naszej polityki wykorzystywania zdjęć zrobionych przez innych. Szczerze żałuję niedogodności związanych z wycofaniem tych ośmiu zdjęć, które spowodowaliśmy World Press Photo i podejmiemy natychmiastowe kroki, aby temu zapobiec ponownie w dowolnym konkursie fotograficznym.

Santiago Lyon, wiceprzewodniczący działu fotografii w agencji Associated Press

Daniel Ochoa de Olza wygrał również w tej kategorii drugą nagrodę, za portret młodych dziewczynek z Hiszpanii, zatytułowany „La Maya Tradition”. Miejsce paryskiej serii zastąpił materiał zdobywcy czwartego miejsca – Magnusa Wennmana, pod tytułem „Where the Children Sleep”. Ten cykl prezentowaliśmy jakiś czas temu na Fotoblogia.pl.

Poniżej przedstawiamy Wam materiał Magnusa Wennmana opowiadający historię dzieci syryjskich uchodźców.

Konkurs World Press Photo co roku spotyka się z mniejszymi lub większymi problemami. Nie uważacie, że jurorzy i organizatorzy powinni przyłożyć większa wagę do kwestii zarządzania tym najbardziej prestiżowym współzawodnictwem na świecie?

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Źródło: Time.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Firma Polaroid wykupiona przez polskiego inwestora. Czy nadchodzi natychmiastowa rewolucja? Młodzi artyści zaprezentują się na Festiwalu Sztuki im. Wojciecha Zamecznika - FORMA Zmiany na Flickrze. Zobacz, jak będzie wyglądał nowy interfejs galerii Nikon zapłaci 475 tysięcy euro za przegrany proces, który sam wytoczył Nadchodzi nowa, pełnoklatkowa lustrzanka Nikona z serii 7XX? Eduardo Martins – udawał fotografa wojennego i został boleśnie zdemaskowany Ranny w Libii fotoreporter wraca do Europy DJI Mavic Pro i DJI Googles to przenośny zestaw dla miłośników latania Konkurs Fotograficzny Empiku 2014 rozstrzygnięty! Oto relacja z imprezy i nagrodzone prace Flickr jako baza kopii zapasowych twoich zdjęć Dobra wiadomość dla ”aktowców”. Facebook rozważy zmianę polityki nagości

Popularne w tym tygodniu:

Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera Sony: 100 mln dolarów na walkę ze skutkami pandemii. Również dla artystów Portret Audrey Hepburn ląduje na aukcji w Warszawie Ilford wstrzymuje produkcję materiałów światłoczułych. Rób zapasy, póki są Razem 2020: Fotografowie pomagają w walce ze skutkami koronawirusa Fujifilm zacznie testy leku na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych Sony otwiera osobną firmę, która będzie zajmowała się fotografią