Każdy może być fotografem. Ale czy jesteś artystą?

Kiedy wciskasz spust migawki – jesteś fotografem. Ale czy jesteś artystą? - pyta Roger Ballen. Jest to powód, przez który na pewno niejednokrotnie zachodziliście w głowę, jeśli traktujecie fotografię jako coś więcej, niż tylko pracę.

© Marcin Watemborski / Watemborski

Czy w waszych życiach był już moment, kiedy mogliście z czystym sumieniem stanąć przed lustrem, spojrzeć sobie w twarz i powiedzieć - „Tak, jestem fotografem. Jestem artystą.”? Szczerze mówiąc – nigdy nie zdarzyło mi się nazwać siebie artystą, ale w toku moich doświadczeń życiowych i wyborów z czystym sumieniem mogę powiedzieć: „Jestem fotografem – to mój sposób wyrażania siebie”.

Chciałbym podzielić się z wami moimi myślami dotyczącymi fotografii artystycznej, bazując na kilku zdaniach wypowiedzianych przez Rogera Ballena. W każdym z nas tkwią pewne wątpliwości i oczekiwania względem siebie i własnej twórczości.

Myśl pierwsza — Powód do uprawiania sztuki

Dobra fotografia zostaje w umyśle. Świadomość obrazu powinna być powodem uprawiania Sztuki. Dobre zdjęcie musi utkwić głęboko w psychice, ponieważ wywiera na odbiorcy emocje, wzbudza szok lub przypomina o jakimś ważnym wydarzeniu z przeszłości. Analiza obrazu i otwarty umysł to podstawy Sztuki.

Myśl druga – Określ swój świat na nowo

Zastanawialiście się jak definiować piękno, brzydotę… cokolwiek? Jeśli zdefiniujecie swój świat na nowo, zmienicie rozumienie słów, przeanalizujecie je i poznacie od początku – możecie być artystami.

Myśl trzecia – Konteksty wizualne

Jedną z najważniejszych rzeczy jest analiza obrazu. Istotne jest dostrzeganie detali – na dobrych zdjęciach nic nie pojawia się przypadkiem, wszystko jest zaplanowaną całością mającą często metaforyczny, głębokie znaczenie. Każdy z nas może odbierać to inaczej, ze względu na to, że różnimy się od siebie przeżyciami, wyznawanymi wartościami, czy chociaż gustem. Konteksty wizualne to zależności różnych partii obrazów względem siebie. Nie zawsze muszą być ubrane w słowa, jeśli rozumiecie i czujecie wewnątrz, o co chodzi.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Myśl czwarta – Unikalne spojrzenie

Jak wspominałem – każda dobra fotografia składa się z wielu starannie dobranych elementów, każdy z nich ma ogromne znaczenie – czy to włos, ułożenie kwiatów, spojrzenie, czy coś tak banalnego jak delikatna nieostrość. Artysta traktuje fotografię jak puzzle – układankę, gdzie każdy z kawałków pasuje do siebie i współgra tworząc całość. Dobry artysta jest również rzemieślnikiem, rozumianym jako wytwórca Sztuki. Dzięki indywidualnemu, unikalnemu spojrzeniu tylko jedna osoba może zrobić konkretne zdjęcie. Jeśli postawilibyście kilku fotografów obok siebie, jak mówił Adam Lach – każdy miałby inne kadry, koncentrowałby się na innym rozumieniu obrazu.

Myśl piąta – Patrz przez, nie na

Żeby stworzyć dobry obraz – musicie odbyć podróż w głąb siebie. Poznać własne „ja”, wiedzieć dokładnie kim jesteście, czego szukacie i zadawać odpowiednie pytania. Fotografowanie nie polega na poszukiwaniu odpowiedzi, ale właśnie na zadawaniu odpowiednich pytań. Jeśli pierwsze, co przychodzi wam na myśl to odpowiedź – jesteście zgubieni. Najgorszym, co może spotkać artystę jest oczywistość i banał. Sztuka ma skłaniać do przemyśleń, refleksji, a nie być tylko pustym obrazem.

Myśl szósta – Przełam swój umysł

Jeśli głęboko wpatrzycie się w obraz, zastanowicie się nad nim – zaczniecie dochodzić do pewnych wniosków. Zaczniecie myśleć o tym, co konkretny kadr, albo jego element symbolizuje dla was, indywidualnie. Podobnie działa to w umyśle artysty – tworząc swoją układankę dobiera elementy tak, by oddawały jego wnętrze i przeżycia. Obraz jest dialogiem pomiędzy jego twórcą, a odbiorcą. Intymną rozmową dwóch różnych światów.

Myśl siódma – Staw czoła swoim strachom

Jeśli stawicie czoła swoim wewnętrznym strachom i negatywnym emocjom – wzmocni to w was potencjał artystyczny. Sztuka, zadając pytania, stanowi jednocześnie odpowiedź, lecz nie na zadane pytania. Ona bada jedno konkretne zagadnienie – kim jest twórca.

Skąd się bierze Sztuka?

W moich działaniach przyjąłem definicję procesu twórczego Witolda Dederko przedstawioną w „Sztuce fotografowania”. To bardzo prosty schemat. Na początku jest zdarzenie, będące impulsem, mechanizmem zapalnym, na podstawie którego powstają emocje. Dalej zastanawiamy się dlaczego władają nami właśnie takie uczucia, analizujemy je próbując zrozumieć samego siebie. Opracowujemy koncepcję tego, jak wyrzucić z siebie nawał psychicznego bałaganu, uporządkowujemy go, wizualizujemy i dobieramy techniki.

Proces realizacji jest właściwą przemianą wewnętrzną artysty, to właśnie wtedy pozbywa się nagromadzonego mułu emocjonalnego. Samo zdjęcie jest tylko efektem ubocznym tej przemiany.

Ze względu na różnicę doświadczeń w umyśle twórcy oraz odbiorcy – wiele prac zostaje niezrozumianych, ponieważ dwie osoby nigdy nie podejdą do jednego dzieła w ten sam sposób.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Koniec ery niektórych materiałów natychmiastowych od Fujifilm. Użytkownicy walczą o kontynuację produkcji Darmowy przegląd i wymiana migawki w wadliwych egzemplarzach Nikona D750 Znamy polskie ceny Sony A6300, A68 i nowych obiektywów serii G Master Zobacz prace finalistów programu uniwersyteckiego SWPA 2016. Polak wśród wyróżnionych Konferencja naukowa „Manipulacja w fotografii” Leica łączy siły z Huawei. Razem chcą „odrodzić świat wizualny" Charytatywny album World Street Photography, czyli jak nieść pomoc przez fotografię Powrót Michała Buddabara w wystawie „Bezmoc” Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprezentuje prace Pawła Frenczaka na wystawie „noir – somewhere – nowhere” Associated Press wycofuje prace Daniela Ochoa de Olza z World Press Photo. Przyznano nową nagrodę w kategorii „Ludzie” Jakimi aparatmi powstały zwycięskie fotografie World Press Photo 2016? Natura z perspektywy, której sam nie zobaczysz. Oto najlepsze fotografie świata wykonane pod wodą Konurs „Sfotografuj wiersz – zwierszuj fotografię” odmieni Wrocław Dlaczego zdjęcie Warrena Richardsona zostało fotografią roku World Press Photo 2016? Znamy wyniki World Press Photo 2015. Oto najlepsze fotografie prasowe minionego roku 3-osiowa stabilizacja i czujniki AF na matrycy do smartfonów. Takie rzeczy to tylko w Sony Fotografowanie telefonem może być sztuką – poznajcie zwycięzców Mobile Photography Awards 2015 10. urodziny Domu Spotkań z Historią i wystawa fotograficzna Uwaga na ostatnią aktualizację Creative Cloud dla Mac Google zamyka Picasę na rzecz Google Photos Instagram planuje wprowadzenie znaczącej aktualizacji. Co będzie następne? Warsztaty Camera Adventure z Jackiem Boneckim Nagrodzone prace w konkursie LensCulture Exposure Awards 2015. Dominika Gęsicka wśród finalistów

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Pomożesz wydać świetną książkę Damiana Chrobaka? Rusza zimowy cashback Olympusa Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii