Vagantblack - materiał, który sprawia, że światło ginie. Czy sprawdziłby się w fotografii?

Zawiało mrokiem, prawda? Zło i ciemność się szerzą – najczarniejszy materiał na świecie stał się jeszcze czarniejszy. Zastanawialiście się jakie może mieć zastosowanie w fotografii? Nie ukrywam – mnie nurtuje to od chwili, kiedy usłyszałem o stworzeniu tego cudu.

W 2014 roku powstał najczarniejszy z czarnych materiałów na świecie – Vagantblack. Prace nad nim nie ustały i dzięki temu, stał się… jeszcze czarniejszy! Firma Surrey NanoSystems z Wielkiej Brytanii stwierdziła, że pochłanianie 99.96% procent światła to niewystarczający wynik i postanowiła się poprawić.

No i udało im się! Firma doprowadziła do tego, że nie są w stanie podać procentowego pochłaniania światła przez materiał, ponieważ ich spektrofotometry nie potrafią zmierzyć danych występujących na próbce.

Vagantblack jest stworzony z węglowych nanorurek, które pochłaniają światło zamiast je odbijać. Promienie odbijają się od rurek do momentu, dopóki nie zmienią się w energię cieplną. Materiał naniesiony na pogniecioną powłokę aluminium wygląda dosłownie jak „czarna dziura” prowadząca donikąd.

Podobno wyłączne prawo na wykorzystanie Vagantblack w sztuce dostał rzeźbiarz – Anish Kapoor. Nie słyszeliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji dotyczących zastosowania tego materiału w fotografii, ale możemy pogdybać.

Osobiście chciałbym zobaczyć tła fotograficzne wykonane z Vagantblack oraz panele ograniczające światło lamp w studio (murzyny). Myslę, że materiał znalazłby również zastosowanie jako wyściółka komory lustra i matrycy w aparatach fotograficznych – moim marzeniem byłoby w ten sposób wyłożyć Kieva 88 i zamiast metalowej błyszczącej migawki wstawić tam tą wykonaną z Vaganblack. Cudowne!

Czekamy z niecierpliwością na kolejne informacje na temat rozwoju tej technologii.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

TokkingHeads to aplikacja, która zanimuje twoje zdjęcia i przeczyta wpisany tekst Chiny publikują pierwsze zdjęcia Marsa ze swojej sondy. Robi spore wrażenie! Dropbox da Ci 4,5 GB miejsca za import zdjęć Microsoft prezentuje narzędzie do ujawniania sfałszowanych zdjęć i filmów Tak pracują następcy Polaroida [wideo] 320-gigapikseli dookoła Londynu - zobacz największą na świecie panoramę 360 stopni Zdalnie sterowany samochodzik z aparatem wśród afrykańskich lwów Pierwsze w Polsce VOD o fotografii Co znajdziemy w plecaku profesjonalnego fotografa sportu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio? Uśmiechnięte zwierzęta. Te zdjęcia rozweselą twój dzień Canon 50 mm f/0.95, czyli obiektyw marzeń w rękach Mathieu Sterna Sir Elton John jest posiadaczem najwspanialszej prywatnej kolekcji fotografii na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Jej samochód tonął, a ona stała na górze robiąc selfie Obrazy żywcem wyjęte z horroru. Wiej, póki możesz, bo to nie film To nie photoshop. Zdjęcia są efektem trybu panoramy Niesamowite zdjęcie satelitarne Wezuwiusza. Wulkan wyłania się zza chmur Leciał tuż przy piramidzie. Nagranie jeży włos na głowie