Vagantblack - materiał, który sprawia, że światło ginie. Czy sprawdziłby się w fotografii?

Zawiało mrokiem, prawda? Zło i ciemność się szerzą – najczarniejszy materiał na świecie stał się jeszcze czarniejszy. Zastanawialiście się jakie może mieć zastosowanie w fotografii? Nie ukrywam – mnie nurtuje to od chwili, kiedy usłyszałem o stworzeniu tego cudu.

W 2014 roku powstał najczarniejszy z czarnych materiałów na świecie – Vagantblack. Prace nad nim nie ustały i dzięki temu, stał się… jeszcze czarniejszy! Firma Surrey NanoSystems z Wielkiej Brytanii stwierdziła, że pochłanianie 99.96% procent światła to niewystarczający wynik i postanowiła się poprawić.

No i udało im się! Firma doprowadziła do tego, że nie są w stanie podać procentowego pochłaniania światła przez materiał, ponieważ ich spektrofotometry nie potrafią zmierzyć danych występujących na próbce.

Vagantblack jest stworzony z węglowych nanorurek, które pochłaniają światło zamiast je odbijać. Promienie odbijają się od rurek do momentu, dopóki nie zmienią się w energię cieplną. Materiał naniesiony na pogniecioną powłokę aluminium wygląda dosłownie jak „czarna dziura” prowadząca donikąd.

Podobno wyłączne prawo na wykorzystanie Vagantblack w sztuce dostał rzeźbiarz – Anish Kapoor. Nie słyszeliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji dotyczących zastosowania tego materiału w fotografii, ale możemy pogdybać.

Osobiście chciałbym zobaczyć tła fotograficzne wykonane z Vagantblack oraz panele ograniczające światło lamp w studio (murzyny). Myslę, że materiał znalazłby również zastosowanie jako wyściółka komory lustra i matrycy w aparatach fotograficznych – moim marzeniem byłoby w ten sposób wyłożyć Kieva 88 i zamiast metalowej błyszczącej migawki wstawić tam tą wykonaną z Vaganblack. Cudowne!

Czekamy z niecierpliwością na kolejne informacje na temat rozwoju tej technologii.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Autor zdjęcia sprzedanego za milion euro powraca w akcji charytatywnej Tak w rzeczywistości wygląda stabilizacja matrycy w Olympusie OM-D E-M5 Mark II Zobaczcie co funkcja „dehaze" w Photoshopie robi ze zdjęciami nocnymi nieba Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Mężczyzna zakładał to samo ubranie do oficjalnych zdjęć przez 40 lat Sztuczna inteligencja powiększa zdjęcia. Sprawdź imponujące efekty Film z drona, który niebezpiecznie zbliżył się do lecącego Airbusa A380 Kot pod opieką fotografa. To musiało się tak skończyć Nowy algorytm SI sprawi, że zdjęcia ożyją Charlie Chaplin stworzył mem "Distracted Boyfriend" już w 1922 roku Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Revenge - trzy świetne filmy slow motion

Popularne w tym tygodniu:

Wyścig jeleni z kolarzami. Fotograf uchwycił piękną chwilę Niezgodne z doktryną islamu. Zobacz, jak wyglądały Iranki przed rewolucją Widziałeś ”strażaka z protezą z Australii”? To wielkie oszustwo Kotka, która straciła oko, znalazła kochający dom Niesamowita śnieżyca w Nowym Jorku. Miasto wygląda jak po zagładzie Rzadkie zjawisko na filmie. Zobacz, jak jeleń zrzuca poroże Modelka zebrała ponad 1 mln dolarów dla Australii, wysyłając nagie zdjęcia Fotograf robił sobie 1 zdjęcie dziennie przez 20 lat. Wykazał się wytrwałością Włoski Vogue bez zdjęć: Sesje szkodzą środowisku Zamarznięte jezioro Michigan wygląda jak z filmu katastroficznego YouTube zablokował materiał o ”Napalm girl” - symbolu wojny w Wietnamie Znany influencer wdrapał się na piramidy, by pomóc ludziom. Został aresztowany