© erin leigh mcconnell / Flickr

Kanały na YouTube, które pomogą ci stać się lepszym fotografem

Dzięki internetowi mamy prawie nieograniczony dostęp do informacji, w tym do bezpłatnej edukacji. Dotyczy to również fascynatów fotografii, którzy przeprowadzają liczne testy oraz nagrywają porady dla swoich początkujących kolegów.

XXI wiek to nie tylko rozwój nowych technologii, ale również odrodzenie „kultury daru”, czyli bezinteresownej wymiany dobrami, takimi jak widza. Przedstawię wam i opiszę kilka interesujących kanałów na YouTube, które warto oglądać.

Większość z nich jest anglojęzyczna, ale przeważnie wszystko jest pokazane na ekranie lub aparacie, więc nie powinniście mieć większych trudności ze zrozumieniem. Jest to też świetna okazja do nauczenia się anglojęzycznego słownictwa branżowego – może kiedyś się przyda.

DigitalRev TV

Większość z was pewnie kojarzy kanał prowadzony przez Kaia i Loka. Panowie nagrywają vloga fotograficznego, który jest bogaty w testy i recenzje sprzętu. Oprócz zagadnień technicznych znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych wskazówek i stworzonych przez prowadzących „wyzwań”, jak na przykład „Cheap Camera Challenge”, w którym profesjonaliści dostają do pracy najgorsze aparaty, jakie udało się znaleźć Kaiowi i Lokowi.

Chłopaki prowadzą kanał w luźny i zabawny sposób – niespecjalnie się przejmują, kiedy „przypadkiem” wypadnie im z rąk wartościowy sprzęt, bo przecież to tylko sprzęt. Polecam ten kanał wszystkim zwolennikom fotografii, którzy lubią się czasem pośmiać i być na bieżąco z nowinkami światka fotograficznego.

Karl Taylor

Jest to kanał fotografa reklamowego i modowego – Karla Taylora. Facet pokazuje wiele świetnych trików fotograficznych oraz tego, jak poradzić sobie ze światłem w różnych warunkach. Na kanale jest udostępnionych kilka filmików będących wyciągiem z DVD szkoleniowych Taylora o nazwie „Photography Masterclass”.

Dzięki Karlowi i sposobie jego tłumaczenia nauczyłem się robić m.in. wysokiej jakości zdjęcia produktore, a uwierzcie mi – to naprawdę dochodowy interes. Z ręką na sercu mogę polecić ten kanał wszystkim, których interesuje fotografia doskonała technicznie i przy okazji chcą podszkolić swój brytyjski akcent.

Phlearn

Jest to jeden z najbardziej popularnych kanałów na YouTube kierowany do ludzi, którzy chcą dobrze nauczyć się edycji zdjęć. Większość filmików pokazuje różne techniki i workflow w Photoshopie, dając oglądającym świetne narzędzie. Pamiętam, że dzięki temu kanałowi zrobiłem pierwszego cinemagrapha.

Zobacz również: Dodawanie smug świetlnych do zdjęć

Matt Day

Matt jest vlogerem fotograficznym, który kieruje swoją wiedzę do zwolenników technik tradycyjnych – testuje różna aparaty analogowe i filmy. W kolejnych odcinkach swojego vloga mówi również o technikach fotograficznych oraz daje liczne porady techniczne, na przykład: jak skanować używając popularnego skanera płaskiego – Epsona V600.

COOPH

Cooperative of Photography jest internetowym magazynem i sklepem fotograficznym. Jest to dość nowy kanał, który w przeciągu krótkiego czasu osiągnął ponad 30 milionów wyświetleń dzięki 10 zamieszczonym filmom. Większość z nich to niedługie instruktażówki, które przydadzą się większości ludzi związanych z fotografią.

Adorama TV

Kanał YouTube Adorama TV należy do sklepu fotograficzengo z Nowego Jorku. Jest tu pełno różnego rodzaju filmików instruktażowych. Na początku ogarnięcie 1500 wideo może wydawać się trudne, ale spokojnie – są one posegregowane w playlistach dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych. Nie jestem pewny, ale chyba to właśnie dzięki temu kanałowi zrozumiałem jak wyważyć światło zastane i błyskowe oraz jak je poprawnie mierzyć.

Matt Granger

Facet był kiedyś znany jako „That Nikon Guy”, może ktoś z was go kojarzy. W związku ze zmianą profilu kanału zmienił nazwę na swoje imię i nazwisko. Matt podróżuje po świecie i robi fajne rzeczy – na przykład szuka wymarzonego Hasselblada z pomocą Japan Camera Huntera. Ogólnie na jego kanale znajdziecie wiele filmów odkrywających techniki fotografii, ale szczerze mówiąc nie przywiązywałbym znaczącej uwagi do tego, bo faceta czasami ponosi i strasznie marudzi.

Jakub Kaźmierczyk

Nie zapomnijcie rzucić okiem również na kanał YouTube Fotoblogia.pl, gdzie nasz redaktor – Kuba Kaźmierczyk – wrzuca specjalnie dla was filmiki zawierające testy, porady fotograficzne oraz tutoriale z Adobe Photoshop. Myślę, że każdy z was znajdzie tam coś dla siebie.

DR5000

Warto też zerknąć na kanał DR5000 prowadzony przez naszych blogerów Dianę i Rafała. Na ich profilu znajdziecie wyczerpujące porady na temat techniki i sprzętu fotograficznego czy niecodzienne testy. Dowiecie się jak wyglądają kulisy fotografii ślubnej na najwyższym poziomie.

Borys Nieśpielak

Na koniec polecamy również współpracującego z Fotoblogia.pl autora cyklu „Zdjęcie w Minutę" - Borysa Nieśpielaka. Jak sam pisze: „Gdy oglądam dobre zdjęcia to zawsze chce się dowiedzieć o nich jak najwięcej. Ta ciekawość doprowadziła do powstania "Zdjęcia w Minutę", youtubowego kanału gdzie opowiadam tylko o dobrych fotografiach!". Borys w ciekawy sposób opowiada i wie o czym mówi — w Dolnośląskiej Szkole Wyższej prowadzi zajęcia z teoria fotografii oraz fotoreportażu klasycznym i multimedialnym wydaniu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Photoshopowe wpadki miesiąca - lipiec [GALERIA] Najlepsze zdjęcia w TIME 2010 [galeria] Canon EOS 1D Mark IV - testy, recenzje i zdjęcia Najpopularniejsze aparaty na świecie [TOP 5] Panasonic Lumix DMC-G3 - najlepsze testy, recenzje i zdjęcia Najciekawsze obiektywy z mocowaniem M42 W skrócie: koniec ze stacjonarnym Snapseedem oraz RSS, Hasselblad Lunar dostępny od kwietnia Fotografia mody, czyli o czym czytamy w czerwcu Tydzień szerokim kątem #3 Trzęsienie ziemii w Haiti - fotoreportaże pokazujące oblicze tragedii Nie korzystasz z Lightrooma? Oto 5 alternatywnych programów do obróbki plików RAW Inspirujące, pouczające, kreatywne. Oto najciekawsze polskie blogi fotograficzne