Irix 15 mm f/2.4 - obiektyw do pełnoklatkowych lustrzanek, który spełni marzenia fotografów krajobraz?

Na rynku niezależnych szkieł pojawił się nowy gracz. Szwajcarska firma TH Swiss zaprezentowała szerokokątny obiektyw Irix 15 mm f/2.4, nazywany przez producenta „marzeniem fotografa”. Obiektyw został zaprojektowany z myślą o pełnoklatkowych lustrzankach takich firm, jak Canon, Nikon, a także Pentax. Zapowiada się interesująco!

Obiektyw Irix 15 mm f/2.4 w dwóch wersjach - Blackstone (po lewej) i Firefly (po prawej).

Obiektyw Irix 15 mm f/2.4 w dwóch wersjach - Blackstone (po lewej) i Firefly (po prawej).

Irix 15 mm f/2.4 jest ultra-szerokokątnym obiektywem manualnym przeznaczonym do pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych z mocowaniami: Canon EF, Nikon F i Pentax K. Według producenta, jego nowe dzieło charakteryzuje się niespotykanymi właściwościami optycznymi. Szkło zostało stworzone do osiągania najwyższych możliwych wyników przy współpracy z cyfrowymi lustrzankami z matrycami o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Nowy obiektyw składa się z 15 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. Trzy z nich to elementy o wysokim współczynniku refrakcji, a dwa kolejne zostały zrobione ze szkła niskodyspersyjnego. Dodatkowo w konstrukcji znajdziemy dwa elementy asferyczne, odpowiedzialne za produkowanie wysokiej jakości i równo naświetlonego obrazu na brzegach przy jednoczesnym minimalizowaniu zniekształceń oraz aberracji.

W soczewkach Irixa zastosowano powłoki neutrino, które według producenta redukują do minimum aberrację chromatyczną, flary i podobne artefakty, do tego stopnia, że przy korzystaniu z 50-megapikselowej matrycy nie zauważymy praktycznie nic, co psułoby obraz.

Szkło zostało wyposażone w technologię blokowania ustawień ostrości na pierścieniu. Dla ułatwienia ustawiania ostrzenia na nieskończoność projektanci wdrożyli charakterystyczne kliknięcie na końcu skali, by ostrzyć bez patrzenia na obiektyw. Producent informuje, że tubus obiektywu został precyzyjnie spasowany i uszczelniony tak, by był odporny w najgorszych warunkach pogodowych – jest odporny na wilgoć, kurz oraz przypadkowe zachlapania. Ciekawym rozwiązaniem są także fluorescencyjne oznaczenia ułatwiające prace nocą.

Mocowanie filtra ma średnicę 95 mm. Innowacją jest wprowadzenie dodatkowego mocowania filtra żelowego tuż przy bagnecie obiektywu. Szkło będzie dostępne również w dwóch wersjach – Blackstone oraz Firefly, które podkreślają minimalistyczne wzornictwo.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Obiektyw w wersji Blackstone jet wykonany ze stopów aluminium i magnezu oraz ma grawerowane oznaczenia. Jego waga to 685 g z bagnetem Canon EF lub 653 g w wersji Nikon F. Z kolei wersja Firefly jest lżejsza i ma ergonomiczny pierścień ostrzenia. Jego waga to 608 g (Canon) lub 581 g (Nikon).

Niestety nie znamy ceny obiektywu. Irix 15 mm f/2.4 ma być dostępny wiosną 2016 roku. Niebawem spodziewamy się dalszych informacji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Sprzęt:

Casio Exilim EX-Z350 - 100 gramów w kieszeni Najnowsze pogłoski na temat Nikonów D4 i D800 Panasonic Lumix DMC-ZX3 - 8-krotny zoom w niedużej obudowie Oto powody dla których warto czekać na targi fotograficzne Photokina 2014 Nowy system wyzwalania lamp błyskowych dla systemu Sony Alpha Dotykowy ekran w Alphach - nowe patenty Sony Wiemy jak sprawuje się podwójny moduł aparatu w Huawei P9 Obiektywy Viltroxa mogą uszkodzić Fujifilm X-Pro3. Pomyśl, zanim kupisz Nadchodzi Nikon D4s - oficjalnie! Adapter tilt-shift do Mikro Cztery Trzecie Toshiba Journe Air ? ramka foto z WiFi Ta Leica dla prawdziwych snajperów może być Wasza za jedyne 350 tysięcy złotych

Popularne w tym tygodniu:

Sklep firmowy Leiki okradziony podczas zamieszek w Nowym Jorku Istniał od 1882 roku. Jeden z najstarszych sklepów fotograficznych w USA zamknięty Nikon zwalnia 700 osób ze swoich fabryk. Czy to pokłosie COVID-19? Samyang prezentuje nowe wersje obiektywów: 14 mm f/2.8 oraz 85 mm f/1.4 Nikon nadrabia zaległości. Firma przyspieszy rozwój obiektywów Nikon Z Duracell ma w swojej ofercie wiele tanich zamienników akumulatorów do aparatów Nik Collection 3 oficjalnie: Jest szybicej, lepiej i pojawiły się nowe funkcje Panasonic Lumix S 20-60 mm f/3.5-5.6, czyli uniwersalny zoom do mocowania L Fujifilm X Webcam pozwala korzystać z bezlusterkowców jak z kamerek internetowych HD Pentax-D FA* 85 mm f/1.4 ED SDM AW – jasna portretówka do pełnej klatki w końcu powstała Tamron zajawia tajemniczy obiektyw do Sony. Co to może być?