Co się dzieje z aparatami iPhone'ów, kiedy nadchodzi ich kres?

Dopiero co poznaliśmy nowości od Apple, ale czy wiecie, co się dzieje ze „starociami”? Poznajcie Liama – robota, przeznaczonego do odzyskiwania części ze sprzętu elektronicznego Apple. Pomyślcie – ile aparatów uratował.

Liam jest robotem recyklingowym. Jego zadaniem jest odzyskiwanie podzespołów i materiałów z uszkodzonych iPhone'ów, w tym modułów fotograficznych, które zawierają m.in. złoto. Na potrzeby pokazania swojego ekologicznego podejścia, Apple nagrało film z prezentacją.

Części, które odzyskuje Liam mogą zostać ponownie wykorzystane lub przetworzone. Robot ma aż 29 różnych ramion, które zajmują się określonymi operacjami – od wykręcenia śrubki, do wymontowania całego modułu.

Rozłożenie jednego telefonu trwa tylko 11 sekund, co daje wynik 350 rozłożonych iPhone'ów na godzinę, a dalej – 1.2 miliona urządzeń rocznie.

Z baterii odzyskiwany jest kobalt i lit, główna karta zawiera srebro i platynę, natomiast do stworzenia aparatu wykorzystywane jest złoto oraz miedź.

Brawo Apple, przemyślany krok! Przy okazji – zwróćcie uwagę, że telefon, który przypomina iPhone 6S ma płaski aparat. Przypadek? Nie sądzę. To chyba sprytna zapowiedź zmian w nadchodzącym modelu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

1,3 metra długości i 158 kg – tak prezentuje się radzieckie szkło szpiegowskie, które trafiło na sprzedaż Zdjęcie dnia. Dwa niezwykle rzadkie nosorożce jawajskie zauważone w Indonezji Adobe Photoshop Express 2.0 gotowy do pobrania Pakiet wtyczek marki Nik Software 70% taniej! Rosjanka pozywa McDonald’s za zdjęcie burgera. Przez nie złamała post Sony NEX-3 jako cyfrowa przystawka do Nikona na klisze. Ten Frankenstein naprawdę działa Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Chcesz filmować w tym włoskim miasteczku? Przygotuj ponad 8000 złotych! 20 000 dolarów nagrody za pokazanie zadrapań od długopisu i śliny. Czy to w ogóle można nazwać portretem? Szokujące obrazki z interwencji polskiej policji Granice skonfliktowanych państw na zdjęciach Content Aware Move w nowym Photoshopie zachwyci sceptyków? [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Zabawne zdjęcia psów na koniec tygodnia. Pozwól sobie odpocząć Widzi przez metal, skórę, czaszkę i więcej. Ta kamera to przełom w nauce! Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance Fotografka pokazała ciemną stronę macierzyństwa. Te historie chwytają za serce Bałtyk jakiego nie znacie. Te zdjęcia zapierają dech Trump znowu kontrowersyjnie. Postanowił pokazać zdjęcia Midas to kotka, która ma dwie pary uszu. Jej zdjęcia stały się absolutnym hitem! Ktoś grzebał przy zwiastunie "Spider-Mana: Bez drogi do domu". Fani wyłapali ważny szczegół Zrób to sam: Kamerka noktowizyjna z czujnikiem ruchu Operator dostał piłką w głowę, ale idealnie nagrał jej lot NVIDIA GauGAN2 ma tworzyć piękne obrazy z opisu. Przynajmniej w teorii Kurierzy kochają psiaki. To konto na Instagramie jest najlepszym dowodem