Co się dzieje z aparatami iPhone'ów, kiedy nadchodzi ich kres?

Dopiero co poznaliśmy nowości od Apple, ale czy wiecie, co się dzieje ze „starociami”? Poznajcie Liama – robota, przeznaczonego do odzyskiwania części ze sprzętu elektronicznego Apple. Pomyślcie – ile aparatów uratował.

Liam jest robotem recyklingowym. Jego zadaniem jest odzyskiwanie podzespołów i materiałów z uszkodzonych iPhone'ów, w tym modułów fotograficznych, które zawierają m.in. złoto. Na potrzeby pokazania swojego ekologicznego podejścia, Apple nagrało film z prezentacją.

Części, które odzyskuje Liam mogą zostać ponownie wykorzystane lub przetworzone. Robot ma aż 29 różnych ramion, które zajmują się określonymi operacjami – od wykręcenia śrubki, do wymontowania całego modułu.

Rozłożenie jednego telefonu trwa tylko 11 sekund, co daje wynik 350 rozłożonych iPhone'ów na godzinę, a dalej – 1.2 miliona urządzeń rocznie.

Z baterii odzyskiwany jest kobalt i lit, główna karta zawiera srebro i platynę, natomiast do stworzenia aparatu wykorzystywane jest złoto oraz miedź.

Brawo Apple, przemyślany krok! Przy okazji – zwróćcie uwagę, że telefon, który przypomina iPhone 6S ma płaski aparat. Przypadek? Nie sądzę. To chyba sprytna zapowiedź zmian w nadchodzącym modelu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Kodak odświeża ideę kiosków fotograficznych Ten sam aktor, ale rola inna - śmieszne fotomontaże Sukces Canona: wszyscy używają 5D MkII Hełm, który spowalnia czas Fotografka przełamuje stereotyp “świrniętej kociary” Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie National Geographic istnieje już 130 lat! Zobacz jak zmieniały się jego okładki Sposób na zdjęcia jak z Polaroida Chcesz pracować w studio o powierzchni 8000 mkw? IKEA zatrudnia! Czy można wodą przeciąć aparat na pół? Zobaczcie sami Ile megapikseli ma ludzkie oko? Jak myślisz – czy to to samo zdjęcie? Przyjrzyj się uważnie!

Popularne w tym tygodniu:

Christian Paul w warszawskim Studio Chmury? Realizował tam lookbooka W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu Musi ją mieć każdy podróżnik! Ta koszulka pomoże się dogadać Zobacz ponad 2 tys. roślin biorących udział w koncercie na żywo w Barcelonie Sztuczna inteligencja wygeneruje realistyczny portret na bazie prostego rysunku Co roku powstawały tam MILIONY zdjęć, ale nie w tym. Festiwal balonów się nie odbędzie Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować Profesjonalni fotografowie Getty Images będą robili zrzuty ekranu z gry wideo Algorytm powiększa zdjęcia, a niektórzy twierdzą, że jest… rasistowski! 72-latka wielokrotnie raniona przez bizona. Chciała zrobić zdjęcia Raspberry Pi 4 zamieniło stary zabawkowy aparat w całkiem ciekawą cyfrówkę Canon zamierza odpalić swojego satelitę. Ale właściwie po co…?