Tamron SP 90mm F/2.8 Di MACRO VC USD (F017) - solidne macro wśród mocnej konkurencji [recenzja]

Ten artykuł ma 7 stron:

Podsumowanie

Co nam się podoba

Tamron po raz kolejny udowodnił, że nowa seria szkieł SP to udane konstrukcje. Obiektyw Tamron SP 90 MM F/2.8 DI VC USD 1:1 MACRO jest dobrze wykonany, uszczelniony, stylowy i solidny. Autofokus działa sprawnie, pod warunkiem, że wykorzystamy limiter. Inżynierowie bardzo dobrze zniwelowali wady, takie jak aberracja chromatyczna, dystorsja czy winietowanie — za to należą się duże brawa. Nie można zapomnieć również o ostrości, która jest bardzo dobra już od maksymalnie otwartej przysłonie i to zarówno w centrum, jak i na rogach.

Co nam się nie podoba

W obiektywie ciężko doszukać się poważniejszych wad, bo niemal w każdej kategorii radzi sobie naprawdę świetnie. Największym mankamentem nowej konstrukcji może być niezbyt wydajna stabilizacja, której efektywność wynosi około 2.5 EV, co w porównaniu do Canona, oferującego 4 EV jest przeciętnym wynikiem. Rozmycie przy fotografowaniu z większych odległości, przy otwartej przysłonie mogłoby być przyjemniejsze dla oka.

Werdykt

Tamron SP 90 MM F/2.8 DI VC USD 1:1 MACRO to naprawdę świetne szkło. Ma właściwie wszystko, czego mogę oczekiwać od obiektywu - jest jasny, ostry w całości kadru i ma sprawnie działający autofokus. Przyszli nabywcy na pewno nie będą zawiedzeni, bo z całą pewnością jest to obiektyw godny polecenia. Cena 3000 zł jest znacznie wyższa, niż w przypadku poprzednika, ale w stosunku do konkurentów spod znaku Canona i Nikona, oszczędzimy 300–600 zł, więc oferta jest jak najbardziej warta rozważenia. Jeśli stałbym przed wyborem między Canonem, a Tamronem miałbym naprawdę ciężki orzech do zgryzienia.

Zobacz również: Jak korygować wady obiektywu w Adobe Lightroom?

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy obiektywów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Zalamo - uniwersalny, wielofunkcyjny system dla fotografów Canon EOS 1300D - nasze pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe WD My Cloud EX2 Ultra - bezpieczne dane w domowej chmurze [recenzja] Nowy bezlusterkowiec do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? Zeiss Batis 85 mm f/1,8 [test] LUMU - gadżet czy pełnowartościowy światłomierz? Tamron SP 90mm F/2.8 Di MACRO VC USD - nasze pierwsze zdjęcia przykładowe Sprawdzamy fotoksiążkę firmy Saal Digital Nikkor 24 mm f/1,8 - następna fajna stałeczka [test] Intensywny fotograficzny tydzień z Fujifilm X-Pro2 Olympus PEN-F – melancholia lat 60. przeniesiona w XXI wiek [test] Canon EOS 80D - zupełnie nowe wnętrze w starych szatach. Nasze pierwsze wrażenia Jak działa Sony A7 II z obiektywami Canona? Sprawdzamy adaptery Metabones i Commlite [test] Test jakości zdjęć iPhone'a 6s. Czy Apple nadal jest królem fotograficznych smartfonów? Canon EOS–1D X Mark II - najszybsza lustrzanka świata w naszych rękach Fujifilm X-Pro2 - test flagowca łączącego tradycję z nowoczesnością Olympus PEN-F - pierwsze wrażenia i zdjęcia po jednym dniu spędzonym z aparatem Panasonic GX8, daj się przetestować! [test] Nikkor 24-70 mm f/2.8E ED VR - zoom na maksa? [recenzja] Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - test portretówki do Sony A7 3 poradniki o fotografii portretowej M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4 PRO - moje pierwsze wrażenia z fotografowania w terenie Fujifilm X70, czyli kieszonkowe APS-C. Moje pierwsze wrażenia i zdjęcia Fujifilm X-Pro2 - współczesny dalmierz w naszych rękach

Popularne w tym tygodniu:

Canon Powershot G7X Mark III - aparat do vlogów, który mieści się w kieszeni